درخواست اقدام عاجل از دستگاهها برای رفع اشكال آلودگی هوا

درخواست اقدام عاجل از دستگاهها برای رفع اشكال آلودگی هوا

به گزارش آبیاری معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: ما از دستگاه هایی که در قالب قانون هوای پاک وظیفه ای برعهده دارند، درخواست اقدام عاجل کرده ایم تا معضل آلودگی هوا را در کشور برطرف نماییم.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، مسعود تجریشی امروز در حاشیه همایش ملی صنعت سبز که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: امروز بیست و دومین همایش ملی صنعت سبز برای تشویق مجموعه های صنعتی، خدماتی و معدنی که در زمینه صنعت سبز پیش رو هستند و به اشتغال و اقتصاد کشور نیز کمک می کنند، انجام شد.
حجم تخریب محیط زیست در بخش معدن بالاست
وی افزود: حدود ۲۶۵ صنعتی که فاکتورهای صنعت سبز را داشتند در سامانه ما ثبت نام کرده بودند و در مجموع در کل کشور ۶۵ صنعت را برای تقدیر انتخاب کردیم. امسال بخش پسماند و معدن نیز به این همایش اضافه گردید اما تعداد معدن سبز و متقاضیان آن خیلی کم بود و نشان میدهد که حجم تخریب ها در این بخش زیاد است.

به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بطور کلی صنایعی که در گذشته آلوده بودند مانند پتروشیمی ها، تلاش خوبی در جهت سبز شدن انجام داده اند چونکه برای صادرات نیاز دارند که صنعتی سبز باشند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امسال شهرداری ها را نیز بررسی خواهیم کرد تا مردم متوجه شوند که کدام شهرداری و شورای شهر برای رسیدن به فاکتورهای زیست محیطی تلاش می کنند، اشاره کرد: طی سال جاری منابع مالی خوبی از محل یک درصد از عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست آمد. قسمت زیادی از این منابع مالی در قالب وام به صنایع آلاینده برای بهبود فاکتورهای زیست محیطی تعلق می گیرد بدین سبب در نظر داریم تا علاوه بر انجام پایش های گسترده با کمک بخش خصوصی، شرایط صنعت کشور را به لحاظ کاهش آلایندگی بهتر نماییم.

تجریشی در ادامه اظهار نمود: امسال سال خوبی از نظر آلودگی هوا در کشور نداشتیم. ما از دستگاه هایی که در قالب قانون هوای پاک وظیفه ای برعهده دارند، درخواست اقدام عاجل کرده ایم تا این معضل را در کشور برطرف نماییم.
ضرورت عمل به برنامه تدوین شده کاهش آلودگی هوا برای ۹ کلانشهر از سال آینده
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه بطور جدی پیگیر بحث سوخت در کشور هستیم، اظهار داشت: وزیر نفت قول داده است که تا انتهای سال ۱۴۰۰ پالایشگاه اصفهان موضوع گوگرد زیاد سوخت گازوییل را حل کند همین طور به مجلس و دولت اعلام نموده ایم که برای کنترل آلودگی هوا در کشور طی سال آینده باید برمبنای برنامه ای که برای ۹ کلانشهر کشور تدوین کرده ایم، عمل شود.

وی افزود: در این برنامه وظیفه هر دستگاه و برنامه هایی که در کوتاه مدت و با هزینه اندک قابل اجرا هستند، بیان شده است. اگر همین شرایط در تهران ادامه داشته باشد و همچنان شاهد تردد خودرو های فرسوده و موتورسیکلت های کاربراتوری باشیم، در تابستان با افزایش آلاینده ناکس و ازن مواجه خواهیم شد.

تجریشی اضافه کرد: اگر شرایط فعلی انتشار آلاینده ها در تهران ادامه داشته و وضعیت اقتصادی نیز همین طور باشد و برای بازسازی و نوسازی زیست محیطی و حمل و نقل عمومی هزینه ای نکنیم، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که سال آینده وضع هوا بهتر از امسال شود.
ضرورت خروج خودرو های فرسوده از چرخه حمل و نقل و نوسازی موتورسیکلت ها
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در آخر اظهار داشت: خروج خودرو های فرسوده از چرخه حمل و نقل و نوسازی موتورسیکلت ها ازجمله با اهمیت ترین اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، همایش ملی تقدیر از واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی سبز با هدف ایجاد نگرش زیست محیطی، ایجاد بستر مناسب رقابت در بازارهای بین المللی، تشویق و قدردانی از واحدهای فعال، ایجاد فضای تبادل تجربیات میان فعالان، رشد اقتصادی همگام با کاهش آلودگی ها و برقراری ارتباط سازنده بین سازمان حفاظت محیط زیست و واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی انجام شد.

در بیست و دومین همایش ملی تقدیر از واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی سبز، ۲۵۹ واحد برای شرکت ثبت نام کردند که شامل ۲۱۵ واحد صنعتی، دو واحد معدنی و ۴۲ واحد خدماتی می شوند.

بر این اساس بعد از بررسی و ارزیابی ثبت نام کنندگان، پنج واحد صنعت برگزیده سبز، چهار واحد خدمات برگزیده سبز، ۴۲ واحد صنعت سبز، یک واحد معدن سبز و ۱۳ واحد خدمات سبز انتخاب شدند.

منبع:

1399/12/12
21:08:13
0.0 / 5
1073
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد