دستاوردهای سفر وزیر جهاد كشاورزی به كرمان

دستاوردهای سفر وزیر جهاد كشاورزی به كرمان

آبیاری: حوزه صنعت، معدن و كشاورزی با نقش مستقیم بر اقتصاد استان كرمان، بیشترین میزان اشتغال و درآمدزایی را به خود اختصاص داده اما بخش كشاورزی در سال های گذشته با مشكلاتی روبرو شده كه سفر 2 روزه هفته جاری وزیر جهاد كشاورزی در همین راستا صورت گرفت.


وزیر جهاد کشاورزی بمنظور سفری ۲ روزه و بازدید و افتتاح چند طرح و رفع مشکلات حوزه کشاورزی استان کرمان عصر چهارشنبه هفته جاری با استقبال استاندار و تعدادی از مسئولان بوسیله فرودگاه بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی وارد کرمان شد و در بدو ورود به کرمان با حضور در گلزار شهدای این شهر به مقام شامخ سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت ادای احترام کرد و سپس در نشست تشکل ها و فعالان بخش کشاورزی اتاق بازرگانی استان کرمان چالش ها و مشکلات این حوزه را بررسی و قول هایی را برای تسهیل امور در این عرصه داد.
افزایش اختیارات و کمک به صدور محصولات خواسته فعالان کشاورزی کرمان از وزیر
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان بعنوان نماینده بخش خصوصی در این استان در نشست وزیر با تشکل ها و فعالان بخش کشاورزی اظهار داشت: در سالیان گذشته تولید بذر را در این استان شروع کردیم و تحریم و تاخیر ورود و گرانی بذرها سبب شد لطمه جدی به جنوب کرمان وارد شود.


مهدی طبیب زاده گفت: همین طور انباشت پسته در انبارهای فعلی و فرارسیدن فصل تولیدات جدید پسته، انباشت این محصول را به وجود آورده که باتوجه به افزایش نرخ دلار، همچنان نرخ پسته ثابت و رو به کاهش است که زیان عظیمی به زحمتکشان این بخش از کشاورزی وارد کرده است.
وی با اعلان اینکه بخش مهمی از صادرات کشور در بخش کشاورزی است و اگر همکاری لازم نباشد مشکلات فراوانی به وجود می آید اضافه کرد: می خواهیم ۲ صندوق خرما و پسته در استان راه اندازی و محدودیت های قانونی جهت راه اندازی این دو صندوق برداشته شود.
رییس مجمع نمایندگان استان کرمان هم اظهار داشت: تفویض اختیارات به استانها امری الزامی در توسعه بخش کشاورزی است و از وزیر جهادکشاورزی می خواهیم در این سفر قسمتی از اختیارات وزارتخانه را به استاندار و مدیران جهادکشاورزی این استان واگذار کند.
شهباز حسن پور بیان کرد: حداقل ۴۰ درصد از اشتغال استان کرمان در بحش کشاورزی است و در محصولات پسته و خرما، به ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار با فوریت در استان کرمان نیاز داریم.
وزیر جهت راه اندازی صندوق پسته و خرما اعلام آمادگی کرد
وزیر جهادکشاورزی نیز در این جلسه در پاسخ به خواسته های این حوزه با اشاره به اینکه جهت راه اندازی صندوق پسته و خرما آمادگی کامل داریم و یکی از برنامه های این وزارتخانه است، گفت: به جهت اینکه مشکلات بخش صادرات با شدت و سرعت بیشتری پیگیری شود، در این وزارتخانه شورای راهبردی صادرات را راه اندازی کردیم و تا هفته آینده جزئیات آنرا ابلاغ می نماییم.


کاظم خاوازی ضمن قول مساعد جهت راه اندازی ستاد عالی پسته در وزارتخانه، اضافه کرد: در مورد کرونا با آنکه بخش کشاورزی دیده نشده بود اما پنج رسته لطمه دیده در بخش کشاورزی را در نظر گرفتیم تا مانند سایر رسته های دیگر بحث های استمهال وام و بیمه آنها حل شود که به زودی جزئیات آن ارائه می شود.
خاوازی همین طور اظهار داشت: یک تا ۲ معاونان وزارت جهاد کشاورزی را معین استان کرمان قرار دهیم تا تکلیف داشته باشند الگوی کشت را برای این استان باتوجه به اقلیم ان و نیز مصرف 94درصدی آب دربخش کشاورزی تبیین کنند.
وی با اشاره به اجرای طرح الگوی کشت بیان کرد: به هر حال باتوجه به اهمیت ویژه ای که آب در استان کرمان دارد، چاره ای نیست که ما به سمت یک الگوی کشت تثبیت شده برویم؛ الگوی کشت یعنی اینکه گیاه و یا هر محصول کشاورزی در کجا کاشته شود که حداقل ریسک و حداکثر سود را با شرایط موجود داشته باشد.
وزیر اضافه کرد: همین طور برنامه الگوی تولید محصولات کشاورزی برای کشت پائیزه در حال تدوین است که بیش از ۹۰ درصد مطالعات این برنامه انجام شده که فقط لایحه سیاسی و سیاست گذاری آن باقی مانده است که الگوی تثبیت کشت در سطح کشور رقم خواهد خورد.
وزیر جهادکشاورزی افزود: آمادگی دیگر وزارتخانه جهاد کشاورزی در بخش زنجیره های کشاورزی است و به نظر من باید کمک کنند تا یک تصمیم بسیار خوبی از زنجیره ها در استان داشته باشیم؛ حالا اگر که به الگوی کشت رسیدیم که خوب است اگر نرسیدیم با وضع موجود همه نقاط و بخش ها و حلقه هایی که گرفتار مشکل هستند شناسایی شود تا با اولویت بتوانیم تسهیلات کم بهره بانک کشاورزی را دراین زمینه داشته باشیم.
خاوازی با اعلان اینکه در تولید بذر هیبرید در کشور ۲ درصد ضریب خوداکتفایی داریم، اظهار داشت: قول دادیم با برنامه ریزی های در نظر گرفته شده، تولید بذر هیبرید را در داخل کشور به ۲۰ درصد برسانیم که مشکل استان کرمان در این بخش هم رفع خواهد شد.
وی باتوجه به کشکل کم ابی استان، ااظهار داشت: برای انتقال آب از خلیج فارس به بخش کشاورزی کرمان آمادگی در دولت کامل وجود دارد که این مساله مطرح و پیگیری می شود و امیدواریم که در فازهای دوم و سوم این طرح ملی استان کرمان هم بهره مند شود.
خاوازی با اشاره به تفویض اختیارات به استاندار و مدیران استان کرمان بیان کرد: بحث نحوه تفویض اختیار هنوز شفاف نیست پس استانداران و مدیران استانی باید مشخص کنند در چه مورد تفویض اختیار نیاز دارند تا ما بتوانیم به آنها دراین زمینه کمک نماییم.
افتتاح طرح های تولیدی کشاورزی در بردسیر کرمان
همچنین روز پنجشنبه در دومین روز از سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان کرمان طرح های کشاورزی در شهرستان بردسیر همچون خط سوم گلاب زهرا در روستای جغدری بخش لاله زار با ۱۰ دیگ تقطیر یا گلاب گیری یک تنی اول، ۲ عدد دستگاه تقطیر دوم و همین طور یک دیگ بخار ۱۰ تنی به بهره برداری رسید.


با توسعه کارخانه گلاب زهرا بردسیر از محل تسهیلات بانکی به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال سرمایه ثابت و ۵۰ میلیارد ریال سرمایه در گردش، ظرفیت فرآوری گل محمدی کارخانه مذکور از ۴۰ تن به ۹۰ تن در روز افزایش یافت.
میزان اشتغال این واحد ۳۰ نفر به صورت دائم و ۱۳ هزار و ۳۰۰ نفر روز کارگر به طور غیرمستقیم در یک دوره گل چینی است.
سطح زیر کشت گلستان های گل محمدی در استان کرمان بالغ برچهار هزار و ۳۰۰ هکتار با تولید هشت هزار تن است و شهرستان بردسیر با مساحتی بیش از سه هزار و ۲۰۰ هکتار رتبه اول را در میان شهرستان های این استان به خود مختص کرده است.
اشتغال به وجود آمده در شرایط برداشت محصول گل محمدی بیش از ۲۰۰ هزار نفر روز است که از اوسط اردیبهشت ماه تا اواسط تیرماه ادامه دارد.
گل محمدی برداشت شده در هشت واحدهای صنعتی و هفت واحد نیمه صنعتی و حدود ۳۵ واحد سنتی در استان کرمان فرآوری می شود و فرآورده اصلی این محصول گلاب و اسانس است که قسمتی از این محصول تولیدی به استان های دیگر عرضه می شود.
همچنین در دومین روز از سفر ۲ روزه کاظم خاوازی و هیات همراه به استان کرمان، خط سوم کارخانه گلابگیری گلاب زهرا و گلستان های گل محمدی شهرستان بردسیر مورد بازدید قرار گرفت.
در این بازدید وزیر جهاد کشاورزی در ابتدا از باغ های گلستان گل محمدی بازدید و در جریان برداشت پایانی این محصول قرار گرفت.
دو کشاورز و فرماندار بردسیر در آیین بازدید خاوازی از گلستان های گل محمدی مسائل و مشکلات باغداران این شهرستان را به اطلاع وی رساندند که همچون تقاضای مساعدت در تکمیل واحدهای فرآوری گل و سایر صنایع مرتبط بود که وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ اعلام نمود آمادگی کامل برای پشتیبانی از افرادی که بخواهند در بخش صنایع تکمیلی سرمایه گذاری کنند وجود دارد و در صورت نیاز به تسهیلات در اختیار آنها قرار می گیرد و در زمینه آبرسانی و تکمیل عملیات آبرسانی نیز اعلام آمادگی می نماییم.
کشاورزی قراردادی برای کشاورز و صنایع تبدیلی یک موفقیت است
وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه یکی از آرزوهای بخش کشاورزی حضور زنجیره تولید در کنار بخش کشاورزی است که در شهرستان بردسیر تحقق پیدا کرده است اظهار داشت: کشاورزی های قراردادی برای کشاورز و صنایع تبدیلی یک موفقیت شمرده می شود.
وی افزود: اگر این مورد به صورت زنجیره تولید اتفاق بیفتد و تشکلی از کشاورزان تشکیل گردد و آنها تقاضای این کار را داشته باشند بمراتب مطلوب تر است و ما حمایت بیشتری از آنها به عمل خواهیم آورد.
طرح مبارزه با کرم خراط در باغات رابر کرمان آغاز شد
شهرستان رابر واقع در ۱۸۵کیلومتری غرب استان کرمان که مقام دوم را در تولید گردوی کشور به خود اختصاص داده بیش از ۱۰ سال است که افت کرم خراط محصولات تولیدی گردوی این منطقه را در خطر نابودی قرار داده اما در سالیان دولت های گذشته اقدامی قابل توجه برای کشاورزان این خطه انجام نمی شد.


آفت کرم خراط و نابودی ۷۰ درصدی درختان رابر، معیشت مردم این خطه را با خطر جدی روبرو کرد و کاهش درآمدی کشاورزان سبب مهاجرت قسمتی از جمعیت این منطقه شده اما این شهرستان در دولت دوازدهم از چشمان تیزبین دولتمردان دور نماند و وزیر جهادکشاورزی در مسافرت خود از عملیات اجرایی طرح مبارزه با آفت کرم خراط در سطح ۱۰۵ هکتار از باغات گردو روستای ننیز شهرستان رابر آگاهی داد.
خاوازی و هیات همراه به اتفاق مسئولان استانی در دومین روز از سفر به استان کرمان، از عملیات اجرایی طرح مبارزه با آفت کرم خراط باغات گردو در روستای ننیز شهرستان رابر از توابع این استان بازدید کردند.
وی گفت: این طرح در سطح ۱۰۵ هکتار از باغات گردو شهرستان رابر در روستاهای ننیز علیا و ننیز سفلی در پنج بلوک در مرحله اجرا قرار دارد.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: در این سطح ۱۱ هزار اصله درخت گردو وجود دارد که متاسفانه درصد آلودگی درختان به آفت مذکور ۶۵ تا ۷۰ درصد گزارش شده است.
این طرح در سال ۹۶ در روستای باب زیتون شهرستان بردسیر در سطح ۳۵ هکتار با ۷۲۰۰ درخت انجام شد که باتوجه به نتایج بسیار خوبی که عاید باغداران منطقه شده بعنوان یک سایت الگویی مورد توجه سایر باغداران از دیگر شهرستان های گردو خیز قرار گرفته است.
پرداخت هزینه طرح های آبیاری در یکپارچه سازی اراضی به ۱۰۰ درصد می رسد
وزیر جهاد کشاورزی همین طور در بازدید از طرح های کشاورزی شهرستان ارزوئیه با تاکید بر اینکه در صورت یکپارچه سازی اراضی خرد کشاورزی امکان پرداخت هزینه اجرای آبیاری های نوین تا ۱۰۰ درصد وجود دارد اظهار داشت ک
با یکپارچه سازی اراضی و انجام آبیاری تحت فشار، مدیریت منابع آب بهینه می شود.


خاوازی اظهار داشت: شهرستان ارزوئیه از پتانسیل های بالایی برخوردارست و این منطقه می تواند در زمینه آبزی پروری توسعه یابد و در این راستا دولت تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه گذاری را در اختیار کشاورزان قرار می دهد.
وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: کشاورزان با پیروی از الگوی کشت و برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در فروش محصولات خود به مشکل برنمی خورند.
خاوازی همین طور از قنات قادرآباد شهرستان ارزوئیه نیز بازدید کرد.
رفع مشکلات بخش کشاورزی شهرستان بافت
وزیر جهادکشاورزی و هیات همراه در دومین روز از سفر خود به استان کرمان به شهرستان بافت رفت و با بازدید از طرح های گلخانه قرنطینه نهال گردو و ایستگاه پرورش بز کرکی مسائل و مشکلات این حوزه را بررسی و در امتداد رفع این چالش ها دستورات لازم را صادر کرد.
از مشکلات ایستگاه بز کرکی نبود سیستم قیمت گذاری برای خرید کرک از دامداران، خروج غیرقانونی کرک و مختلط کردن با کرک نامرغوب، خشکسالی متوالی و خشک شدن مراتع و محل چرایی دام، عدم تمایل و ماندگاری فرزندان عشایر در سیستم عشایری به سبب زندگی سخت و عدم خرید کیفی کرک در نتیجه عدم سرمایه گذاری درباب اصلاح نژاد و بهبود کیفیت کرک است.
گلخانه قرنطینه نهال گردو در دهستان دشت آب شهرستان بافت در سطح سه هزار و ۳۰۰ مترمربع قرار دارد و ۵۲ هزار اصله نهال گردو داخل گلخانه به روش گلدانی بمنظور طی مراحل قرنطینه نگهداری می شود.
شهرستان بافت از نظر کشاورزی یک شهرستان باغی شمرده می شود و بیش از ۱۱ هزار هکتار سطح زیرکشت باغ های این شهرستان است.
مهمترین محصول این شهرستان گردو است که با سطحی بیش از پنج هزار و ۸۰۰ هکتار رتبه اول باغات گردو این استان را به خود مختص کرده است.
به منظور ارتقا تولید، طرح های کنترل آفت به روش های تلفیقی و بامشارکت مردم و همین طور طرح سرشاخه کاری در باغ های گردو درجه ۲ بوسیله پیوند با ارقام سازگار پرمحصول به صورت الگویی، در امتداد آشنایی باغداران اجرا شده است.
استفاده از نهال اصلاح شده سبب افزایش کیفیت تولید می شود
وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه همین طور در حاشیه بازدید از گلخانه قرنطینه نهال گردو در شهرستان بافت اظهار داشت: یکی از عوامل بسیار مهم در توسعه گلخانه ها وجود نهال سالم می باشد و این امر می تواند افزایش کمیت و کیفیت تولید را به همراه داشته باشد.
خاوازی بااشاره به اینکه استفاده از نهال های اصلاح شده، سبب ایجاد باغ های همگون و اقتصادی و افزایش کیفیت و کمیت تولید می شود. اشاره کرد: با بهره گیری از نهال های اصلاح شده، باغ های همگون و اقتصادی ایجاد می شود و این قدم بسیار بزرگی در تولید است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی در بخش زیادی از مناطق کشور ما سنتی و خرده پا است که با آموزش بهره برداران این امر مرتفع می شود و دانش به مزارع و باغ ها وارد می شود.
بافت باتوجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی از قطب های مهم دام استان کرمان شمرده می شود و با وجود مراتع نسبتاً غنی، پرورش نژاد شاخص بز کرکی رائینی همراه کشت محصولات علوفه ای در کنار نیروی انسانی با تجربه و فعال در این شهرستان را در زمره شهرستان های شاخص در پرورش بز کرکی رائینی قرار داده است.
ایستگاه پرورش بز کرکی در امتداد انجام امور تحقیقاتی و اصلاح نژاد در سال ۱۳۴۲ راه اندازی شده است. تعداد دام این ایستگاه هم اکنون ۳۱۰ راس است که تعداد ۱۲۶ راس دام بز مولد ماده و تعداد ۴۰ راس بز نر مولد و ۱۰۳ راس بزغاله ماده و ۴۱ راس بزغاله نر است.
فضای محصور ایستگاه ۶۰۰ متر مربع ساختمان اداری و آزمایشگاه ۳۰۰ متر مربع و ساختمان های مسکونی هزار متر مربع جایگاه های مسقف و غیر مسقف نگهداری دام ۲ هزار متر مربع انبارهای علوفه ۳۰۰ متر مربع است و ساختمان های گاوداری و مرغداری به مساحت هزار و ۴۰۰ متر مربع به سبب کمبود اعتبارات، مستهلک و غیرقابل استفاده است.
دستاوردهای مورد اشاره سفر وزیر جهاد کشاورزی می تواند ضمن تقویت کشاورزی محصولات دامی و باغی در شهرستان های رابر، بافت و بردسیر می تواند وضعیت معیشت و تولید در استان پهناور کرمان را بهبود بخشد و علاوه بر ارتقای زندگی روستا نشینی و عشایری، از مهاجرت و حاشیه نشینی بخش بزرگی از مردم این استان جلوگیری کند.منبع:

1399/04/07
14:41:52
5.0 / 5
2171
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد