كارشناسان كشاورزی تاكید كردند:

خشكاندن زاینده رود عامل تغییركاربری اراضی كشاورزی اصفهان

خشكاندن زاینده رود عامل تغییركاربری اراضی كشاورزی اصفهان

ایرنا- بررسی آمار و گزارش های فروش زمین و تغییرکاربری اراضی کشاورزی اصفهان نشان داده است که خشکی زاینده رود یکی از علل اصلی بروز این معضل بوده و جریان پایدار این رودخانه نسخه شفابخش حل آن خواهد بود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، چالش خشکاندن زاینده رود و نبود آب در این رودخانه حیاتی در منطقه مرکزی ایران سبب شده که مشکلات فراوانی در بخش های مختلف حوزه اقتصادی و اجتماعی گریبانگیر استان اصفهان و مناطق پیرامونی آن شود.
از افزایش فرونشست زمین گرفته تا انتشار ریزگردها، خشکیدن درختان و از بین رفتن موجودات و افت قابل محسوس فعالیتهای کشاورزی در مناطقی از استان بخصوص در شرق اصفهان همچون نتایج و خشکاندن رودخانه زاینده رود این شاهرگ حیاتی فلات مرکزی ایران بوده است.
بررسی ها نشان داده است که دلیل روند افزایشی تغییرکاربری اراضی کشاورزی در این استان و در شهرستان های مختلف چیزی جز نبود اصلی ترین منبع کشاورزی یعنی آب نیست و رفع این مشکل تنها با تخصیص و تأمین حقابه های کشاورزان که به دنبال جاری سازی رودخانه عملی می شود محقق خواهد شد.
همانطور که فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان صنعتی در صورت نبود وسایل و تجهیزات موردنیاز برای تولید نمی توانند به فعالیت بپردازند، کشاورزان هم در صورت نبود آب کاری از پیش نخواهند برد و رفته رفته چاره ای جز فروش زمین و تغییرکاربری اراضی خود ندارند و این چالش هم در صورت بی توجهی در سالهای آینده به یکی ار دردسرهای گسترده استان اصفهان مبدل خواهد شد.
تبدیل زمین های کشاورزی به ویلا، ساختمان های مسکونی و دیگر اماکن باآنکه به خودی خود امکان دارد مشکل ساز نباشد اما تبعاتی همچون کاهش تولید محصولات کشاورزی، افزایش مهاجرت به شهرها و شهرنشینی و کاهش پوشش گیاهی و به شکلی فضای سبز در استان را به همراه خواهد داشت.
عکس تزیینی است


منبع:

1399/11/05
14:22:45
0.0 / 5
1081
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد