رشد بیشتر از ۴۰ درصدی تولیدات كشاورزی در كهگیلویه و بویراحمد

رشد بیشتر از ۴۰ درصدی تولیدات كشاورزی در كهگیلویه و بویراحمد

به گزارش آبیاری افزایش تولید محصولات کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد با رشد بیشتر از ۴۰ درصدی در دولت های یازدهم و دوازدهم چشم انداز توسعه اقتصادی در مهم ترین حوزه معیشتی این استان را امیدبخش کرده است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، داده های آماری نشان داده است میزان تولید گل رز از ۶ میلیون و۵۰۰ هزار شاخه به ۲۱ میلیون و ۳۷۰ هزار شاخه، گوشت قرمز از ۱۳هزار و ۵۰۰ به ۱۵هزار و ۶۰۲ تن، گوشت مرغ از هفت هزار به ۱۳هزار و ۵۰۰تن و دانه های روغنی کلزا از ۳۱۵ به بیشتر از ده هزار تن در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافته است.
در مجموع حالا میزان تولید محصولات کشاورزی استان سالیانه به ۹۷۳هزار تن رسیده که تنها یک گام تا رسیدن به عدد یک میلیون تن فاصله دارد.
با توجه به اینکه بخش کشاورزی با جمعیت ۵۰ هزار خانواری مهم ترین حوزه درآمدی مردم این استان به حساب می آید بدون شک افزایش تولید در این عرصه نقش مهمی در بهبود وضعیت معیشتی بخش قابل توجهی از مردم این استان دارد.
کارشناسان حوزه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد معتقد هستند که راه اندازی باغستان های جدید، توسعه گلخانه ها، افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی، توسعه کشت آبی از مهم ترین علل رشد میزان تولید محصولات کشاورزی در این استان بوده است.
این کارشناسان امنیت غذایی، فراهم شدن زمینه خودکفایی در مهم ترین نیازهای هموطنان و ایجاد فرصت های شغلی را از مهم ترین مزایای رونق و جهش تولید در این عرصه می دانند.
عبور از کشاورزی سنتی
یک کشاورز باشتی اعتقاد دارد که کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در حال عبور از روش سنتی به نوین است.
مرتضی هاشمی که دانش آموخته کارشناسی رشته کشاورزی است اضافه کرد: مرسوم شدن آبیاری قطره ای و بارانی یکی از علائم کشاورزی نوین در کهگیلویه و بویراحمد است.
وی تصریح کرد: کم شدن زحمت کشاورز، کاهش هزینه تمام شده محصول و پایدار بودن درآمد از مزیت های این نوع آبیاری است.
تجهیزات مکانیزاسیون کشاورزی
یک بهره بردار حوزه امامزاده جعفر در گچساران می گوید: استفاده از ماشین های کشاورزی در سالهای اخیر منجر به کاهش دوره برداشت و کاهش احتیاج به کار و تلاش بیشتر از توان بهره برداران شده است.
عباس حسینی ضمن اشاره به اینکه با آبی شدن زمین های کشاورزی امکان ۲ دوره کشت در این منطقه فراهم گشته است افزود: تبدیل مزارع دیم به آبی منجر به افزایش درآمد کشاورزان در این منطقه شده است.
وی توسعه زیرساخت های صنایع تبدیلی از نیازهای حوزه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد است.
افزایش ۴۰۰ هزار تنی محصولات
رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می گوید: میزان تولید محصولات کشاورزی استان سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۲ بیشتر از ۴۰۰ هزار تن افزایش یافته است.
الیاس تاج الدینی تاکید می کند که میزان تولید محصولات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد که در سال ۱۳۹۲ کمتر از ۵۶۰ هزار تن بوده الان به ۹۷۳ هزار تن رسیده است.
زیرساخت هایی که منجر به افزایش تولید شده
وی بیان نمود: اجرای ۲۳هزار هکتار عملیات اجرایی حوزه آب و خاک یکی از خدمات مهم دولت تدبیر و امید برای توسعه زیرساخت های کشاورزی در استان بوده است.
تاج الدینی تصریح کرد در حالیکه مساحت عملیات آب و خاک انجام شده تا قبل از شروع دولت تدبیر و امید در کهگیلویه وبویراحمد ۲۹هزار هکتار بوده الان طرح های آب و خاک در ۵۲هزار هکتار زمین کشاورزی استان اجرا شده است.
وی اظهار داشت: در هشت سال قبل ۲هزار و ۱۰۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است در حالیکه تا پیش از این یکهزار و ۲۰۰هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در استان انجام شده بود.
تاج الدینی اظهار داشت: در این زمان همینطور طرح های آبیاری نوین در ۱۵هزار هکتار از زمین کشاورزی استان اجرا شده است و مجموع مساحت آبیاری نوین در اراضی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به بیشتر از ۳۶ هزار هکتار رسیده است.
به گفته تاج الدینی همینطور از سال ۱۳۹۲ تابحال ۱۱۷ کیلومتر جاده دسترسی بین مزارع در استان بوجود آمده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در دولت های یازدهم و دوازدهم ۶هزار و ۵۰۰ هکتار زمین دیم در استان تأمین آب شده است.
تاج الدینی اظهار داشت: همینطور تعداد شهرک های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در سالهای اخیر از سه به ۱۵ مورد افزایش یافته است.
افزایش سطح گلخانه ها
رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: سطح زیرکشت گلخانه های استان که در سال ۱۳۹۲ قریب به ۳۵ هکتار بود الان به حدود ۵۴ هکتار افزایش یافته است.
تاج الدینی افزود: الان سالانه هشت هزار و ۵۰۰ تن محصول کشاورزی شامل توت فرنگی، گوجه، خیار، انواع فلفل رنگی و به بیشتر از ۲۱ میلیون شاخه گل بریده در گلخانه های این استان تولید و روانه بازارهای مصرف می شود.
وی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۲ سالانه ۶ هزار تن محصول گلخانه ای شامل توت فرنگی، گوجه، خیار و انواع فلفل و۶ میلیون و ۵۰۰ شاخه گل رز شاخه بریده در کهگیلویه و بویراحمد استان تولید می شد.
وی تصریح کرد: آسان بودن رساندن مواد مغذی به گیاه از راه تزریق در نتیجه داشتن ارزش غذایی بهتر و زیبایی و مشتری پسند بودن از مزایای بهره وری از کشت گیاهان به صورت گلخانه ای است.
تاج الدینی اظهار داشت: کشت های گلخانه ای به علت امکان کنترل عوامل اثرگذار محیطی همچون تغییرات دمایی، پیشگیری از پدیده های سرمازدگی و گرمازدگی و همینطور استفاده بهینه از منابع آب و خاک، سوخت و دیگر نهاده های کشاورزی از دیگر مزایای کشت گلخانه ای است.
وی اظهار داشت: سطح گیاهان دارویی استان که در ابتدای دولت تدبیر و امید ۲۷ هکتار بود الان به بیشتر از به ۲۴۸ هکتار رسیده است.
وی بیان نمود: پرداخت تسهیلات از محل منابع مالی اشتغال روستایی و عشایر به بهره برداران همچون برنامه های جهاد کشاورزی برای رونق تولید این محصولات پردرآمد است.
تاج الدینی اظهار داشت: آلوئه ورا، آویشن، بادرنجبویه، به لیمو، رزماری، کدو تخمه کاغذی، نعناع فلفلی، استویا و بابونه از ارقام گیاهان دارویی کشت شده در این استان است.
وی اشتغال مستقیم در هر هکتار از گیاهان دارویی در این استان را ۱۰ تا ۲۰ نفر برآورد کرد.
افزایش ظرفیت سردخانه های نگهداری
رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد همینطور از افزایش بیشتر از پنج برابری سردخانه های نگهداری محصولات کشاورزی استان اطلاع داد و افزود: میزان ظرفیت سردخانه های استان که در سال ۱۳۹۲ هفت هزار تن بود الان به ۳۹ هزار تن رسیده است.
احداث باغ های جدید
سرپرست امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: هفت هزار و ۲۸۳ هکتار باغ از سال ۱۳۹۲ تابحال در استان راه اندازی شده است.
محمدی اظهارداشت: این میزان شامل باغستان های انجیر، انگور، بادام، مرکبات، میوه های هسته دار در مناطق گرمسیری و سردسیری کهگیلویه وبویراحمد می شود.
وی بیان نمود: تأمین نهال و پرداخت تسهیلات بانکی ارزانقیمت همچون حمایت های دولت برای توسعه باغستان های استان است.
محمدی خاطرنشان کرد: سطح باغستان های استان که در سال ۱۳۹۲، ۳۲ هزار و۴۷۶ هکتار بوده الان به ۳۹ هزار و ۷۵۵ هکتار رسیده است.
محمدی تصریح کرد: توسعه باغستان های استان افزون بر تأمین میوه مورد نیاز مردم استان و استان های مجاور سبب ایجاد اشتغال هم شده است.
وی اظهار داشت: سالیانه ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار تن انواع میوه شامل، سیب، مرکبات، میوه های تابستانه و سایر میوه ها در باغستان های کهگیلویه و بویراحمد تولید شود.
توسعه شیلات
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: میزان تولید ماهی در استان که در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید سالیانه ۱۱ هزار و ۴۰۰تن بود الان به ۱۸هزار و ۶۰۰تن رسیده است.
حمزه جانبازی عنوان کرد: اضافه کرد: در هشت سال قبل بیشتر از ۱۰۰مزرعه پرورش ماهی در کهگیلویه و بویراحمد به بهره برداری رسیده است.
جانبازی اظهار داشت: برای بهره برداری از این طرح ها ۱۵۰میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزانقیمت به سرمایه گذاران پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: با ایجاد این مزارع پرورش ماهی بیشتر از یک هزار فرصت شغلی مستقیم بوجود آمده است.
وی بیان نمود: الان ۲۵۴ مزرعه پرورش ماهی در استان وجود دارد.
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تعداد فرصت های شغلی مستقیم بوجود آمده صنعت استان را ۲هزار و ۶۰۰نفر ذکر کرد.
افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: میزان بهره گیری از ماشین های کشاورزی در استان سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۲ برابر افزایش یافته است.
سیامک شفائی افزود: شاخص ضریب مکانیزه کهگیلویه و بویراحمد که سال ۱۳۹۲، ۸۳ صدم بود حالا به ۱.۶ اسب بخار در هکتار رسیده است.
وی بیان نمود: درحالی که ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید یکهزار و۹۰۰ دستگاه تراکتور در اختیار کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد بود الان سه هزار و۱۰۰ دستگاه تراکتور در اختیار آنان قرار دارد.
شفائی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۲ به ازای هر ۸۰ هکتار یک دستگاه تراکتور در استان وجود داشت و در زمان حاضر به ازای هر ۴۸ هکتار یک دستگاه تراکتور وجود دارد.
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: سال جاری ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات یارانه دار به کشاورزان استان پرداخت شده است.
سیامک شفائی عنوان کرد: با این اعتبار ۲۵۰ دستگاه انواع تراکتور سبک و سنگین با نرخ دولتی ( بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان کمتراز قیمت بازار )، هشت دستگاه کمباین بزرگ غلات، بیشتر از ۵۰۰ دستگاه سایر ماشین های کشاورزی حفاظتی، کاشت، داشت زراعی، باغبانی و حوزه های آّبزی پروری، دام در چارچوب سهمیه بندی های مختلف کشوری به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد برای نوسازی ناوگان ماشینی پرداخت شده است.
وی بیان نمود: این منابع بانکی برای خریداری ماشین آلات کشاورزی شامل تراکتورهای سنگین و نیمه سنگین، کمباین های بزرگ غلات به همراه هد کلزا و تجهیزات حوزه دام، طیور و آبزیان پرداخت شده است.
شفائی اظهار داشت: الان ۱۳ هزار دستگاه تراکتور، کمباین، انواع ادوات دنباله بند و ادوات زراعی، دام، طیور و شیلات در کهگیلویه و بویراحمد و ۱۴۰ دستگاه کمباین بزرگ مهاجر در مراحل مختلف تولید و برداشت محصولات کشاورزی استان بکار گرفته می شود.
وی اظهار داشت: افزایش سرعت، دقت، بهره وری هرچه بیشتر از منابع آب و خاک، جذابیت کشاورزی برای جوانان، پیشگیری از مهاجرت کشاورزان به شهرها، افزایش قابل ملاحظه درآمد کشاورزان، کاهش شدید هزینه کارگری و کار طاقت فرسای کشاورزی و کاهش هزینه تولید از مزایای توسعه تجهیزات مکانیزاسیون به حساب می آید.
اجرای طرح های عمرانی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: ۹۵ طرح حوزه آب و خاک از آغاز دولت تدبیر و امید تابحال در استان اجرا شده است.
الیاس تاج الدینی عنوان کرد: در مجموع یکهزار و ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرا و بهره برداری از این طرح ها هزینه شده است.
وی تصریح کرد: انتقال آب به زمین های شمس آباد، آبلش، تأمین آب زمین های کشاورزی دشت مختار، تأمین آب اراضی کشاورزی چالموره، چاه تلخ و غورک، راه اندازی سد خاکی بهمئی با مجموع اعتبار ۶۳۰میلیارد ریال از طرح های شاخص اجرا شده در حوزه آب و خاک کهگیلویه و بویراحمد از سال ۱۳۹۲ تابحال است.
رییس سازمان کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: همینطور ۱۲ طرح شاخص حوزه آب و خاک استان با یکهزار و ۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در دولت تدبیر و امید کلنگ زنی شده که ۴۰ تا ۱۰۰درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
وی تصریح کرد: طرح آبیاری بارانی زمین های کشاورزی امامزاده جعفر با ۳۰۰ میلیارد ریال و ۱۰۰درصد پیشرفت فیزیکی از مهم ترین این طرح هاست که ۱۰ میلیارد ریال مطالبات نیاز دارد.
تاج الدینی اظهار داشت: آبیاری تلفیقی یکهزار و۱۰۰ هکتار زمین کشاورزی منطقه خان احمد با ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار و ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی از دیگر طرح های حوزه آب و خاک کهگیلویه و بویراحمد است که ۱۰۰ میلیارد ریال مطالبات دارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد اظهار داشت: آبیاری قطره ای ۳۰۰ هکتار باغستان منطقه غورک در باشت با ۷۰ میلیارد ریال اعتبار و۲۰ میلیارد ریال مطالبات و۱۰۰ درصدپیشرفت فیزیکی، آبیاری قطره ای چالموره چاه تلخ در باشت با ۸۰میلیارد ریال اعتبار، آبیاری قطره ای ۲۰۰ هکتار باغستان های معصوم آباد کریک با ۳۰ میلیارد ریال و پنج میلیارد ریال مطالبات از دیگر طرح های مهم اجرا حوزه آب و خاک استان در سالهای اخیر است.
وی افزود: در مجموع ۲ هزارو۲۳۰ میلیارد ریال برای اجرای ۱۵ طرح زیرساخت های کشاورزی استان در دولت تدبیر و امید هزینه شده است.
وی اظهار داشت: طرح آبیاری نواری در ۸۵۰ هکتار در دشت لیشتر با ۱۴۰ میلیارد ریال، آبیاری تلفیقی ۳۰۰ هکتار زمین کشاورزی تنگ انگشترک با ۷۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری، آبیاری قطره ای باغستان های شمس آباد چرام در سطح ۳۵۰ هکتاربا ۴۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری، آبیاری نواری و بارانی در آبلش لنده در سطح ۲۵۰ هکتاربا ۴۰ میلیارد ریال اعتبار همچون طرح های شاخص حوزه کشاورزی استان است که ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد بیان نمود: این طرح ها به جز مبلغ هزینه شده ۱۰۰ میلیارد ریال مطالبات پیمانکار دارد.
تاج الدینی خاطرنشان کرد: در مجموع ۱۳ پروژه شاخص حوزه کشاورزی استان در دولت تدبیر و امید کلنگ زنی و در همین دولت بهره برداری شده است.
وی افزود: تأمین آب اراضی باباکلان در ۵۸۰ هکتار، آبیاری ۴۵۰ هکتار زمین دشت مختار، اجرای سیستم آبیاری قطره ای باغستان های کاکان در سطح یکهزار و۵۰۰ هکتار، آبیاری قطره ای کوشک بویراحمد در ۳۰۰ هکتار همچون این طرح هاست.
کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۶ هزار نفر جمعیت و اقلیمی چهار فصل نقش مهمی در تأمین نیازهای ضروری بازار محصولات کشاورزی استان های جنوبی کشور دارد.1400/01/08
12:08:20
5.0 / 5
1225
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد