سرما به 75 درصد محصول گردو در دامغان خسارت زد

سرما به 75 درصد محصول گردو در دامغان خسارت زد

به گزارش آبیاری مدیر جهاد كشاورزی دامغان اظهار داشت: سرمای شدید هوا منجر به خسارت 75 درصدی به باغ های گردو و كاهش 25 درصدی برداشت این محصول در این شهرستان شد.


سیدمحسن طباطبائیان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، اضافه کرد: حدود ۱۴۵ تن محصول گردو از ۵۴۰ هکتار باغ گردو شهرستان دامغان برداشت شد که نسبت به سال قبل ۲۵ درصد کاهش داشت.
وی افزود: عملکرد محصول گردو در وضعیت مناسب آب وهوایی ۲ تن در هر هکتار است که باتوجه به شرایط متغیر و سرمازدگی، امسال به ۵۰۰ کیلوگرم در هر هکتار کم شد.
طباطبائیان گفت: الان ۵۴۰ هکتار باغ گردو در این شهرستان وجود دارد که حدود ۲۹۰ هکتار از این مقدار به باردهی اقتصادی رسیده است.
وی به اجرای طرح جلوگیری از سرمازدگی باغ های گردو اشاره نمود و اظهار داشت: چندلر و فرنور، ارقام مقاوم گردو در مقابل سرما است که برای جلوگیری از ضرر کشاورزان و باغداران، اخیرا در دامغان کشت شده است و در سال های آتی به باردهی می رسد.
طباطبائیان اشاره کرد: بیشتر محصول گردو برداشت شده از باغ ها در سطح شهر و بازارهای داخلی به فروش می رسد.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان دامغان اشاره کرد: ارائه دستورالعمل های فنی در مورد کنترل آفت و بیماریها نظیر کرم خراط و تغذیه و توزیع انواع کود شیمیایی همچون خدمات جهاد کشاورزی برای باغداران شهرستان است.
پوست کاغذی، تویسرکان و خوشه ای از ارقام رایج گردو در دامغان است که بیشتر در باغ های آستانه، دیباج، دهستان تویه دروار، کلاته و حوالی رودخانه چشمه علی وجود دارد.منبع:

1399/08/20
12:21:17
5.0 / 5
1317
تگها: آب , باغ , خدمات , فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد