منطقه آزاد ارس، چشم و چراغ صنعت گلخانه ای خاورمیانه

منطقه آزاد ارس، چشم و چراغ صنعت گلخانه ای خاورمیانه

ایرنا- منطقه آزاد ارس به علت استقرار یکی از بزرگترین مجتمع های گلخانه ای خاورمیانه در آن، در سالهای اخیر به چشم و چراغ صنعت گلخانه ای در خاورمیانه تبدیل گشته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، وجود بزرگترین واحدهای گلخانه ای با آخرین فن آوری های روز دنیا در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس، محیطی فراهم نموده تا امکان تولید انواع محصولات گلخانه ای با کیفیت جهانی ایجاد شود و رکورددار تولید محصولاتی همچون فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی و خیار باشد و با صادرات این محصولات در وضعیت تحریم، اشتغال و ارزآوری مناسبی داشته باشد.
به عنوان نمونه، متوسط تولید فلفل دلمه ای در گلخانه های کشور ۲۳۰ تن در هکتار است، اما در منطقه آزاد ارس با تلاش بخش کشاورزی و کارکنان یکی از واحدهای گلخانه ای، رکورد این تولید در واحد سطح به ۳۰۰ تن در هکتار افزایش یافته است.
منطقه آزاد ارس در تولید محصولات گلخانه ای مثل گوجه فرنگی و خیار نیز رکوردار است و تولیدات آن به کشورهای مجاور به خصوص روسیه و بازارهای حاشیه خلیج فارس بعنوان بازارهای هدف با ارزآوری مناسب صادر می شود.
یکی از مزیت های نسبی مجتمع های گلخانه ای منطقه آزاد ارس که آنرا در سطح کشور بی رقیب و برای فعالان صنعت گلخانه ای خاورمیانه به رقیبی سرسخت تبدیل نموده است.
در منطقه آزاد ارس به مرکزیت جلفا در ۱۳۲ کیلومتری شمال غرب حدود ۱۵۰ هکتار گلخانه در حال بهره برداری و حدود ۲۵۰ هکتار گلخانه در حال ساخت وجود دارد که سالانه نزدیک به ۵۰ میلیون دلار محصول از آنها صادر می شود.
ظرفیت تولید مجتمع های گلخانه ای منطقه آزاد ارس ۴۰ هزار تن انواع محصول است که بیش از ۲۰ هزار تن آن صادر می شود.
سعدالله اسکندری، رکوردار تولید فلفل دلمه ای کشور در منطقه آزاد ارس


منبع:

1399/10/09
23:50:55
5.0 / 5
1528
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد