تغییرات آب وهوایی و كاهش 21 درصدی راندمان كشاورزی

تغییرات آب وهوایی و كاهش 21 درصدی راندمان كشاورزی

آبیاری: خراسان رضوی در یک بررسی جدید به سرپرستی دانشگاه کرنل در آمریکا، کارشناسان دریافته اند که در نتیجه تغییرات آب وهوایی، مزارع در 6 دهه گذشته بطور متوسط 21 درصد بازده کمتری داشته اند. بگفته پژوهشگران، این معادل از دست دادن کامل هفت سال رشد راندمان کشاورزی است.


به نقل از ارث، نتایج این بررسی نشان می دهد، کشاورزی جهانی بطور فزاینده ای در معرض تاثیرات تغییرات آب وهوایی قرار گرفته است و مکان های گرم تر مانند آفریقا و آمریکای لاتین بیشترین لطمه را خواهند دید و هم اکنون در این مناطق تا ۳۴ درصد رشد راندمان کشاورزی کاهش یافته است.
کارشناسان برای کمیت بخشیدن به تاثیر تغییرات آب وهوایی ناشی از انسان بر آنچه اقتصاددانان «بهره وری کل عوامل یا اندازه گیری راندمان کلی بخش کشاورزی» می نامند یک مدل اقتصادسنجی فراگیر را ایجاد کردند.
پروفسور رابرت چمبرز از دانشگاه مریلند اظهار نمود: نتایج بررسی نشان میدهد که عوامل در رابطه با آب وهوا قبل از این نیز تاثیر زیادی بر راندمان کشاورزی داشته است. در این مقاله از مدلی استفاده کردیم تا تخمین بزنیم که در صورت عدم تغییر اقلیم، الگوهای راندمان کل عوامل چگونه خواهند شد.
پروفسور آریل اورتیز بوبا، محقق اصلی این بررسی و استادیار دانشکده اقتصاد کاربردی و مدیریت در دانشگاه کرنل اظهار داشت: دریافتیم که تغییرات آب وهوایی حدود هفت سال از پیشرفت در راندمان کشاورزی طی ۶۰ سال قبل را از بین برده است و برابر با فشردن دکمه توقف برای رشد راندمان در سال ۲۰۱۳ بوده که بعد از آن هیچ پیشرفتی ایجاد نشده است و هم اکنون تغییرات اقلیمی انسانی سرعت را می کاهد.
بگفته پروفسور اورتیز بوبا، این گروه بیش از ۲۰۰ تغییر سیستماتیک از مدل اقتصادسنجی را در نظر گرفت و نتایج تا حد زیادی ثابت بود. هنگامی که به مناطق مختلف جهان تمرکز می شود، درمی یابیم که تاثیرات تاریخی تغییرات آب وهوایی در مناطقی که گرم تر شده اند، همچون مناطقی از آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا بیشتر بوده است.
بیشتر مردم تغییر آب وهوایی را بعنوان مشکل دور می دانند، اما این همان چیزی است که از قبل تاثیر گذاشته است. ما باید حالا تغییرات اقلیمی را حل نماییم تا بتوانیم از لطمه های بعدی به نسل های آینده جلوگیری نماییم.
این بررسی در مجله Nature Climate Change انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/14
23:48:07
5.0 / 5
1194
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد