آخرین وضعیت دریاچه ارومیه

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه

به گزارش آبیاری مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به آخرین وضعیت این دریاچه اظهار داشت: از آذرماه تمامی سردهنه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه بسته می شود تا حق آبه زیست محیطی آن به پیكره دریاچه برسد.فرهاد سرخوش در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار نمود: درحال حاضر سطح تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۱.۲۰ است که نسبت به زمان مشابه در سال قبل سه سانتیمتر کمتر است همین طور برمبنای آخرین گزارش ها وسعت دریاچه ارومیه ۲۷۵۰ کیلومتر مربع و حجم آب آن سه میلیارد و ۱۶۰ میلیون مترمکعب برآورد شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از آذر ماه تمام سردهنه های حوضه آبریز شامل سدها و رودخانه های منتهی به دریاچه بسته می شوند تا حق آبه زیست محیطی دریاچه به پیکره آن برسد، اشاره کرد: بدین جهت از آذر ماه امسال تا اردیبهشت ماه سال آینده از سدها و رودخانه ها به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی آب خواهیم داشت.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اعلان اینکه نامه نگاری ها برای رهاسازی آب از چند روز آینده صورت گرفته است، اظهار داشت: کارگروهی برای مشخص کردن منابع و مصارف سدها در استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی وجود دارد که بعد از برآورد منابع و مصارف حق آبه زیست محیطی دریاچه را مشخص و طی شش ماه آنرا رهاسازی می کند.

سرخوش افزود: از طرف دیگر مقرر است که امسال پروژه های سخت افزاری انتقال آب به پیکره دریاچه ارومیه ازجمله پروژه انتقال آب زاب، راه اندازی تصفیه خانه ها و... به بهره برداری برسد که به تدریج با بهره برداری این پروژه ها حجم آب دریاچه نیز بیشتر خواهد شد.

وی در آخر با تاکید بر اینکه برخی اقدامات احیای دریاچه ارومیه باید حتی بعد از رسیدن آن به تراز اکولوژیک خود ادامه داشته باشد، اشاره کرد: تغییر شیوه آبیاری اراضی کشاورزی، جایگزینی محصولات کم آبر کشاورزی با محصولاتی که به آب زیادی نیاز دارند، توسعه کشت گیاهان دارویی و... ازجمله این اقدامات است. چنانچه اجرای این پروژه ها تداوم داشته باشد حق آبه دریاچه ارومیه پایدار خواهد بود، درغیر این صورت خطراتی آنرا تهدید خواهدنمود.

منبع:

1399/08/26
20:31:39
5.0 / 5
1421
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد