مدیركل حفاظت محیط زیست استان مطرح كرد

زنده گیری غیرمجاز نوزادان حیات وحش در خراسان جنوبی!

زنده گیری غیرمجاز نوزادان حیات وحش در خراسان جنوبی!

به گزارش آبیاری خراسان جنوبی مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: نوزادان حیات وحش زنده گیری شده حتی در صورت كشف و باز پس گیری از متخلفان به سبب تغذیه دستی، انس با انسان و عدم آموزش مهارت های لازم جهت زندگی در طبیعت، قابلیت بازگشت به عرصه های طبیعی را ندارند و به ناچار باید ادامه زندگی خودرا در اسارت به سر ببرند كه تحت این شرایط زندگی آنها دوام نخواهد داشت.


حسن اکبری در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: پدیده گرد و غبار، پسماند، شکار غیرمجاز را از مهم ترین چالش های محیط زیستی استان است.
وی اضافه کرد: در راه پیشگیری و حل موضوعات و مسائل زیست محیطی در استان علاوه بر همکاری سایر دستگاه های ذیربط، سرمایه های اجتماعی که همان مردم نیز هستند، موثر خواهد بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اعلان اینکه خراسان جنوبی ۲۵ درصد از تنوع زیستی کشور را دربردارد، اضافه کرد: اگر بخواهیم محیط زیست را حفظ نماییم باید کار فرهنگی صورت گیرد.
وی اظهار نمود: با وجود کنترل و حفاظت منطقه ها، اما متاسفانه به سبب تعداد کم محیط بانان گاهی شاهد شکار غیرمجاز در منطقه هستیم که همکاری سایر دستگاه های اجرائی مرتبط و به خصوص مردم بومی و محلی منطقه در این راستا کارگشا و موثر خواهد بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: هرساله با شروع فصل بهار زاد و ولد حیوانات وحشی شروع می شود و زیر چتر حمایت و حفاظت محیط بانان حفاظت محیط زیست به زندگی خود ادامه می دهند، اما در این میان زنده گیری نوزادان حیات وحش همچون تخلفات زیست محیطی است که برخی از افراد سهوا یا از روی عمد مبادرت به آن می کنند.
اکبری با اشاره به رواج زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی در فصل زاد و ولد، اظهار نمود: در این فصل از سال برخی افراد سودجو و متخلف مبادرت به زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی می کنند که لطمات جبران ناپذیری به طبیعت وارد میکند چونکه علاوه بر حذف یک گونه جانوری از طبیعت که سال ها می تواند زادآوری داشته باشد، اساسا در ادامه نسل خلل ایجاد خواهدنمود.
وی اشاره کرد: نوزادان حیات وحش زنده گیری شده حتی در صورت کشف و باز پس گیری از متخلفان به سبب تغذیه دستی، انس با انسان و عدم آموزش مهارت های لازم جهت زندگی در طبیعت، قابلیت بازگشت به عرصه های طبیعی را ندارند و به ناچار باید ادامه زندگی خودرا در اسارت به سر ببرند که تحت این شرایط زندگی آنها دوام نخواهد داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: گاهی مشاهده شده بعضی از مردم و علاقمندان به حیات وحش با مشاهده نوزادان حیات وحش در مناطق، از سر دلسوزی و کمک به حیوانات مبادرت به زنده گیری و تحویل آنها به محیط بانان و یا ادارات حفاظت محیط زیست می کنند که سفارش می شود در صورت مشاهده نوزادان حیوانات وحشی در طبیعت هیچ گونه اقدامی برای گرفتن آنها نکنند و مراتب را به ماموران یگان حفاظت محیط زیست مستقر در مناطق و یا بوسیله شماره تماس ۱۵۴۰ اطلاع دهند تا در صورت نیاز اقدامات لازم انجام گیرد.
اکبری اظهار داشت: سودجویان هر ساله هزاران تله زنده گیری «هوبره» را در دشت های مرزی خراسان جنوبی برای زنده گیری و قاچاق این پرنده کمیاب به کشورهای عربی جاگذاری می کنند که این اقدام نسل این پرنده را در معرض نابودی قرار داده است.
وی اضافه کرد: علاقه اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس به شکار هوبره سبب شده هر ساله افرادی سودجو، مرزنشینان را تحریک به زنده گیری این پرنده کمیاب کنند و متاسفانه سود هنگفت شکار هوبره نصیب سودجویان و دلالان در سایه نشسته می شود و افرادی که در روستاها، تحت تاثیر حرف های واسطه ها می شوند به بهاء ناچیزی در غارت این سرمایه های زیستی شریک می شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: از آنجایی که بیشتر قاچاقچیان دستگیر شده افراد محلی و بومی منطقه بوده اند، مردم محلی می توانند بهترین همیاران محیط زیست در برخورد با پدیده قاچاق پرندگان و جانوران باشند یقینا باندهای قاچاق هوبره در طولانی مدت بیشترین ضرر را به زندگی مردم بومی و محلی می رسانند چونکه هوبره یک حلقه از زنجیره حیات برای حفظ تنوع زیستی در مناطق بیابانی است.
اکبری افزود: کم شدن پوشش گیاهی در پروسه زنده گیری و افزایش گرد و غبار از دیگر لطمه هایی است که در شکار هوبره به مردم بومی و محلی منطقه وارد می شود.
وی با اعلان اینکه اگر جلوی شکار و قاچاق هوبره، این گونه کمیاب و در معرض خطر انقراض، گرفته نشود لکه ننگ دیگری در تاریخ محیط زیست ما رقم خواهد خورد، اشاره کرد: آنچه در مرزهای شرقی خراسان جنوبی به ویژه در شهرستان زیرکوه و بخش هایی از شهرستان درمیان اتفاق می افتد، نابودی منابع زیستی کشور به بهایی ناچیز است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: فرهنگ سازی، ارائه آموزش های زیست محیطی لازم برای گروه های هدف مختلف، مهم ترین راه نجات محیط زیست است.
منبع:

1399/08/14
21:16:22
5.0 / 5
1825
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد