گلستانی در كویر كه الگو شد

گلستانی در كویر كه الگو شد

ایرنا- حسین شاه نظری که با تغییر الگوی کشت و روش های ابداعی مبادرت به توسعه گلخانه در منطقه خشک و کویری حاجی آباد هرمزگان کرده است، مسؤلان اجرایی و اقتصادی استان فارس را با هدف انتقال تجربه و دانش به مزرعه اش دعوت کرد.


حسین شاه نظری پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام نمود: سالانه بیشتر از پنج هزار تن از محصول گوجه و فلفل مزرعه را با برند شاه نظری راهی بازارهای ویژه روسیه، فرانسه و ترکیه و گاه کشورهای حوزه خلیج فارس کردم.
مساحت گلخانه هایش حالا از ۲۲ هکتار به بالای ۱۶۰ هکتار رسیده و میزان تولیدات گوجه در مزرعه شاه نظری بیشتر از هشت هزار تن است.
به قول خودش هشت ساله بوده که وارد کار کشاورزی شده و سرمایه اولیه اش از حدود ۲۰ سال پیش که مبادرت به خرید زمین های کشاورزی در این منطقه کرده چهار میلیون تومان بوده و الان به بالای ۴۵۰ میلیارد ریال رسیده است.
شاه نظری اظهار داشت: از پساب های مصرف شده با راه اندازی حوضچه های آبی در پایین دست، ده ها هکتار باغ و بوستان نخل و سایر محصولات زراعی و باغی را زیر کشت بردم.
وی افزود: با ۲۰ لیتر آب بیشتر از ۱۶۰ هکتار مساحت گلخانه ای، هشت هزار تن گندم تولید کردم و بیشتر از هزار گوسفند را پرورش داده ام.
این کشاورز در روستای سرچاهن حاجی آباد هرمزگان به کشاورزی مشغول می باشد و به تولید محصولات سالم، ارگانیک باغی و صیفی مشغول می باشد و می گوید که حالا مزارع و گلخانه هایش به کارگاهی آموزشی برای علاقه مندان، سرمایه گذاران و حتی مسؤلان و متولیان امر در اقصی نقاط کشور تبدیل گشته است.
تیم اقتصادی با محوریت معاون امور اقتصادی استاندار فارس که بعضی از مدیران دستگاههای مختلف اجرایی همچون شرکت آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، محیط زیست، سازمان نظام مهندسی و همینطور فرماندار ویژه لارستان و مدیران مربوطه این شهرستان وی را همراهی می کردند با دستور استاندار فارس و با هدف کسب تجربه و دانش سه شنبه به سراغ این کارآفرین نمونه کشوری در استان هرمزگان رفتند.
اما چیزی که فراتر از کسب تجربه و استفاده از دانش و تخصص این کشاورز مورد نظر مسؤلان اجرایی استان فارس و هدف اساسی از این بازدید بود، فرایند صدور مجوزها و همکاری و همراهی مسؤلان استان هرمزگان در طول فعالیت بیشتر از دو دهه این کشاورز در منطقه حاجی آباد است.
همچنین نحوه مدیرت منابع آب و صدور مجوز برای نصب آب شیرین کن در محل مزرعه این کشاورز هم دلایلی برای بازدید مسؤلان و تیم اقتصادی استان فارس از مزرعه شاه نظری بود.
مسئولان شهرستان لارستان و البته معاون اقتصادی استانداری فارس با طرح این سوال که چگونه در یک منطقه کویری، خشک و به شدت کم آب صدور مجوز برای نصب آب شیرین کن و راه اندازی گلخانه و همراهی با سرمایه گذار امکان دارد اما در منطقه لارستان بخصوص روستاهای دهستان درز سابیان و مناطق همجوار شهرستان حاجی آباد و روستای های اطراف این امر تابحال محقق نشده است.
آنها گفتند که در خیلی از مناطق و روستاهای دهستان درز سایبان لارستان فارس حتی نیازی به نصب آب شرین کن هم نیست و با این ذهنیت که سازمان های متولی همچون شرکت آب منطقه ای و محیط زیست استان فارس و همینطور برخی بانک ها در زمینه صدور مجوزهای لازم سرمایه گذاری سخت گیری های بی مورد می کنند خواهان توجه جدی مسؤلان امر برای پشتیبانی از سرمایه گذاران و کشاورزان مشتاق در منطقه شدند.
توسعه کشت های گلخانه ای مناسب ترین راهبرد عبور از چالش کم آبی
معاون امور اقتصادی استاندار فارس در این دیدار اعلام نمود: یکی از مهمترین راهکارها و مناسب ترین راهبرد در وضعیت حاکم بر مناطق جنوبی فارس بخصوص منطقه خشک و کم آبی همچون لارستان توسعه کشت های گلخانه ای و تغییر الگوی کشت از سنتی و باز به سمت کشت های در فضای بسته است.
ظفر افشون افزود: با توسعه کشت های گلخانه ای نگرانی و دغدغه مسؤلان و متولیان امر و دستگاههای نظارتی همچون شرکت آب منطقه ای و اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در خصوص مدیریت منابع آبی و صیانت از منابع زیست محیطی هم رفع خواهد شد.
وی افزود: البته نباید با یک نسخه واحد و دستورالعمل های ابلاغی از مرکز و اعمال برخی محدودیت ها و ایجاد موانع مسیر توسعه و سرمایه گذاری بخصوص در حوزه مهم کشاورزی در منطقه را مسدود کرد.
افشون اظهار داشت: منطقه لارستان بخصوص دهستان مستعد و با ظرفیت درز سایبان بعنوان یکی از قطب های مهم کشاورزی در استان فارس و با تمرکز بر روی کشت های گلخانه ای باید بیشتر از پیش رونق بگیرد و زمینه جبران یک دهه خشکسال های مستمر در این منطقه هم فراهم گردد.
وی اظهار داشت: خیلی از افراد و حتی زنان روستاهای دهستان درزسایبان هم اینک برای کار و از سر ناچاری به برخی مناطق جنوبی و سایر استان ها دنبال کسب روزی هستند که می توان با برنامه ریزی، حمایت و ارائه تسهیلات ویژه و رفع موانع و بروکراسی ها زمینه فعالیت و رونق کشاورزی را برای این افراد و جوانان بیکار منطقه هم فراهم نمود.
معاون امور اقتصادی استاندار فارس بیان نمود: با دستور استاندار فارس فعالیت و رونق کشاورزی بخصوص کشت های گلخانه ای در منطقه لارستان و روستاهای درزسایبان شتاب خواهد گرفت و رویکرد و راهبرد مجموعه مدیریت اجرایی استان بر حمایت قاطع از سرمایه گذاران و متقاضیان بخش کشارزی بخصوص در زمینه توسعه و تغییر الگوی کشت استوار است.
۵۰ هکتار زمین آماده برای توسعه کشت های گلخانه ای
معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان هم اظهار داشت: بیشتر از ۵۰ هکتار زمین مستعد و با زیرساخت های لازم هم اینک برای ایجاد و توسعه کشت های گلخانه ای در این شهرستان بخصوص منطقه درز و سایبان آماده است.
جلیل حسنی افزود: با بهره برداری از این ۵۰ هکتار زمین و سرمایه گذاری در زمینه کشت های گلخانه ای برای بیشتر از یک هزار نفر هم به صورت مستقیم شغل ایجاد می شود.
وی اظهار داشت: هم اینک بیشتر از ۱۶ هکتار سطح زیر کشت گلخانه ای در سطح شهرستان لارستان وجود دارد و بالای ۱۰۰ هکتار هم در دست اجراست که ۵۰ هکتار از این میزان به صورت گلخانه ای و ۵۰ هکتار هم به صورت سایبانی خواهد بود.
فرماندار ویژه لارستان هدف از بازدید تیم اقتصادی و بعضی از مدیران کل استان فارس از منطقه درز و سایبان را بررسی وضعیت منطقه به لحاظ ظرفیت های بالقوه کشاورزی و منابع آبی این منطقه و همینطور الگو برداری و کسب تجربه و دانش از کشت های گلخانه ای کشاورز نمونه منطقه حاجی آباد هرمزگان عنوان نمود.
وی بیان نمود: حضور و بازدید این تیم اقتصادی با محوریت معاون امور اقتصادی استانداری فارس با دستور و پیگیری ویژه عنایت الله رحیمی استاندار فارس به دنبال سفر حدود دو ماه قبل وی به لارستان و درخواست کشاورزان و مدیریت اجرایی شهرستان برای پیگیری و تسهیل روند صدورمجوزها در جهت طرح های سرمایه گذاری بخصوص در حوزه کشاورزی و طرح های گلخانه ای بوده است.
صدور مجوزها با هدف توسعه پایدار
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس هم با تکیه بر اینکه توسعه کشت های گلخانه ای و کشت در فضای بسته و به صورت مجتمع مد نظر و مورد حمایت این نهاد است، اظهار داشت: صدور مجوزها باید با رعایت حفظ تنوع زیست محیطی و لزوم مصرف منابع آبی باشد.
حمید ظهرابی اضافه کرد: با اینکه مسئله اشتغال و رونق و جهش تولید امری مهم و لزوم غیرقابل انکار در شرایط موجود است اما باید در ارائه و صدور مجوزها هم مبحث و مسایل زیست محیطی و حفظ منابع آبی با رویکرد توسعه پایدار هم مد نظر باشد.
وی بیان نمود: محیط زیست و یا شرکت آب منطقه ای چنانچه می خواهند مجوزی را صادر کنند در وهله نخست آینده را پیشبینی کنند که آیا دادن مجوز آب شیرین کن و برداشت آب از چاه ها و سفره های آب زیرزمینی که هم اینک به یک چالش حتی فراملی تبدیل گشته می تواند منجر به توسعه پایدار شود یا خیر.
ظهرابی اظهار داشت: محیط زیست و یا وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای با پیشبینی و در نظر گرفتن جنبه های مختلف همچون لزوم حفظ محیط زیست حتی برای ۵۰۰ سال آینده، تصمیم گیری می کند.
ظهرابی افزود: صدور مجوز برای نصب آب شیرین کن بر روی چاه های کشاورزی تابع شرایط و مکانیسم های خاصی است و مهمتر آنکه باید این تضمین لازم برای متولیان امر و بخصوص سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو فراهم گردد که در کنار صدور مجوز و اجازه برداشت مسئله افزایش میزان بهره وری و کاهش مصرف آب هم لحاظ شود.
محدودیتی برای تأمین آب مجتمع های گلخانه ای وجود ندارد
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان فارس هم اظهار داشت: وزارت نیرو در چارچوب تأمین آب صنایع وابسته به کشاورزی و حتی اجازه برداشت و حفر چاه برای کشت های در فضاهای بسته و مجتمع های کشاورزی بخصوص ایجاد گلخانه ها هم دستورالعمل های حمایتی ابلاغ کرده است.
علی اکبر بازیار افزود: این دستورالعمل های ابلاغی و اصلاحی بر مبنای مواد ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب در مجتمع های گلخانه ای و شهرک های صنعتی حوزه دام و طیور ابلاغ گردیده است.
وی اظهار داشت: به همان میزان که مسئله اشتغال و سرمایه گذاری و معضل بیکاری بعنوان یک مشکل اساسی بر دوش جوانان و خانواده ها و حتی مسؤلان سنگینی می کند اما از طرفی باید مبحث چالش کم آبی و خطرات و بحران های زیست محیطی در کنار تخریب ها و برداشت های بی رویه انسان از این منابع خدادادی که امروزه هم به بحرانی جهانی تبدیل گشته را مورد توجه جدی قرار داد.
بازیار اضافه کرد: هیچ گونه محدودیتی برای تأمین آب مجتمع و شهرک های صنعتی در حوزه کشاورزی در استان فارس وجود ندارد.
وی بر لزوم توسعه و حمایت شرکت آب منطقه ای استان فارس از کشت های گلخانه ای و مجتمع های کشاورزی تصریح کرد و اظهار داشت: حتی این امکان هم وجود دارد که چنانچه دشت مورد نظر هم تخصیص لازم را جهت استفاده از منابع آبی نداشت می تواند از ظرفیت چاه ها سهم مورد نیاز را خریداری کند و یا از راه لوله و حفر چاه جدید آب را به مزرعه خود انتقال دهد.
بازیار برای نصب آب شیرین کن بر روی چاه های کشاورزی هم اظهار داشت: بر مبنای دستورالعمل ابلاغی مقرر شد که بعد از بررسی های میدانی و بازدید از مزرعه و استعلام از سازمان های نظارتی مختلف مبحث هم در کارگروه ویژه ای مورد بررسی شرکت آب منطقه ای و محیط زیست استان قرار گیرد و تصمیم لازم در مورد صدور مجوز با رعایت مسایل حفظ منابع آبی و زیست محیطی گرفته شود.
بازیار اضافه کرد: البته طی سالهای اخیر وبروز خشکسالی ها منابع آبی در بعضی نواحی از استان فارس به سبب وجود گنبدهای نمکی و رودخانه های با آب شور و همینطور افت کمی و کیفی آب در دشت ها رو به شوری رفته اند و به همین خاطر هم چاه های موجود کیفیت لازم چندانی برای توسعه صنعت و طرح های کشاورزی را ندارند.
کشت های گلخانه ای اولویت جهاد کشاورزی فارس
رئیس سازمان جهاد کشارزی استان فارس هم اظهار داشت: این سازمان در زمینه اجرای طرح های کشاورزی با حساسیت و دغدغه مبحث بهره وری مناسب منابع آب و بهبود مدیریت زراعی را مورد توجه قرار می دهد.
حسین پژمان اضافه کرد: یکی از دغدغه های اصلی نهادهای نظارتی بخصوص شرکت آب منطقه ای برای صدور مجوزها مبحث کاهش ۲۰ درصد منابع آبی است که این مهم هم بعنوان یک دستورالعمل و مبحث جدی در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد.
وی بیان نمود: حتی یکی از ضعف ها و در عین حال نقدهایی که همواره بر حوزه کشاورزی وارد بوده این است که در زمینه کشت های گلخانه ای کم کاری صورت گرفته و یا اینکه با عنایت به بروز خشکسالی های سنگین باید حداقل از یک دهه گذشته به سمت توسعه و ترویج این نوع کشت می رفت.
پژمان عنوان کرد: امروزه رویکرد و راهبرد اصلی دولت و وزارت جهاد کشاورزی هم رونق کشت های گلخانه ای است که بر مبنای پیشبینی بیشتر از هفت هزار هکتار کشت گلخانه ای در استان فارس هم هدف گذاری شده است.
رییس سازمان نظام مهندسی کشارزی و منابع طبیعی استان فارس هم اظهار داشت: با عنایت به سیاست وزارت جهاد کشاورزی در خصوص استفاده بهینه از منابع آب و خاک، افزایش راندمان و اقتصادی کردن تولید محصولات کشاورزی، اشتغالزایی در مناطق روستایی و اجرای دقیق راهبرد اصلاح الگوی کشت، توسعه کشت های گلخانه ای در اولویت برنامه های سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان هم قرار دارد.
محمد جواد احمدی عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی فارس برای توسعه کشت های متراکم و گلخانه ای در استان برنامه ویژه ای را دنبال می کند و در این حوزه از آغاز سالجاری تابحال ۱۰۷ هکتار در خواست صدور پروانه ثبت شده است.
وی با تاکید به برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای ترویج کشت های نوین، مهندسی مزارع و آموزش کشاورزان که منجر به کارایی بیشتر و استفاده بهینه از منابع آبی می شود، اظهار داشت: منطقه دهستان درز و سایبان لارستان می تواند در زمینه کشت گلخانه ای مجموعه شهدادی و روستای سرچاهن را سرلوحه برنامه های خود قرار دهد.
دهستان درزسایبان از مناطق با ظرفیت و یکی از قطب های مهم کشاورزی در شهرستان لارستان و استان فارس است که خشکسالی های مستمر یک دهه اخیر خسارات زیادی بر کشاورزان این منطقه وارد کرد.
شهرستان لارستان به مرکزیت شهر لار با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری شیراز مرکز استان فارس واقع است.منبع:

1399/10/18
15:18:15
0.0 / 5
1539
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد