تسهیلات كشاورزی در خراسان جنوبی بیش از ۲ برابر افزایش یافت

تسهیلات كشاورزی در خراسان جنوبی بیش از ۲ برابر افزایش یافت

به گزارش آبیاری مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: از شروع امسال تا حالا از محل منابع مختلف 380 میلیارد و 297 میلیون تومان تسهیلات در بخش کشاورزی استان پرداخت شده که نسبت به سال قبل 237 درصد رشد داشته است.


مهدی فرجامی فرد روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت آنلاین انجام شد اضافه کرد: این تسهیلات از محل ۱۲ ردیف تسهیلاتی به متقاضیان و کشاورزان استان پرداخت شده در صورتیکه مجموع تسهیلاتی پرداختی پارینه ۱۶۰ میلیارد تومان بوده است.
وی بیان کرد: امسال ۱۲ هزار و ۳۵۷ پرونده برای دریافت تسهیلات به بانکهای عامل معرفی و منجر به پرداخت تسهیلات شد و مجموع پرونده های معرفی شده بیش از این تعداد است.
مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه میزان تسهیلات پرداختی به متقاضیان راه اندازی گلخانه ۷۳۲ درصد افزایش دارد اظهار داشت: امسال ۱۰۲ میلیارد و ۴۲۴ میلیون تومان تسهیلات در این عرصه پرداخت شده در صورتیکه مجموع تسهیلات سال قبل ۱۴ میلیارد تومان بوده است.
وی اضافه کرد: همین طور ۴۷ میلیارد تومان تسهیلات برای پنج هکتار گلخانه آماده پرداخت است و تا سال آینده این طرح ها به بهره برداری می رسد.
فرجامی فرد تسهیلات پرداختی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزان را ۵۳ میلیارد و ۷۲۶ میلیون تومان اعلام نمود و اظهار داشت: این میزان نسبت به سال قبل معادل ۳۹۵ درصد افزایش را نشان میدهد.
وی گفت: سال قبل در بخش سرمایه در گردش برای واحدهای مرغداری استان هیچ نوع تسهیلاتی پیش بینی نشده بود اما امسال از محل ماده ۵۲ صندوق توسعه ملی برای کل کشور ۴۰۰ میلیارد تومان ابلاغ گردید که سهم استان سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بود.
مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: از آنجایی که این میزان برای استان عدد قابل توجهی نبود با رایزنی های انجام شده تا حالا ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: افرادی که مقرر است تسهیلات دریافت نمایند باید حتما در سامانه سیتا ثبت نام و از این طریق به بانک کشاورزی معرفی شوند و تسهیلات را دریافت نمایند که اطلاعات لازم در این خصوص در پرتال جهاد کشاورزی استان موجود است.
فرجامی فرد اشاره کرد: اعلام نموده ایم واحدهای مرغداری و دامداری استان با مشکل مواجهند چونکه اقتصاد و معیشت مردم استان بر پایه دام و کشاورزی است.
وی اضافه کرد: در تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری سهم بخش کشاورزی ۴۵ درصد بود در صورتیکه حدود ۷۵ درصد تسهیلات استان در این عرصه خصوصاً دام پرداخت شده است.
مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: امسال نیز در زمینه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری عدد کمی یعنی ۵۵ میلیارد تومان به صندوق کارآفرینی امید اختصاص یافت و تسهیلات اختصاصی به لحاظ تورم موجود در کشور بیشتر تکمیلی بوده است.
وی اضافه کرد: صندوق توسعه ملی مجوز داد تا ۴۰ درصد تسهیلات اشتغال پایدار برای طرح هایی که تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما به سبب تورم طرح کامل نشده است، اختصاص پیدا کند.
فرجامی فرد اظهار داشت: موظف هستیم تسهیلاتی که برای بخش های مختلف کشاورزی در نظر گرفته می شود را در همان بخش پرداخت نماییم اما از هر روزنه ای برای بخش دام و طیور کمک می نماییم.
وی با اعلان اینکه هیچ محدودیتی در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی نداریم عنوان کرد: تسهیلات مربوطه حالا در بانک موجود است و با توجه به این که راه اندازی بارگاه های بهداشتی زرشک در این بخش قرار می گیرد آمادگی معرفی متقاضیان برای دریافت تسهیلات را داریم.
مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی متقاضی زیادی نیستند اما از تمامی جوانانی که ایده و طرح های دانش بنیان دارند، تقاضا می شود دراین زمینه در قالب شرکت تعاونی ورود کرده و سرمایه گذاری کنند.
وی با تاکید بر اینکه از طرح و ایده های نو در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی حمایت می شود تصریح کرد: در بحث فرآوری محصولات راهبردی کشاورزی می توان بیش از اینها کار کرد و فقط به بسته بندی محصولات اکتفا نکرد.
فرجامی فرد با اشاره به برخی مشکلات در زمینه تسهیلات مربوط به گلخانه داران اظهار داشت: باتوجه به افزایش هزینه ها بطور طبیعی هزینه کردن در راه اندازی گلخانه بالا رفته است.
وی اضافه کرد: اعتبارات در نظر گرفته شده نیز باتوجه به هزینه ها افزایش داشته اما سال قبل نرخ سود تسهیلات برای راه اندازی گلخانه هفت درصد بوده که امسال به ۱۲ درصد در سطح کشور رسیده و این مساله سبب گلایه متقاضیان شده است.
مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: برای کاهش نرخ سود تسهیلات گلخانه پیگیری های زیادی انجام شد و با همین شرایط ۱۲ درصد امسال تا حالا ۷.۵ برابر اعتبار پرداخت شده است.
وی در رابطه با گلایه برخی متقاضیان راه اندازی گلخانه درباب سختگیری بانک ها برای پرداخت تسهیلات و تامین وثایق اظهار داشت: تسهیلات پرداخت شده در بخش راه اندازی گلخانه از محل صندوق توسعه ملی بوده پس بازپرداخت تسهیلات از اهمیت زیادی برخوردارست.
فرجامی فرد اضافه کرد: با توجه به این که در حوزه سرمایه گذاری دستگاه دولتی، متقاضی و بانک عامل سه وجه سرمایه گذاری هستند همه باید با هم هماهنگ شوند تا سرمایه گذاری صورت گیرد.
وی بیان کرد: کسی که مقرر است سرمایه گذاری کند باید حداقل ۴۰ درصد آورده اولیه داشته باشد در غیر این صورت اگر مبادرت به دریافت تسهیلات و سرمایه گذاری کند نه فقط مشغول بکار نخواهد شد بلکه بیکار بدهکار خواهد بود.
مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در مورد کشتارگاه های دام و طیور در استان اظهار داشت: کشتارگاه صنعتی دام و طیور خوسف با پیشرفت ۸۰ درصدی در حال اجراست که ظرفیت کشتار دام سبک، سنگین و شتر مرغ را دارد و سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی افزود: همین طور در دشت بُجد بیرجند یک کشتارگاه دام با پیشرفت فیزیکی بالا در حال راه اندازی است که طبق گفته سرمایه گذار تا خرداد ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد.
وی اظهار داشت: کشتارگاه دام و طیور به شکلی در تمامی شهرستان های استان در حال راه اندازی، فعال یا آماده بهره برداری است که اگر این تعداد کشتارگاه فعال شود تاثیر به سزایی در چرخه تولید استان خواهد داشت.منبع:

1399/12/13
14:15:03
0.0 / 5
983
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد