كشت گندم در هرمزگان شروع شد

كشت گندم در هرمزگان شروع شد

ایرنا- رئیس سازمان جهادكشاورزی هرمزگان اظهار داشت: كشت گندم در ۱۱ هزار و ۸۰۰ هكتار از زمین های كشاورزی این استان شروع شد.


علی باقرزاده همایی روز چهارشنبه در بازدید از زمین های کشاورزی استان اضافه کرد: کشت گندم در هرمزگان از نیمه آبانماه شروع شده و تا نیمه بهمن ماه ادامه می یابد.
وی پیشبینی کرد: در مجموع ۵۵ هزار تن گندم از زمین های زیرکشت آبی این محصول در هرمزگان برداشت شود که حدود۲۲درصد نیاز داخل استان تأمین می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اظهارداشت: مصرف سرانه ماهانه گندم در استان ضمن اشاره به هدفمند سازی یارانه ها حدود ۲۰ هزار تن در ماه است.
باقرزاده همایی افزود: در بخش زراعت حدود یک هزار و ۷۰۰نفر گندم کار در هرمزگان فعالیت دارند که در این بخش برای سه هزار و ۹۶ نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم بوجود آمده است.
وی یادآورشد: برداشت گندم هم از نیمه فروردین ماه سال آینده آغاز و تا اوایل تیرماه ادامه خواهد داشت.
حاجی آباد بیشترین سطح زیرکشت گندم را دارد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اظهار داشت: بیشترین سطح زیر کشت گندم در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به شهرستان حاجی آباد با ۱۰ هزار هکتار اختصاص دارد.
باقرزاده همایی اظهار داشت: پیشبینی می شود سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جاری در رودان به ۸۰۰ هکتار، میناب ۶۰۰ هکتار، بستک ۲۰۰ هکتار، پارسیان ۱۰۰ هکتار و بندرعباس ۱۰۰هکتار برسد.
وی در مورد خرید بذرگندم هرمزگان برای سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اظهار نمود: در سال زراعی گذشته۲ هزار و ۵۰۰ تن بذر گندم شامل ارقام پرورشی، مادری و گواهی شده و مرغوب تأمین و در حال توزیع می باشد.
مشکلات پیش روی گندم در هرمزگان
این مسوول در مورد مشکلات و نارسایی های احتمالی در ارتباط با تولید گندم در هرمزگان اظهار داشت: کمبود شرکتهای مکانیزاسیون و فعال نبودن شرکتهای موجود، استهلاک سریع ادوات نسبت به سایر نقاط کشور به دلیل شرایط اقلیمی، نیود دسترسی به بذرهای جدید هیبرید با عملکرد های بالای جهانی، کمبود ادوات مکانیزاسیون در بعضی مناطق و ضعف بنیه مالی اغلب کشاورزان در بازپرداخت وام و درخواست وثیقه از آنان همچون این مشکلات است.
باقرزاده همایی افزود: پایین بودن سطح سواد بهره برداران و کمبود اعتبارات عمرانی ومنابع بانکی ارزانقیمت به منظور سرمایه گذاری وتامین نقدینگی تنها بخشی از مشکلات پیش روی تولید گندم در هرمزگان است.
او همینطور پایین بودن توان مالی تولیدکنندگان در پرداخت کامل حق بیمه از یک سو و کمبود پوشش بیمه و ضعف برنامه های حمایتی و پرداخت نکردن بموقع غرامت توسط صندوق بیمه درشرایط بحران از طرفی، حضور نداشتن موثر وکارآمد بخش خصوصی در عرضه خدمات و نهاده های تولید، پذیرش نشدن آموزش نوآوری ها از سوی کشاورزان به علت فرسودگی و نامناسب بودن هرم نیروی انسانی این بخش، کوچک بودن و پراکندگی واحدهای بهره برداری و دیگر محدودیت های طبیعی شامل محدودیت منابع آبی، خشکسالی های متوالی، وجود شنزارهای وسیع، تکرار و حجم بلایای طبیعی در هرمزگان را از دیگر مشکلات تولید گندم عنوان ک


1399/09/01
12:45:53
5.0 / 5
1300
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد