رونق تولید همراه با صرفه جویی، زیر سقف های شیشه ای

رونق تولید همراه با صرفه جویی، زیر سقف های شیشه ای

آبیاری: كاهش آب های زیرزمینی در سالهای اخیر و درآمد كم كشت های سنتی با روش های منسوخ شده آبیاری سبب شده است تا كشاورزان و سرمایه گذاران به فكر استفاده از روش های متفاوت كشت و برداشت محصول و درآمدزایی بیشتر با مصرف آب كمتر باشند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، با ورود موج خشکسالی به ایران، لرستان هم از تبعات آن در امان نمانده و آثار خشکسالی یکی بعد از دیگری زخم عمیق خسارت را بر چهره این استان به جای گذاشته است.
لرستانی که دشت های سرسبز، رودهای خروشان، تنوع بسیار بالای گونه های گیاهی و حیوانی و وجود بیشتر از ۵۰ آبشار فصلی و دائمی آنرا به منطقه ای رویایی و بکر تبدیل نموده در سالهای اخیر به استانی کم آب بخصوص در حوزه کشاورزی تبدیل گشته است.
با شدت خشکسالی و کاهش نزولات جوی، رفته رفته حجم برداشت های آب از منابع سطحی و زیرزمینی افزایش یافت به نحوی که کارشناسان اعلام نمودند این سالها برداشت آب از دشت کوهدشت تا عمق ۸۰ متری هم رسیده است.
علاوه بر کاهش بارندگی و خشکسالی، کشاورزان مهاجر و کشت گیاهان آبدوست هم بلای بزرگتری در کشاورزی استان شد به نحوی که برای آبیاری تنها ۱۴ هزار هکتار کشت آبدوست استان ۴۱۰ میلیون مترمکعب آب در این اراضی مصرف می شد.
در این شرایط فرهنگ استفاده از منابع آب هم در جامعه آنطور که باید اصلاح نشده و عده ای که تعداد آنان کم نیست هنوز در هوای روزهای پرآبی به سر می برند و انگار که صدای ترک لب های خشک زمین را نمی شنوند.
در این میان اهمیت گلخانه ها بیشتر از پیش نمود پیدا می کند، خانه های سبزی که با کاهش چشم گیر مصرف آب و راندمان بالا نسبت به فضای بیرون می توانند تا حدود زیادی منابع آبی را از وضعیت قرمز خارج کنند و جهش تولید را به معنای واقعی تحقق ببخشند.
رونق و توسعه گلخانه ها یعنی گل کردن تولید زیر سقف های شیشه ای، یعنی نجات وضعیت قرمز آب با کمک خانه های سبز و ایجاد روزگار خوش تولید در دوران تحریم، تولیدی که شاید برخی موانع مسیرش را بهانه کرده اند اما بدون شک گلخانه ها راهی مطمئن و لذتبخش برای عبور از این گردنه های سخت هستند.
اینگونه است که تولید زیر سقف های شیشه ای و تابش خورشید گل می کند و تلاقی همت و کار علمی علاوه بر سودآوری، باعث اشتغالزایی، جهش تولید و ارزش افزوده بیشتری می شود.

بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی لرستان در بخش کشاورزی است
در حال حاضر ۶۰ درصد آب مورد نیاز لرستان از حوزه کرخه و ۴۰ درصد از حوزه دز تأمین و سالیانه حدود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب در استان مصرف می شود که ۷۲ درصد آن از منابع سطحی و مابقی از منابع زیر زمینی برداشت می شود و از این مقدار ۹۲ درصد مصارف کشاورزی دارد، پنج درصد آب استان در زمینه آشامیدنی و مصارف بهداشتی و سه درصد در صنعت مصرف می شود.

کشت گلخانه ای، افزایش عملکرد با حفظ منابع آبی
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی لرستان می گوید: امروزه محدودیت منابع آبی و تغییر اقلیم و بروز خشکسالی های متواتر، به چالش بخش کشاورزی کشور تبدیل گشته است.
نامدار صیادی اضافه کرد: به منظور مقابله با این چالش، برنامه ها و سیاست های متنوعی تدوین شده که یکی از آنها توسعه کشت محصولات کشاورزی در محیط های کنترل شده و گلخانه ای است.
وی عنوان کرد: توسعه کشت محصولات گلخانه ای می تواند در جهت اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی به افزایش عملکرد تولید در واحد سطح و همینطور افزایش راندمان آبیاری و حفظ منابع آبی کمک نماید.
به گفته وی وزارت جهاد کشاورزی در برنامه ششم توسعه کشور، استان ها را برای توسعه این مهم مکلف کرده است و جهاد کشاورزی لرستان هم باید در این راستا با استناد به برنامه های بالادستی مبادرت به توسعه کشت های گلخانه ای به ۱۰۷ هکتار در افق ۱۴۰۰ کند.
کاهش آب مصرفی گلخانه به یک دهم لیتر بر ثانیه
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان اظهار داشت: مهمترین اهداف توسعه کشت های گلخانه ای تولید محصولات کشاورزی در مناطقی است که قابلیت کشت در فضای باز را ندارند.
صیادی تولید محصولات برپایه نیاز و ذائقه مصرف کننده به منظور حضور در بازارهای صادراتی و امکان تولید محصول در تمام فصول و مناطق را از دیگر اهداف این نوع کشت عنوان نمود.
وی عنوان کرد: افزایش تولید در واحد سطح کشت گلخانه ای صرفه اقتصادی بالایی دارد به نحوی که با یکهزار مترمربع کشت گلخانه ای می توان به اندازه یک هکتار کشت در فضای باز و سنتی محصول تولید کرد.
وی اضافه کرد: میزان آب مصرفی کشت گلخانه ای هم به یک دهم لیتر بر ثانیه نسبت به فضای باز می رسد درحالیکه کشاورزی سنتی ده ها و صدها لیتر بر ثانیه آب مصرف می کند، همینطور ارتقای مدیریت کشت در کشت گلخانه ای منجر به افزایش کیفیت محصول تولیدی می شود چون که کنترل دقیق آبیاری، کوددهی و آفات و بیماری ها به روش های غیرشیمیایی انجام می شود.

موانع و مشکلات توسعه کشت های گلخانه ای در لرستان
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی لرستان بالا بودن هزینه اولیه راه اندازی واحدهای گلخانه ای را از مهمترین مشکلات پیش رو دانست و بیان نمود: ضعف سیستم بازاریابی و بازاررسانی محصولات کشاورزی در استان هم از مسائل موجود است.
صیادی افزود: نبود یا کمبود صنایع بسته بندی با کیفیت صادراتی و نبود پایانه های صادراتی جهت انتقال سریع محصولات با دوام پایین به بازارهای هدف هم مشکل دیگری در راه کشت گلخانه ای لرستان به حساب می آید.
وی عنوان کرد: با برندسازی مناسب و تقویت شرکتهای تبلیغاتی برای معرفی بهینه محصولات کشاورزی می توان گام مهمی در جهت افزایش ارزش افزوده محصول گلخانه ای لرستان برداشت چونکه این استان سه عنصر اصلی، نیروی انسانی توانمند، آب و خاک حاصلخیز را در اختیار دارد.

۱۳هزار تن محصول گلخانه ای در لرستان تولید می شود
رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان هم به ایرنا اظهار داشت: هم اکنون سطح زیرکشت گلخانه های لرستان ۶۵ هکتار بوده و سالانه ۱۳ هزار تن محصولات گلخانه ای شامل گوجه، خیار، فلفل دلمه ای وآلوئورا برداشت و صادر می شود.
اسفندیار حسنی مقدم با اشاره به اینکه سطح گلخانه ها با عنایت به ظرفیت استان خیلی کم می باشد خاطرنشان کرد: چهار میلیون شاخه گل رز در گلخانه های استان تولید و به بازارهای داخلی و استان های همجوار ارسال می شود.
حسنی مقدم در مورد مزایای کشت گلخانه ای نسبت به فضای آزاد اظهار داشت: افزایش تولید در واحد سطح، صرفه جویی مصرف آب، محصول سالم و اشتغالزایی بالا از نتایج این نوع کشاورزی است.
وی افزود: در فضای باز از هر هکتار گوجه فرنگی ۲۰ تا ۲۵ تن برداشت می شود که در محیط گلخانه تا ۲۰ برابر یعنی ۵۰۰ تن در هکتار قابل افزایش می باشد و این درحالیست که نیاز آبی یک هکتار گلخانه نسبت به فضای باز یک سوم می باشد و با عنایت به بحران کم آبی، حرکت به سمت این نوع کشت ضروریست.
رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: بدین منظور تکمیل طرح های نیمه تمام در دستور کار قرار دارد که یکی ازپروژه های مهم و بنیادین وزارت خانه برای باغات بخصوص انار، زردآلو، سیب و مرکبات به منظور جلوگیری از آفتاب سوختگی، سرمازدگی و تگرگ راه اندازی سایبان می باشد.
حسنی مقدم عنوان کرد: در همین راستا راه اندازی سایبان برای شرکت فجر صفا شهرستان خرم آباد به مساحت ۲۵۰ هکتار در دست اقدام است و انتظار می رود تا آخر سال جاری تکمیل و بهره برداری شود.
وی تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی از سرمایه گذاری بخش خصوصی در فعالیتهای گلخانه ای استقبال می کند که در این راستا متقاضیان بایستی با رفتن به سازمان و بازدید از زیرساخت شهرک های آماده کار اقدام نمایند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همینطور اظهار داشت: ۳۳۴هکتار از اراضی ملی استان طی سال های گذشته برای واگذاری به شرکت شهرک های گلخانه ای برای کاشت محصول اختصاص یافته است و علاوه بر این، تسهیلات ارزانقیمت بانکی تبصره ۱۸ بند الف به متقاضیان پرداخت می شود.
کرونا هفت میلیارد تومان به گلخانه های لرستان خسارت زد
رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: انتشار کرونا باعث خسارت هفت میلیارد تومانی به گلخانه های استان شد که تابحال ۲ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت شده است.
حسنی مقدم اضافه کرد: تابحال ۱۶۶ پرونده برای پرداخت خسارت کرونا به گلخانه داران استان تشکیل شده و روند پرداخت تسهیلات ادامه دارد.
وی افزود: سالانه بیشتر از چهار و نیم میلیون گل شاخه بریده در استان تولید می شود که با عنایت به شیوع کرونا حداقل یک و نیم میلیون گل شاخه بریده استان خسارت دید و به بازار مصرف عرضه نشد.
وی بیان نمود: تولید محصول گلخانه ای سبب صرفه جویی ۹۵ درصدی آب، تولید ۱۰ برابری محصول و اشتغال هفت برابری در قیاس با فضای آزاد می شود ازاین رو باید در جهت تقویت این حوزه کوشش کرد.
منبع:

1399/08/21
22:29:39
5.0 / 5
1283
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد