شیلات با نگاه پژوهش محور از صیادان بومی حمایت می كند

شیلات با نگاه پژوهش محور از صیادان بومی حمایت می كند

به گزارش آبیاری مدیرکل شیلات هرمزگان اظهار داشت: این اداره با نگاه پژوهش محور از صیادان بومی استان که به صورت قانونی در جهت صید و صیادی و حفظ ذخائر پرارزش مشغول هستند، حمایت می کند.


عبدالرسول دریایی روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا اضافه کرد: ایجاد توسعه پایدار نیازمند برنامه ریزی و استفاده از ظرفیت های علمی است که بدون شک پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس ودریای عمان می تواند نقش مهمی داشته باشد.
وی افزود: افق روشن توسعه و پیشرفت بدون شک با پژوهش، فعالیت علمی و در کنار آن پیگیری و حمایت میسر خواهد شد و بی گمان این مهم نقشی اثرگذاری بر شکوفایی بیشتر از پیش فعالیتهای شیلاتی دارد.
وی دراین رابطه اظهار داشت: وجود زمین های جدید پرورش ماهیان خاویاری در آب های داخلی استان، پرورش ماهیان گرمابی و تیلاپیا، امکان تولید و پرورش خیار دریایی، گیاهان دریایی و صدف های مرواریدساز، آرتمیا، لابستر بخشی از ظرفیت های آبزی پروری در استان هرمزگان است که می توان از این ظرفیت ها برای ارزآوری و جایگزینی با نفت بهره برد.
مدیرکل شیلات هرمزگان با اشاره به اینکه با تلاش صیادان استان افزون بر ۳۸ درصد از صید انواع آبزیان کشور در این استان صورت می گیرد، بیان داشت: پشتیبانی از صیادان بومی، صاحبان شناورهای سبک و توانمندسازی این بخش از جامعه صیادی در پشتیبانی از اشتغال و تأمین معیشت پایدار آنان ضروریست.
دریایی اظهار داشت: برای ترمیم دریا و تقویت ذخایر دریایی، رهاسازی بچه ماهی و میگو در فصولی از سال صورت می گیرد که این کار با عنایت به کمبود برخی ذخایر آبزی باید در حوزه خلیج فارس و دریای عمان هم عملیاتی شود.
وی با اشاره به اینکه از طرفی باید فعالیت هایمان را به سمت آب های دور ببریم، چونکه ثروت خوبی در آنجا نهفته است، ابرازداشت: در جهت رونق صنعت پرورش ماهی در دریا هم باید صید را مدیریت نماییم و با ساماندهی صیادان محلی در چارچوب تعاونی ها آنها بهتر می توانند با سرمایه گذاری در این طرح ها مشارکت خوبی داشته باشند.
استان هرمزگان علاوه بربندرهای صیادی، موج شکن و ۳۹ مرکز تخلیه صید است که با برخورداری از چهار هزار و ۵۰۰ فروند شناور صیادی و ۳۱ هزار صیاد فعالیتهای گسترده ای برای حفاظت از منافع صیادان و ذخایر آبزیان دارد.


منبع:

1399/10/26
23:54:22
0.0 / 5
1068
تگها: آب
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد