رونق ملایم بازار برنج در مازندران

رونق ملایم بازار برنج در مازندران

به گزارش آبیاری بازار عرضه و تقاضای برنج در شالیكوبی های مازندران با اندكی افزایش قیمت، رونق ملایمی گرفته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، قیمت انواع برنج کشت مازندران که از زمان آخر برداشت کشت اول تا کنون به صورت نسبی در واحدهای شالیکوبی استان ثابت مانده بود، طی هفته جاری به رغم انتشار خبر ترخیص برنج های خارجی از گمرگ، افزایش داشته است بگونه ای که قیمت برنج طارم محلی بعنوان کشت قالب در این خطه شمال کشور در هر کیلو گرم چهار تا پنج هزار تومان بیشتر از هفته قبل به فروش می رسد.
هر ساله ستاد تنظیم بازار در مصوبه ای در زمان برداشت محصول برنج در کشور، واردات این کالای اساسی را به مدت سه ماه یعنی از شهریور تا آخر آبان ماه ممنوع اعلام می کند و سال جاری هم هم زمان با آغاز شهریور ماه به گمرکات کشور این مورد ابلاغ گردید، اما به دنبال ابلاغ جدید گمرک کشور، ستاد تنظیم بازار مصوب کرده است که ممنوعیت واردات برنج از اول آبان ماه و یک ماه زودتر از زمان تعیین شده برداشته شود تا برنج های دپو شده مجوز ترخیص دریافت نمایند.
طبق مصوبه رسمی گمرک کشور بیشتر از ۲۰۰ هزار تن برنج در گمرکات کشور دپو شده است که با مشکل تأمین ارز مواجه بودند، اما هم اکنون در صف تخصیص ارز قرار گرفته اند که در ایام آینده با صدور کد رهگیری بانکی نسبت به ترخیص این اقلام از گمرکات اقدام می شود.
دست اندرکاران بازار برنج مازندران که عموما صاحبان شالیکوبی ها هستند، می گویند که همچنان عمده کشاورزان به دلیل کم دانستن قیمت، همه محصولشان را وارد بازار نمی کنند به عبارتی کشاورزان فقط مقدار کمی از محصولشان را باهدف کسب نقدینگی می فروشند.
بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از چندین شالیکوبی شهرستان های مرکز مازندران همچون بابل، آمل و فریدونکنار نشان داده است هر کیلوگرم برنج طارم هاشمی و محلی که از ۲ ماه گذشته تا کنون با قیمت ثابت ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان البته به ندرت خرید و فروش می شد، در یک هفته اخیر عرضه و تقاضای آنها با افزایش حدود پنج هزار تومانی به ۲۵ تا ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
مهم ترین مبحث همه ساله کشاورزان قیمت محصول است و شالیکاران استان مازندران سال جاری بر خلاف سال های پیش به علت نوسانات شدید قیمت، کاهش ارزش پول و مهم تر از همه با عنایت به هزینه بالا و کاهش درآمد؛ انتظار و امید قیمتمتناسب برای برنج با عنایت به هزینه تولید را داشته اند و بعد از تحمل ۲ ماه، حالا تا حدودی به قیمت امروز بازار برنج راضی شدند.
طبق بررسی ها انجام شده هم اکنون هر کیلوگرم برنج " دونوج " که از پرورش باردیگر ساقه شالی کشت اول به دست می آید و از ۲ هفته پیش برداشت و وارد بازار شالیکوبی های مازندران شده است به صورت متوسط ۲۹تا ۳۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.
برنج طارم محلی دونوج بعنوان کیفی ترین برنج با حدود ۲۰ درصد قیمت بیشتر از برنج کشت اول در بازار خرید و فروش می شود و علت بالا بودن قیمت برنج دونوج در مقایسه با دیگر ارقام، تولید آن به صورت بیولوژیکی و استفاده نکردن از سموم، برخورداری از ارزش غذایی زیاد، کیفیت بهتر و داشتن عطر و طعم مناسب تر است.
افزایش تقاضای خرید
مدیر یکی از واحدهای شالیکوبی در بابل و از آگاهان بازار برنج مازندران به رونق ملایم و اندک افزایش قیمت این محصول در استان اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون سفارش خرید از جانب تاجران برنج استان های مختلف کشور بخصوص تهران دو چندان شده است.
حاج حسین حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به ورود شالی دونوج هم اشاره نمود و اضافه کرد: حالا برنج طارم محلی کشت اول با کمتر از۱۰ درصد شکستگی با افزایش حدود پنج هزار تومانی نسبت به ثبات قیمت ۲ ماه پیش در هر کیلو گرم به حدود ۲۷ هزار تومان طی هفته جاری رسیده است.
وی تصریح کرد: سال جاری بر خلاف سال های گذشته عمده برنج های موجود در شالیکوبی ها در اختیار کشاورزان است و تقاضا از تاجران استان های کشور هم وجود دارد و با افزایش قیمت ؛خرید و فروش هم تا حدودی رونق گرفت.
حسینی پیش بینی نمود با عنایت به افزایش قیمت خیلی از ارزاق عمومی، نوسانات قیمت و حتی با واردات برنج خارجی با ارز غیر حمایتی دولت، بالا رفتن قیمت برنج در ایام آینده هم محتمل است.
این کارشناس بازار برنج مازندران با بیان این که به نظر می آید تا حدودی این قیمت نظر کشاورزان را جلب کرده است، اظهار داشت: همه کالاهای اساسی و غیر اساسی بخصوص نهاده های کشاورزی سال جاری ۲ تا سه برابر افزایش یافته است و شالیکاران در حالی محصولشان را حالا تا ۲۷هزار تومان می فروشند که فقط حدود ۶ هزار تومان نسبت به چنین روزهایی پارسال بیشتر شده است.
حسینی اظهار داشت: به اعتقاد کشاورزان و دست اندرکاران بازار برنج قیمت این محصول کیفی مازندران باید تا ۴۰ هزار تومان برسد که متناسب با تورم در همه کالاها است.
رضایت کشاورزان
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم اظهار داشت: به صورت یقین با عنایت به شرایط امروز اقتصاد کشور و هزینه های صورت گرفته توسط شالیکاران، قیمت کنونی برنج های داخلی تا حدودی واقعی تر شده است.
عزیزاله شهیدی فر روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان این که دولت تدیبر و امید همواره در صدد پشتیبانی از شالیکاران البته با عنایت به قدرت خرید مصرف کنندگان بوده است، توضیح داد: افزایش حدود پنج هزار تومانی قیمت برنج در هر کیلوگرم منطقی است و اگر قیمت برنج از۲۶ هزار تومان کمتر شود، اقتصاد خانوار کشاورزان به شدت آسیب می بیند.
وی با اشاره به اینکه مجموعه استان نگران واردات برنج نیست، اظهار داشت: خواسته استان های برنج خیز در خصوص این که ارز ترجیحی تبدیل به ارز نیمایی شود محقق شد و در واقع حالا فاصله قیمت برنج های خارجی و داخلی در حال واقعی شدن است.
شهیدی فر خطاب به کشاورزان مازندران تصریح کرد که هیچ دغدغه ای برای فروش و قیمت محصول برنج خود نداشته باشند و تصریح کرد: البته توقع داریم واردات بر مبنای نیاز ها صورت بگیرد، چون که فقط در کشت اول سال جاری شاهد افزایش ۱۰۰ هزار تنی برنج هستیم.
طبق آمار رسمی سال قبل ۷۱۲ هزار تن برنج سفید در مازندران تولید شد، در حالیکه میزان تولید استان تنها از محل کشت اول تابحال ۸۰۰ هزار تن بوده است.
سال جاری حدود ۱۱۰ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران بعد از برداشت کشت اول، برای دومین بار زیر کشت برنج رفته است که از این میزان ۵۶ هزار هکتار آن نشای مجدد است که هنوز برداشت آن شروه نشده است.
بر اساس این گزارش ۵۴ هزارهکتار از شالیزارهای مازندران هم بعد از برداشت کشت اول به روش پرورش ساقه زیر کشت دوم برنج رفته است که این نوع برنج از ۲ هفته قبل وارد بازار شد.


1399/08/06
22:42:30
5.0 / 5
1222
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان آبیاری
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد