تلاش در اقلیم كویری یزد برای خودكفایی در تولید گندم

تلاش در اقلیم كویری یزد برای خودكفایی در تولید گندم

به گزارش آبیاری گندم محصولی راهبردی است كه در تأمین امنیت غذایی جوامع نقش موثری دارد، تولید این محصول در اقلیم كویری یزد الان كمتر از میزان نیاز جمعیت استان است كه این مساله استفاده از روش های نوین و علمی با افزایش بهره وری از منابع آب را در تولید این محصول ضروری ساخته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، در سالهای اخیر سیاست های حمایتی دولت در زمینه کشت گندم که پرمصرف ترین گیاهان زراعی بوده و قوت غالب مردم از آن تأمین می شود، سبب شده تا میزان تولید آن به مرز خودکفایی و بی نیازی به واردات نزدیک شود.
کشاورزان و به صورت ویژه گندم کاران در تأمین امنیت غذایی نقش محوری دارند و اگر مورد حمایت قرار نگیرند، رغبت آنان به این فعالیت اقتصادی پر مشقت که استقلال غذایی کشور را تضمین می نماید، کاسته می شود.
نیاز سالانه استان یزد به گندم ۱۷۰ هزارتن است
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با گزارشگر ایرنا، اظهار داشت: در استان یزد سالانه بین ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزارتن گندم مصرف می شود و این در شرایطی است که میزان تولید این محصول کمتر از نیاز یک ماه استان است و مابقی آن باید از سایر استان ها تامین گردد.
محمدعلی حاتمی زاده تصریح کرد: استفاده از بقایای گیاهی گندم (کاه و کلش) در جیره غذایی دام سبب شده، حداقل برای تأمین این ماده با ارزش غذایی برای خوراک دام، احتیاج به واردات در استان وجود نداشته باشد.
وی یاد آورشد: بخش عمده کشاورزی استان یزد در باغداری تمرکز یافته و این انتظار از کشاورزان استان وجود دارد که بخشی از زمین های زراعی خویش را به کشت گندم اختصاص دهند تا میزان وابستگی برای تأمین این محصول استراتژیک از خارج استان کاهش پیدا کند.
حاتمی زاده اظهارکرد: خاموشی الزامی ۲ وسه ماهه چاه های کشاورزی سبب شده تا کشاورزان به کاهش سطح زیرکشت گندم روی آورده و به کاشت سایر محصولات اقدام نمایند.
وی خاطرنشان کرد: بعضی دیدگاه های موجود در استان هم با طرح مباحثی مانند پرآبخواه بودن محصول گندم کشت آنرا در اقلیم یزد مقرون به صرفه نمی دانند و این در شرایطی است که با استفاده از ارقام سازگار با اقلیم استان و همینطور استفاده از روش های نوین آبیاری، می توان این مساله را تا حد زیادی مدیریت کرد.
وی افزود: این تفکر سبب شده تا سطح زیرکشت این محصول استراتژیک به شدت کاهش پیدا کند و باغداری جایگزین آن شود که از نظر میزان مصرف آب تفاوت چندانی با کشت گندم ندارد.
حاتمی زاده خاطرنشان کرد: با عنایت به ظرفیت های موجود در بعضی از شهرستان های استان و استفاده بهینه از امکانات و توان گندمکاران، می توان با افزایش بهره وری از منابع آب و مصرف صحیح و بهنیه نهاده ها، زمینه افزایش کمی و کیفی تولید گندم را در استان فراهم نمود.
یکی از کشاورزان نمونه کشوری و استانی شهرستان ابرکوه به گزارشگر ایرنا اظهار داشت: با وجود اینکه تولید محصولات باغی درآمد و سود خوبی برای کشاورزان دارد، اما برای خودکفایی کشور و همینطور در شرایط تحریم، بایستی اهتمام بیشتری به کاشت گندم که غذای بیشتر مردم است، صورت گیرد تا احتیاج به واردات در این حوزه نداشته باشیم.
خلیل روشن ابرقویی تصریح کرد: برای تحقق این امر و خودکفایی به این محصول راهبردی که مورد عنایت مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید است، مسئولان کشاورزی باید حمایت های ویژه از کشاورزان را برای توسعه کشت گندم در دستور کار قرار دهند.
این کشاورز نمونه استان یزد ۶۰ هکتار زمین کشاورزی را به کاشت محصول باغی و زراعی شامل گندم، جو، ذرت علوفه ای و دانه ای، زردآلو، هلو، انار و انجیر اختصاص داده که از این میزان ۲۵ هکتار آن به کشت گندم اختصاص دارد و سال جاری با استفاده از روش های نوین علمی با تولید ۴.۸ تن محصول در هکتار در مجموع ۱۰۰ تن گندم تولید و به مراکز خرید تعاونی روستایی شهرستان تحویل داده است.
یکی دیگر از کشاورزان شهرستان ابرکوه هم به ایرنا، اظهار داشت: در سالهای اخیر برای این که اراضی خویش را با آبیاری نوین زیرکشت گندم ببریم، تلاش زیادی کردم اما به علت پراکندگی اراضی و استفاده از چاه کشاورزی مشترک که در ارتباط با بیشتر از ۴۰۰ کشاورز است، امکان انجام کشت گندم تابحال فراهم نشده است.
حبیب نجارزاده افزود: مالکیت چاه های کشاورزی ابرکوه معمولا در ارتباط با چند صد نفر کشاورز است که این مساله هزینه اجرای سیستم های نوین آبیاری را برای کشاورزان خرده پا بالا می برد و دولت بایستی با کمک های خود زمینه تجهیز مزارع به آبیاری نوین (تیپ) را فراهم آورد.
وی افزود: بطور قطع دولت اگر زمینه ای برای تجهیز اراضی زراعی به سیستم آبیاری نوین را فراهم سازد، سطح زیرکشت محصولات زراعی بخصوص گندم دراین شهرستان افزایش قابل ملاحظه ای خواهد یافت.
تولید سالانه ۳۶ هزار تن گندم دراستان یزد
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد هم به گزارشگر ایرنا اظهار داشت: الان کشاورزان استان در حال کاشت پاییزه گندم در ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین های زراعی استان هستند که برای این کشت پنج هزار و ۶۲۰ تن کودشیمیایی و ۴۶۱ تن بذرگواهی شده از ارقام سیستان، برزگر، طلایی و نارین تأمین و بین آنان توزیع شده است.
سیدجمال سجادی پور با تکیه بر اینکه ۹۷ درصد مزارع گندم استان به صورت مکانیزه کشت می شود، تصریح کرد: شهرستان خاتم با بیشتر از پنج هزار هکتار و ابرکوه با ۲ هزار و ۸۸۰ هکتار بیشترین سطح زیرکشت گندم استان را دارند.
به گفته وی، سال جاری از ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی زراعی استان ۳۶ هزار تن محصول گندم برداشت شد که این میزان تولید نسبت به سال ۱۳۹۸، ۱۰ درصد کاهش داشته که کم آبی، تداوم خشکسالی و تغییر الگوی کشت علت کاهش تولید این محصول بوده است.
سجادی‏‏ پور بابیان اینکه در بعضی مناطق استان همچون ابرکوه تولید گندم از چهار هزار و ۲۰۰ کیلو گرم به پنج تن در هر هکتار رسیده، علت افزایش تولید را استفاده از بذر اصلاح شده سیستان که با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری دارد، عنوان نمود.
وی همینطور خاطرنشان کرد: در قالب بهره وری بیشتر از منابع آبی در بخش کشاورزی استان تابحال ۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی به سامانه های آبیاری نوین تجهیز شده است.
کمک بلاعوض هزار و ۱۶۰ میلیارد ریالی دولت به کشاورزان یزد
این مسوول بابیان اینکه در این سامانه ها، راندمان آبیاری از ۳۵ درصد تا ۸۵ درصد افزایش می یابد، تصریح کرد: طی هفت سال قبل ۱۶ هزارو ۸۰۹ هکتار از مزارع و باغ های ۱۰ شهرستان به سامانه های آبیاری کم فشار، قطره ای، زیرسطحی، تیپ و تشتکی تجهیز شده و در مجموع در دولت های یازدهم و دوازهم برای اجرای این طرحها، هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت شده است.
مدیر سازمان تعاون روستایی استان یزد هم به ایرنا اظهار داشت: سال جاری پنج هزار و ۴۶۴ تن محصول گندم مازاد بر مصرف کشاورزان استان به ارزش حدود ۱۴۰ میلیارد ریال خریداری شد که این مقدار نسبت به سال ۱۳۹۸، ۵۲ درصد افزایش داشت.
یدالله جوادپور، علت افزایش خرید محصول گندم علیرغم مشکلات اقتصادی را، حمایت دولت در تأمین و پرداخت بموقع هزینه های خرید تضمینی و تجهیز مراکز خرید ذکر کرد.
وی بابیان اینکه خرید گندم توسط ۹ مرکز شرکتهای تعاونی روستایی و ۲ مرکز بخش خصوصی انجام شده، اظهار نمود: ۸۷ درصد خرید از جانب شبکه تعاونی های روستایی، ۱۱ درصد با همکاری بخش خصوصی و بقیه از جانب اداره کل غله استان انجام شده است.
جوادپور با اشاره به اینکه شهرستان خاتم رتبه نخست خرید گندم سالجاری را کسب کرده، افزود: در این شهرستان با سهم ۵۹ درصدی ( ۲ هزار و ۸۲۴ تن)، ابرکوه ۳۹ درصد( هزار و ۸۹۶ تن ) و در بهاباد هم با ۵۵ تن، بیشترین گندم مازاد کشاورزان خریداری شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابرکوه هم اظهار داشت: با استفاده از بذر اصلاح شده ی ارقام سیستان، تولید گندم در مزارع این شهرستان به ۶ تن و در بعضی مزارع به ۱۰تن در هر هکتار هم رسیده است.
مهدی غیب الهی در گفت و گو با گزارشگر ایرنا با اشاره به اینکه متوسط عملکرد تولید گندم در هکتار بین چهار هزار تا چهارهزار و ۲۰۰ کیلوگرم بوده، اظهار نمود: توجه کشاورزان به آموزش های ترویجی، رعایت موارد علمی در مراحل کاشت، داشت و برداشت، آب و کوددهی بموقع، مبارزه با علف های هرز و استفاده از دانش فنی روز و شرایط مطلوب آب و هوایی سال زراعی جاری از عوامل افزایش تولید گندم در این شهرستان بوده است.
وی ضمن اشاره به کشت مکانیزه گندم پاییزه در ۲ هزار و ۸۸۰ هکتار از اراضی شهرستان، اظهار داشت: به علت تداوم پدیده خشکسالی و کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی کاشت این محصول راهبردی نسبت به سال گذشته ۱۲.۵ درصد کاهش دارد.
غیب الهی کشت گندم در مزارع شهرستان ابرکوه را صد درصد مکانیزه اعلام و خاطرنشان کرد: ۱۴۵ تن کود شیمیایی و ۹۵ تن بذر گندم گواهی شده از نوع سیستان، نارین، برزگر و طلایی بین کشاورزان شهرستان توزیع شده است.
ثبت رکورد تولید ۱۰ تن گندم در هکتار در اقلیم کویری یزد
مسوول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه هم در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود شرایط کم آبی و مشکلات خشکسالی، یکی از کشاورزان نمونه این شهرستان موفق به ثبت رکورد تولید ۱۰ تن گندم در هر هکتار شد.
حسن زارع اضافه کرد: غلامرضا اکرمی از کشاورزان این شهرستان با استفاده از بذر گواهی شده سیستان و رعایت دیگر عوامل کاشت، داشت و برداشت موفق شد، ۲.۵ برابر استاندارد در هر هکتار از مزارع خود گندم برداشت کند.
وی افزود: این کشاورز با رعایت اصول فنی و به کارگیری یافته های جدید تحقیقاتی به خصوص آبیاری و کوددهی بموقع، استفاده از بذرگواهی شده سازگار با شرایط اقلیمی استان و استفاده مناسب از کودهای شیمیایی با سفارش های کارشناسان، موفق به تولید این مقدار محصول گندم در هر هکتار شده است.
از مجموع اراضی قابل کشت استان یزد به علت تداوم خشکسالی و تغییر الگوی کاشت و کشت گیاهان کم آبخواه الان ۱۱۳ هزار و ۷۶۰ هکتار آن زیرکشت قرار دارد.
از۱۱۳ هزار و ۷۶۰ هکتار اراضی کشاورزی یزد، ۳۲ هزار و ۶۶۹ هکتار ( ۲۹ درصد) به کشت محصولات زراعی و بقیه به باغی اختصاص دارد که حدود ۷۰ هزار کشاورز، دامدار و بهره بردار در تولید محصولات کشاورزی، باغی، گلخانه ای و دامی استان فعال می باشند.
مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.


1399/08/28
13:57:34
5.0 / 5
1265
تگها: آب , اقلیم , باغ , سفر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد