كاهش واردات نهاده های دامی با كشت فراسرزمینی در جمهوری آذربایجان

كاهش واردات نهاده های دامی با كشت فراسرزمینی در جمهوری آذربایجان

ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی اعلام کرد: هم اکنون حدود هشت میلیون تن واردات نهاده های دامی در کشور داریم در صورتیکه اراضی محدوده رودخانه ارس و کشور جمهوری آذربایجان برای کشت نهاده های دامی مثل سویا و ذرت کاملا مستعد است.


اکبر فتحی روز پنجشنبه در جلسه بررسی کشت فراسرزمینی با حضور دبیر میز جمهوری آذربایجان اظهار نمود: برنامه ریزی ها و شناسایی اراضی مستعد در خارج از کشور بر عهده شرکت جهاد توسعه است که زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی کار می کند و ۲ سال پیش چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی جمهوری آذربایجان شناسایی شد و آماده قرارداد بود که متاسفانه تاخیر در اقدام، در آن برهه مانع از پیشبرد اهداف شد.
وی اظهار داشت: توافق با جمهوری آذربایجان در واردات و کشت نهاده های دامی مثل سویا و ذرت در اراضی فرا سرزمینی، به کشاورزی و تامین نهاده های دامی در کشور کمک خواهدنمود.
فتحی اضافه کرد: سد خدآفرین سد مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان بوده و برای اراضی ای که در آن کشور زیر کشت برود مشکل آب نخواهیم داشت.
وی در رابطه با نهاده های دامی اظهار داشت: برای واردات نهاده های دامی کشورهایی مثل گرجستان و ارمنستان نیز مورد بررسی قرار گرفته است اما باتوجه به نزدیکی فرهنگی و اجتماعی به جمهوری آذربایجان، این کشور تایید شده است.
وی اضافه کرد: پس از توافق اولیه به پشتیبانی مالی و اقدامات تشکل ها و صندوق ها نیاز است که خوشبختانه با برخی اقدامات دولت و پشتیبانی از صندوق ها در کشت فراسرزمینی، می توان از آنها استفاده موثری کرد.
وی اشاره کرد: باتوجه به فراخوان کشور جمهوری آذربایجان جهت سرمایه گذاری کشورهای دوست در آنجا، باید از این فرصت استفاده شده و تشکل هایی که توان رقابت با تشکل های کشورهای دیگر را دارند را انتخاب و برای فعالیت دراین زمینه آماده نماییم.
فتحی اظهار داشت: دام سبک در منطقه خداآفرین و ورزقان جزو تولیدات سرآمد در محصولات کشاورزی بوده اما مراتع در منطقه عشایرنشین ورزقان مراتعی فقیر است و باید از مراتع فراسرزمینی بهره برد.
وی به ارتباط مردم شهرهای مرزنشین مثل ورزقان و خداآفرین با جمهوری آذربایجان اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به مشترکات فرهنگی و مذهبی ۲ کشور می توان با برنامه ریزی و توافق دراین زمینه با جمهوری آذربایجان، از مراتع مرزی بهره برد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به بازسازی مناطق آزاد شده قره باغ اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه به این که بازسازی و ساخت و ساز در این مناطق حداقل سه سال طول خواهد کشید می توان از این مناطق بدون در نظر گرفتن محدودیت های قرنطینه دامی برای تعلیف دام بهره برد.
نجاری کهنمویی دبیر میز جمهوری آذربایجان نیز اظهار داشت: در بخش کشاورزی و کشت فراسرزمینی این آمادگی در جمهوری آذربایجان و مناطق آزاد شده قره باغ وجود دارد و می توان دراین زمینه سرمایه گذاری کرد.


1399/10/12
14:25:39
0.0 / 5
1034
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد