وزیر جهاد كشاورزی:

۶ و نیم میلیون هكتار طرح آبخیزداری در دولت تدبیر و امید انجام شد

۶ و نیم میلیون هكتار طرح آبخیزداری در دولت تدبیر و امید انجام شد

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ۶ و نیم میلیون هکتار طرح آبخیزداری و آبخوانداری در روزهای خدمت دولت تدبیر و امید در کشور انجام شده است که سرمایه ارزشمندی در حوزه حفاظت آب و خاک به حساب می آید.


«کاظم خاوازی» روز شنبه در آیین بهره برداری از اولین پارک آبخیز استان مرکزی در اراک، اضافه کرد: اجرای طرح های آبخیزداریدر ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشور سال جاری در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت که برآورد شده تاپایان سال یک و ۲ میلیون هکتار از این طرح ها به ثمر بنشیند و کارنامه دولت تدبیر و امید با اجرای ۶ و نیم میلیون هکتار اجرای طرح های آبخیزداری بسته شود.
وی از کاشت ۳۵ هزار هکتار نهال در عرصه های کشور با هدف مقابله با بیابانزایی امسال خبرداد و اظهار داشت: کار غنی سازی جنگل ها در رویشگاه های اصلی آنها در سطح ۴۷ هزار هکتار انجام شده است.
وزیر جهاد کشاورزی اجرای طرح زراعت چوب در کشور را از برنامه های اولویت دار دولت تدبیر و امید عنوان نمود و افزود: در جهت زراعت چوب، کاشت درخت در ۳۰ هکتار سال جاری هدفگذاری شده بود که تابحال ۲۰ هکتار آن به بهره برداری رسیده است.
خاوازی اضافه کرد: کاشت درخت سال جاری در سطح ۳۳۰ هزار هکتاراز عرصه های کشور صورت گرفته است.
وی افزود: مطالعات اجرای طرح های آبخیزداری در ۲۲ حوزه آبخیز کشور و ۱۱ استان به منظور مقابله با ورود سیلاب به شهرها در دستور کار سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور قرار گرفته و اجرای طرح پارک آبخیز همچون این طرح ها برای مقابله با وقوع سیلاب در کشور است.
وزیر جهاد کشاورزی سطح جنگل های دنیا را چهار میلیارد هکتار عنوان نمود و اظهار داشت: این جنگل ها با جذب ۳۷ میلیارد تن دی اکسیدکربن در طول سال نقش مهمی را در بقای انسان برعهده دارند که بیشتر از ۵۰ درصد این جنگل ها در حدود ۶ کشور جهان قرار گرفته و سهم ایران از این اراضی ناچیز است.
خاوازی عنوان کرد: سرانه جنگل در ایران ۲ دهم هکتار است و این مهم نشان از اهمیت کاشت درخت و جنگل کاری و حراست از فضای سبز کشور دارد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور هم در این جلسه اظهار داشت: فرسایش آبی در هر هکتار از اراضی طبیعی کشور ۱۶ و چهار دهم تن در هکتار است و اجرای طرح های آبخیزداری کاهش ۹ تنی فرسایش آبی در هکتار و کنترل ۲۵ میلیون تن رسوبات در اراضی آبخیز را رقم می زند.
«مسعود منصور» اجرای طرح پارک های آبخیزداری را همچون طرح های موثر برای مقابله با سیلاب و کنترل روان آب در سطح کشور دانست و اضافه کرد: ۴۰ میلیون هکتار حوزه آبخیز شهری در ایران وجود دارد که تابحال عملیات آبخیزداری در ۶ میلیون هکتار آن اجرا شده است.
وی افزود: ۱۹ پارک آبخیز با وسعت ۴۶ هزار هکتار در نقاط مختلف ایران در دست اجرا است و مطالعه ایجاد ۲۵ پارک هم کلید خورده است.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: اجرای پارک های آبخیز برای مقابله با وقوع سیلاب در شهرها و کنترل روان آب ها باید در دستورکار ادارت منابع طبیعی و آبخیزداری، شهرداری و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گیرد.
منصور افزود: پارک آبخیز دره گردوی اراک همچون این سازه های مهم می باشد که در زمینی به مساحت یک هزار و ۴۱۳ هکتار و متوسط شیب ۵۸ درصد بوجود آمده است.
وی اضافه کرد: پوشش بستر ۸۰ درصدمنطقه دره گردو اراک سنگی است و این مهم افزایش احتمال بروز سیلاب در این اراضی را تشدید می کند.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: اجرایی نشدن طرح های آبخیزداری در منطقه دره گردو اراک به معنای تبدیل این تفرجگاه طبیعی در سطح یک عامل تهدیدزا برای کلانشهر اراک است.
منصور اضافه کرد: ۱۶۶ میلیارد ریال تابحال برای اقدامات آبخیزداری دره گردو اراک هزینه شده که ۸۰ درصد این منابع مالی از محل اعتبارات ملی و ۲۰ درصد از محل اعتبارات استانی تأمین شده است.
سرپرست شهرداری اراک هم در این آیین اظهار داشت: سرانه فضای سبز این شهرستان ۲۵ متر مربع عنوان شده و افزایش این مهم در دستور کار شهرداری قرار دارد.
« سعید بیاتیان» اضافه کرد: ۸۶ هکتار از اراضی دره گردو اراک برای اجرای فضای سبز و ۳۵ هکتار برای سایر فعالیت ها در این منطقه به شهرداری این شهرستان تحویل گردید.
وی افزود: ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های مختلف از جانب شهرداری اراک به منطقه دره گردو این شهر اختصاص یافته است.
«کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه در مسافرت یک روزه به استان مرکزی با حضور در گلزار شهدا به مقام شامخ شهیدان در اراک ادای احترام کردند و ضمن شرکت در آیین بهره برداری از پارک آبخیز منطقه گردشگری گردو اراک، با نماینده ولی فقیه استان مرکزی هم دیدار می کنند.
بازدید از طرح ۲ هزار هکتاری جنگل کاری چپقلی و توسعه باغات در اراضی شیب دار و حضور در شهرک گلخانه آوه در شهرستان ساوه و بازدید از مجموعه تولید نهال شرکت ماهان از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی است.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد و یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.1399/12/16
23:02:19
0.0 / 5
1281
تگها: آب , باغ , جنگل , درخت
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد