نماینده مجلس:

بازاریابی و صادرات محصولات كشاورزی دغدغه مسؤلان باشد

بازاریابی و صادرات محصولات كشاورزی دغدغه مسؤلان باشد

به گزارش آبیاری نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی یکی از دغدغه های مهم این کمیسیون بحث صادرات محصولات کشاورزی دانست و اظهار داشت: این مهم باید به دغدغه اول مسؤلان ذیربط تبدیل گردد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، جلال محمودزاده شامگاه جمعه در نشست کمیسیون کشاورزی شرق استان کرمان اضافه کرد: باید هر زمان با افزایش تولید روبرو شدیم برای فروش و بازاریابی محصولاتمان برنامه داشته باشیم که در این ارتباط در کمیسیون کشاورزی برای صادرات محصولاتی همچون خرما برنامه هایی در نظر گرفته ایم و از نمایندگان ایران در کنسولگری های کشورهای مختلف دعوت شده و رایزنی اقتصادی خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: یکی از اهداف سفر این کمیسیون به استانها همچون کرمان مشاهده مشکلات هر استان از نزدیک است تا بتوانیم در جلسات این مشکلات را بررسی نموده و گام های اساسی در جهت رفع این موانع برداشته شود و در قانون گذاری و نظارت مجلس مورد بهره برداری قرار گیرد.
به گفته او در ارتباط با صادرات محصولات کشاورزی استان کرمان همچون سیب زمینی، پیاز و خرما بطور قطع باید گام های مثبت تری برداشته شود تا مشکلات مازاد این منطقه را با برنامه ریزی رفع نماییم.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: در مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تخصصی زمان قانون گذاری از بخش خصوصی دعوت نمی شد که از مجلس هشتم به بعد مصوبه ای به منظور دعوت از تشکل های مردم نهاد و بخش خصوصی تصویب گردید.
محمودزاده خاطرنشان کرد: یکی از مصوبات کمیسیون خرید تضمینی محصولات کشاورزی بوده است چونکه قبلا به جهت اینکه قیمت محصول تعیین شود شورای اقتصاد ورود می کرد اما اخیراً با خرید تضمینی محصولات استراتژیک همچون گندم وزیر جهاد کشاورزی هم حضور دارد.
در بحث آبیاری تحت فشار در بودجه سال ۱۴۰۰ بیشتر از یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان کمیسیون به بودجه افزوده شده است همینطور برای نوسازی باغات و نخیلات مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان، ۲ هزار میلیارد تومان برای خوراک پتروشیمی از منابع وزارت نفت و مبلغ یک هزار و ۴۰۰ میلیارد به منظور خرید مالچ در بودجه قرار داده شده است.
آفت زنجره و خشکیدگی خرما دو تهدید اصلی معیشت نخل داران
نماینده مردم شهرستان های بم، نرماشیر، فهرج و ریگان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه اظهار داشت: ۲۵۰هزار هکتار نخیلات در شرق استان کرمان وجود دارد که ۹۵درصد محصولات این مناطق را نخیلات تشکیل می دهد و سالانه حدود ۲۰۰هزار تن خرما برداشت از نخیلات منظقه برداشت می شود، در صورتیکه کل محصول خرمای کشور حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.
حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی اظهارداشت: برند خرمای مضافتی بم بگونه ای مشهور است که استان ها و شهرستان های همجوار تلاش می کنند خرمای خویش را با نام خرمای بم به فروش برسانند.
نماینده شهرستان های بم، نرماشیر، فهرج و ریگان بیان نمود: عمده مشکلات نخل داران آفت زنجره و خشکیدگی خرما است که نخیلات را تهدید می کند و زنجره خرما می تواند یک نخل را از پای در آورد.
او تصریح کرد: مشکل دوم نخل داران بحث صادرات و فروش آن است این در حالیست که به ۵۰ کشور صادرات انجام می دهیم اما متاسفانه گاهی موانع صادراتی بوجود آمده سبب میشود کشورهای دیگر جای خرمای بم را در بازار می گیرند.
به قول موسی غضنفرآبادی، کشاورزی شرق استان و بخش عظیمی از آبیاری ما سنتی است چونکه کشاورزان معتقدند آبیاری قطره ای برای نخیلات جواب نمی دهد و این امر نیازمند ترویج بیشتر است.
نماینده مردم شهرستان های شرقی استان اظهارداشت: حدودا یک سوم خرمای مضافتی بم غیرقابل خوردن است که می توان با ایجاد صنایع فرآوری و تبدیل آن به الکل، غذای دام و فرآورده های دیگر بهره برد که متاسفانه امکانات کافی وجود ندارد.
شهرستان بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری استان کرمان و یکی از قطب های اصلی تولید خرمای مضافتی در کشور ایران است.منبع:

1399/10/13
23:13:46
0.0 / 5
1422
تگها: آب , باغ , سفر , فروش
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد