معاون محیط زیست:

طرح جامع 18 تالاب رو به اتمام است

طرح جامع 18 تالاب رو به اتمام است

به گزارش آبیاری معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه احیای دریاچه ارومیه افتخاریست كه با همت دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد، اظهار داشت: باوجود نظر برخی كارشناسان كه معتقد بودند برای احیا دریاچه ارومیه دیر شده است اما با تدابیر و برنامه های خوبی كه با همكاری تمامی وزارت خانه ها انجام شد، توانستیم دریاچه ارومیه را در راه احیا پیش ببریم.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، احمدرضا لاهیجان زاده در دومین جشنواره محصولات و ایده های نوآورانه اظهار داشت: از سال ۸۴ طرح حفاظت از تالاب ها با همکاری ارگان های بین المللی در سازمان محیط زیست شروع شد که در زمان آغاز این برنامه ها توانستیم سه تالاب را احیا نماییم اما امروزه حداقل طرح جامع ۱۸ تالاب رو به پایان است.
لاهیجان زاده با اشاره به دریافت کمک های بین المللی از اتحادیه اروپا جهت احیا تالاب ها، اضافه کرد: حدود شش سال قبل با دریافت کمک های بین المللی اولیه و دریافت کمک مالی از دولت ژاپن برنامه ها درباب دریاچه ارومیه شروع شد. از تجارب تلخ می توان به خشک شدن دریاچه اشاره نمود اما احیا مجدد و جلوگیری از خسارات منطقه ای آن افتخاریست که با همت دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد.
وی اظهار داشت: باوجود نظر برخی کارشناسان که معتقد بودند برای فعالیت جهت احیا دریاچه ارومیه دیر شده است اما تدابیر و برنامه های خوبی که با همکاری تمامی وزارت خانه ها همچون وزارت جهاد کشاورزی با سازمان محیط زیست انجام شد، توانستیم دریاچه ارومیه را در راه احیا پیش ببریم که تا بهمن سال جاری پروژه های زیر ساختی مربوط به احیا تالاب افتتاح می شوند.
معاون محیط زیست دریایی و تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کارهای انجام شده در حاشیه روستاهای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: از نتایج استمرار این فعالیت ها می توان به تحت پوشش قرار دادن ۱۲ هزار کشاورز محلی، تحت آموزش قرار دادن ۱۸۰۰ نفر و همکاری با ۳۰۰ متخصص دانشگاهی و دستگاهی اشاره نمود که منجر به افزایش ۴۹ درصدی راندمان آب سطح کشاورزی شد.
وی با تاکید بر جلب مشارکت مردم در حفاظت و احیای تالاب های کشور، اظهار نمود: کارهای انجام شده در امتداد احیای دریاچه ارومیه منجر به اشتغال ۳۵۰ نفر در مباحث مربوطه، آموزش ویژه ۷۵۰ نفر از زنان روستایی و اشتغال ۵۰۰ نفر از آنان بوسیله صندوق خرد اعتبارات روستایی شد که می توان گفت این نوع فعالیت ما به صورتی الگو تبدیل گشته است.

بگفته وی، همچون کارهای انجام شده در دولت می توان به آگاهی بخشی جامعه محلی اشاره نمود که در همین راستا طرح برگزاری جشنواره محصولات و ایده های نوآورانه در جهت جذب شرکت های دانش بنیان و مشارکت مردم شکل گرفت. همین طور این جشنواره از سال ۹۸ آغاز به کار کرد و ۷۰ ایده به این جشنواره راه یافتند.
معاون محیط زیست دریایی و تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست در خاتمه اظهار نمود: افراد فعال در حوزه تالاب ها نظیر محققین و مسئولین استانها در قالب تورها می توانند از طرح های حوزه دریاچه ارومیه بعنوان ایده بازدید کنند.


منبع:

1399/08/30
16:54:01
5.0 / 5
1237
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد