مدیركل دفتر امور صید و صیادی اعلام كرد:

صید ۱۲ و نیم هزارتن ماهی كیلكا دریای خزر طی ۹ ماهه امسال

صید ۱۲ و نیم هزارتن ماهی كیلكا دریای خزر طی ۹ ماهه امسال

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران اعلام نمود: 12 هزار و 530 تن ماهی کیلکا در 9 ماهه امسال در دریای خزر صید شده که 63 درصد سهم استان مازندران است.


به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « مختار آخوندی» اضافه کرد: ۹ ماهه امسال، هفت هزارو ۹۳۳ تن ماهی کیلکا در استان مازندران و چهار هزار و ۵۹۷ تن در استان گیلان صید شد که هر یک از این استانها به ترتیب سهم ۶۳ و ۳۷ درصدی صید را به خود اختصاص دادند.
مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران اضافه کرد: سرانه صید هر شناور فعال دراین مدت ۱۷۰ تن بوده و میانگین قیمت عمده فروشی ماهی کیلکا در اسکله هر کیلوگرم ۶ هزار تومان بوده در صورتیکه سال قبل هر کیلو گرم چهار هزار و ۱۰۰ تومان در اسکله بفروش رفت.
مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران درباره زمان ممنوعیت صید ماهی کیلکا اشاره کرد: هر ساله از ۱۵ اردیبهشت تا آخر خرداد به سبب تخم ریزی، صید ماهی کیلکا در دریای خزر ممنوع می شود، ضمن آنکه گاهی در پاییز صید این ماهی توسط صیادان تعطیل می شود.
وی اشاره کرد: دریای خزر سه گونه کیلکا با اسامی کیلکای چشم درشت، معمولی و آنچوی صید می شود و جمعیت این آبزی در دریای خزر در سال ۷۸ با هجوم مهاجم شانه دار بشدت کم شد.
آخوندی تصریح کرد: قبل از سال ۷۸ صید این ماهی در اوج خود به ۹۵ هزار تن می رسید، اما با ورود مهاجم شانه دار به دریای خزر، صید کیلکا از سال ۸۰ به بعد روند کاهشی یافت و به ۱۵ هزارتن رسید.
وی اظهار داشت: صید ماهی کیلکا در گذشته بوسیله ۲۰۰ فروند شناور انجام شد که به سبب کاهش شدید جمعیت این ماهی، سازمان شیلات ایران ۱۲۰ فروند از این شناورها را تعدیل و از دریا خارج کرد.
مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران اظهار داشت: با هجوم مهاجم شانه دار در دریای خزر، ترکیب گونه های ماهی کیلکا تغییر نمود بطوریکه در گذشته ۹۰ درصد صید ماهیان کیلکا از گونه آنچوی بود، اما حالا ۹۰ درصد صید مربوط به گونه معمولی است.
آخوندی با اشاره به این که ۹۰ درصد صید ماهیان کیلکا در کشور فرآوری و به پودر تبدیل می شود و ۱۰ درصد دیگر به مصرف تازه خوری می رسد، اضافه کرد: پودر این ماهی برای خوراک آبزیان پرورشی یا خوراک دام و طیور استفاده می شود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، دریای خزر دارای یکی از ارزشمندترین ذخایر ماهیان گران بها در دنیاست؛ در سواحل جنوبی دریای خزر و رودخانه های منتهی به این سواحل بیش از ۷۸ گونه و ۴۸ زیرگونه از ۱۷ خانواده شناسایی شده که ماهیان خاویاری این دریاچه از شهرت جهانی برخوردار می باشند و ۹۰ درصد خاویار دنیا از این دریا استحصال می شود.
ماهیان استخوانی این دریا شامل سفید، آزاد، کفال، کپور، سیم، سوف، اردک ماهی، اوزون برون، کولمه، کولی و کیلکا است.
نسل ماهیان کیلکا از سال ۹۱ به سبب وجود گروه شانه دار مهاجم (ژله فیش) در دریای خزر و کاهش پلانکتون های جانوری در معرض انقراض قرار گرفت و از آنجایی که پلانکتون های جانوری، غذای اصلی ماهی کیلکا و تمامی بچه ماهی ها است، شمار کیلکاها و انواع ماهی هم کاهش شایان توجهی داشته است و به این علت که کیلکا با اهمیت ترین غذای ماهیان خاویاری، ماهی آزاد و فک دریای خزر است، به جمعیت اینگونه ها هم لطمه رسیده است.
کل زنجیره غذایی دریای خزر با ورود مهاجم شانه دار با اختلال روبرو شده است و در سال ۱۳۷۸، بیش از ۹۵ هزارتن ماهی کلیکا از دریای خزر صید می شد، در صورتیکه با افزایش مهاجم شانه دار در دریا، در سال ۱۳۷۹ میزان برداشت کیلکا به ۷۸ هزار تن رسید که ۱۵ هزار تن کاهش را نشان می داد و باوجود اقدام هایی در مقابله با آبزیان مهاجم شانه دار، میزان برداشت ماهی کیلکا در سال ۱۳۸۹ به ۲۷ هزار تن و در سال ۱۳۹۰ به ۲۱ هزار تن کم شد.


1399/11/05
00:50:16
0.0 / 5
1257
تگها: آب , فروش , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد