برنج راتون در ۲ هزار هكتار از شالیزارهای رضوانشهر پرورش داده شد

برنج راتون در ۲ هزار هكتار از شالیزارهای رضوانشهر پرورش داده شد

به گزارش آبیاری ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی رضوانشهر اظهار داشت: كشاورزان این شهرستان، حدود ۲ هزار هكتار از شالیزار های منطقه را به پرورش راتون اختصاص دادند.


مسعود رزاقی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: سال جاری با برداشت مرحله اول برنج در شالیزارهای پره سر و رضوانشهر، ۲ هزار هکتار از این اراضی مجدداً، به پرورش راتون اختصاص یافت و پیشبینی می شود حدود یک هزار و ۷۰۰ تن شلتوک از گونه محلی هاشمی در این اراضی برداشت شود.
وی با اشاره به ارزش غذایی بالای این محصول اضافه کرد: راتون رویش باردیگر برنج از ساقه های درو شده شالی است که بعد از فصل برداشت، باردیگر خوشه می زنند که این برنج به علت استفاده نکردن از کود، برنجی ارگانیک و طبیعی به حساب می آید و از لحاظ استفاده نکردن از نیروی کار در عملیات کشت و نداشتن وجین و آبیاری، بسیار با صرفه تر از محصول اولیه و قیمت این نوع برنج (راتون) هم در بازارهای گیلان بالاتر از رقم برنج های معمولی است.
زراقی با اشاره به توزیع بذر شلتوک در میان کشاورزان هم اظهار داشت: طی سال زراعی جاری ۶۷ تن بذر شلتوک گواهی شده در میان کشاورزان این شهرستان توزیع شد.
مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر همینطور بیان نمود: بیشتر از ۹ هزار هکتار از شالیزار های مناطق مختلف در رضوانشهر و پره سر، تحت نظارت و مکانیزاسیون بود و در زمینه برداشت محصول استراتژیک برنج هم هفت هزار و ۵۷۰ هکتار از شالیزار های این مناطق به صورت مکانیزه برداشت شد.
شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان می باشد و بیشتر از ۱۰ هزار هکتار زمین های شالیزاری دارد.منبع:

1399/08/13
12:52:17
5.0 / 5
1304
تگها: آب , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد