سطح زیركشت گندم دیم در جلگه رخ تربت حیدریه افزایش یافت

سطح زیركشت گندم دیم در جلگه رخ تربت حیدریه افزایش یافت

به گزارش آبیاری ایرنا- مدیرجهاد كشاورزی بخش جلگه رخ تربت حیدریه اظهار داشت: در سال زراعی جاری سطح زیركشت گندم دیم در این منطقه از چهار هزار و 700 هكتار به پنج هزار و 700 هكتار افزایش پیدا كرد.


مهدی شیبانی روزچهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علت این امر را بارش مناسب باران ذکر کرد و اضافه کرد: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری چهار هزار و ۲۰۰ تن گندم از مزارع دیم بخش رخ این شهرستان برداشت شود که درآمد خوبی از این لحاظ نصیب کشاورزان می شود.
وی افزود: همین طور بارش های فراوان امسال سبب افزایش ۳۰ درصدی عملکرد محصول در واحد سطح شده و در صورت تداوم بارندگی ها برآورد می شود میانگین برداشت گندم به حدود یک تن در هر هکتار برسد.
مدیر جهاد کشاورزی بخش جلگه رخ تربت حیدریه اظهار داشت: به دنبال بارش های خوب بهار امسال سطح زیرکشت محصول کلزای دیم در منطقه رخ، حدود ۲۰ هکتار نسبت به پارینه افزایش یافت.
شیبانی با اشاره به این که از شروع امسال تابحال هزار و ۹۸۰ تن کود شیمیایی از نوع ازت و ۵۰ تن پتاسه در میان کشاورزان این بخش توزیع شده است اضافه کرد: امسال به سبب وجود ویروس کرونا، توزیع کود از حساسیت زیادی برخوردار بود و تمام تلاش کارگزاری ها، توزیع آن در میان کشاورزان با رعایت تمام دستورالعمل های بهداشتی بود.
وی با بیان این که بخش رخ با دارا بودن پنج هزار بهره بردار بخش کشاورزی بعنوان قطب نخست کشاورزی شهرستان تربت حیدریه شمرده می شود افزود: بیش از ۹۰ درصد ساکنان این منطقه بوسیله کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند و نظارت بر روند توزیع کودهای شیمیایی و نهاده ها در این بخش از اهمیت زیادی برخوردارست.
او افزود: بخش رخ تربت حیدریه با ۴۷ پارچه آبادی و ۲۶ هزار نفر جمعیت، حدود ۲۰ هزار هکتار سطح زیرکشت زراعت آبی و دیم و ۸۰۰ هکتار باغ، نیازمند برنامه ریزی درست و دقیق برای توزیع کود بموقع بین کشاورزان است.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.منبع:

1399/03/23
15:16:37
5.0 / 5
2182
تگها: آب , باغ , بهداشت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد