سمنان استان مستعد برای تأمین خاویار گیاهی كشور است

سمنان استان مستعد برای تأمین خاویار گیاهی كشور است

به گزارش آبیاری ایرنا- رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان سمنان ضمن اشاره به ظرفیت های این استان در زمینه محصولات مختلف كشاورزی اظهار داشت: این استان ظرفیت توسعه و تأمین گیاه كینوا برای كشور را دارد كه از نظر خواص و ارزش بعنوان خاویار گیاهی شناخته می شود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، سید حسن میرعماد روز پنجشنبه در نشست کشاورزی دانش بنیان استان سمنان بیان نمود: استان سمنان به علت شرایط آب و هوایی و اقلیمی خاص ظرفیت تولید گیاه کینوا را در وسعت زیاد دارد.
وی اظهار داشت: استان سمنان می تواند با تولید کینوا در وسعت زیاد تأمین کننده نیاز کشور در این حوزه باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: کینوا محصولی کم آب بر و دارای پروتئین بالاست و می تواند جایگزین کشت برنج شود.
میرعماد با اشاره به اینکه سمنان می تواند نقش مهمی در تولید انبوه کینوا داشته باشد اضافه کرد: این محصول فسادپذیر است و برای نگهداری احتیاج به انبارهای خاص دارد و باید شرکت هایی برای خرید محصول کینوا به کشاورزان معرفی شود.
وی عنوان کرد: بازار فروش محصول کینوا نگرانی و دغدغه اصلی کشاورزان است و اگر این دغدغه حل شود، تولید این محصول در استان سمنان هم افزایش می یابد چونکه کشاورزان به کشت این محصول رغبت دارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: رویکرد فعالیت در حوزه کشاورزی از روش های سنتی به مدرن تغییریافته است و باید بستر این رویکرد فراهم گردد.
میرعماد تاکید کرد: سرمایه گذاری اولیه در بحث کشاورزی باید موردحمایت قرار گیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: ایجاد رقابت در عرصه تولید به رونق این بخش کمک بسزایی می کند، ازاین رو باید علاوه بر مدیریت درست بستر رقابت بین کشاورزان برای توسعه و رونق تولید فراهم گردد.
کینوا از خانواده غلات نیست ولی به خاطر دانه های خوراکی اش مشهور است و خواصی مشابه و حتی بیشتر دارد.
کینوا گیاه بومی آمریکای جنوبی است و در ایران هم به علت شرایط اقلیمی مناسب قابلیت کشت دارد. به کینوا «مادر همه دانه های خوراکی» هم گفته می شود چون که خواص متنوع و فوق العاده ای دارد.
روش پخت کینوا که گیاهی پنج هزارساله به حساب می آید، مانند برنج است و سرشار از پروتئین، منیزیم، فیبر، ویتامین ب، پتاسیم و مواد معدنی است و در درمان مشکلات گوارشی، درمان کلسترول بالا، لاغری کاربرد دارد.
استان سمنان ۱۹۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی با ۴۵ هزار بهره بردار در بخش های مختلف دارد.منبع:

1399/08/17
19:46:03
5.0 / 5
1298
تگها: آب , اقلیم , شركت , فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد