وزیر جهاد كشاورزی:

بازار مرغ كشور با عرضه گسترده آرام گرفت

بازار مرغ كشور با عرضه گسترده آرام گرفت

به گزارش آبیاری وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با برنامه ریزی صورت گرفته و عرضه بیش از دو هزار و 500 تن گوشت مرغ طی دو روز گذشته در استان تهران و سایر استان های کشور بازار مرغ رو به آرامش است.


«کاظم خاوازی» عصر یکشنبه در حاشیه چهارمین جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور در جمع خبرنگاران اضافه کرد: با برنامه ریزی های انجام شده روز گذشته (شنبه) یک هزار و ۱۱۶ تن و امروز یکشنبه یک هزارو ۴۵۰ تن مرغ وارد استان تهران شد که البته این تدارک برای استان البرز هم دیده شده و بدین سان بازار مرغ آرام گرفته است.
وی اظهارداشت: هرچند به حد کافی برای مرغ تدارک شده بود با اتفاقاتی که دست به دست هم داد، تصویر خیلی نامناسبی از تولید را نشان داد بدین سبب در چهارشنبه ۱۱ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ دولت تصمیم گرفت که در اصل یک واحد هماهنگی بزرگ تحت عنوان قرارگاه ساماندهی مرغ بوجود آورد که بتواند با هماهنگی همه دستگاهها بازار را کنترل کند.
وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: این قرارگاه که یک واحد هماهنگی بزرگ است از همان شب کار خودرا آغاز کرد و در ایام تعطیل پنجشنبه و جمعه به کار خود ادامه داد و یکی از این تصمیم ها برنامه ریزی برای استان هایی همچون تهران، البرز، سیستان و بلوچستان که به لحاظ قیمتی گرفتار مشکل شدید بودند، گرفته شد.
وی اظهار داشت: همین طور نظارت بر میزان توزیع و نظام توزیع و تامین مرغ برای استان های مختلف انجام شد اگرچه ما مطمئن بودیم مرغ به اندازه کافی تولید شده است.
خاوازی افزود: درجریان بازدیدی که از مراکز عمده فروشی و خرده فروشی داشتم مردم از این رویه عملکرد دولت خوشحال هستند البته این خوشی می توانست دو تا ۲.۵ ماه قبل هم اتفاق بیفتد، برای اینکه تولید مرغ به اندازه کافی در کشور وجود داشت.
تلاطم بازار مرغ ناشی از سودجویی برخی صنوف و واحدهای بسته بندی
وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور همه اجزای سیستم را با یکدیگر تنظیم و هماهنگ می کند تا دیگر این اتفاقات نیفتد اضافه کرد: در ضمن برگزاری جلسه های مختلف درباب همه مشکلات مردم در قرارگاه بحث شد و تک به تک مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و همه منافذی که موجب خروج مرغ از دسترس دهک های پایین جامعه می شد مورد شناسایی قرار گرفت.
وی اظهارداشت: آنچه که ما در بازار می دیدیم اینکه مردم به مرغ فروشان مراجعه می کردند و مقدار زیادی مرغ قطعه بندی در صنف وجود داشت اما مرغ کامل در بازار نبود که فروش این نوع مرغ با قیمت های گزاف به دهک های پایین جامعه ظلم بود.
خاوازی افزود: بدین سبب دهک های پایین به میادین میوه و تره بار مراجعه می کردند و به سبب کمبود غرفه های میادین صف های طویلی تشکیل می شد باوجود اینکه این مرغ به میزان کافی تولید شده بود.
وی مشکل کمبود مرغ را در نظام توزیع نامناسب آن عنوان نمود و اظهار داشت: باید میزان انبوه مرغ وارد بازار می کردیم که این عطش دو نرخی شدن قیمت مرغ کاهش پیدا کند که در این شرایط تولیدکنندگان، همکاران ما در وزارت صمت، وزارت دادگستری، وزارت کشور وزارت اطلاعات کمک کردند و امروز آرامشی در بازار حاکم است و این را پایش می نماییم تا این شرایط پایدار بماند.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: همین طور در قرارگاه اقدامات موقتی شامل ممنوعیت قطعه بندی در سطح صنف و شرکت های بسته بندی را انجام دادیم برای اینکه یکی از اشکالات عدیده ما شرکتها و واحدهای بزرگ بسته بندی در قالب زنجیره های بزرگ بودند که قیمت آنها بسیار بالاست و تنها به درد دهکهای بالا می خورد و عملا مرغ را از دسترس افراد ضعیف جامعه خارج می کرد.
وی اشاره کرد: حدود ۳۶۵ تن مرغ تنظیم بازار در یک شیفت واحدها بسته بندی می شد و ما متوجه شدیم در سه شیفت مشغول کار هستند و البته که ما طرفدار اشتغال هستیم و برای اینها فکری خواهیم کرد، اما مرغی که مربوط به دهک های پایین جامعه بود را خارج می کردند این اتفاق میمونی برای مردم نبود.
خاوازی با اشاره به سال تولید افزود: تولیدکنندگان مرغ کشور در سال تولید باید حمایت شوند بدین سبب در قرارگاه با کمک متخصصین آنالیز قیمت ها روی قیمت مرغ بحث شد برای اینکه با وجود افزایش نرخ حمل و نقل، تاخیر در دسترسی تولیدکنندگان به نهاده ها و افزایش دیگر هزینه های تولید از مهرماه قیمتی برای مرغ تعیین نشده بود بدین سبب این نرخ گذاری توسط قرارگاه انجام شد.
وی اضافه کرد: برخی تصور می کنند چون مرغ نهاده با قیمت ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کند باید با قیمت خاصی به دست مردم برسد اما باید بدانیم که تامین نهاده ها با نرخ رسمی تنها ۴۰ تا ۵۰ درصد هزینه ها را تامین می کند که این مساله رفع شد.
وزیر جهاد کشاورزی درباره برنامه آتی قرارگاه ساماندهی مرغ کشور اظهار داشت: مرغ تولیدی امروز کشور حاصل برنامه ریزی یکسال تا ۱.۵ سال قبل با تدارک گله های اجداد، گله های مادر، جوجه یکروزه و پرورشی و نهاده ها است که اگر هر کدام از حلقه ها گرفتار مشکل شود تولید گرفتار مشکل می شود.
خاوازی با تاکید براینکه حالا نهاده ها به میزان کافی تامین شده است اظهارداشت: باوجود همه مشکلات و فشارهای ناشی از تحریم ها حداقل در پنج ماه گذشته تمامی اجزای تولیدکنندگان مرغ گوشتی در بالادست و پایین دست ۱۰۰ درصد نهاده های خودرا تحویل گرفتند و یکی از کارهای قرار گاه تثبیت و پایداری تولید برای آینده کشور است.
منبع:

1400/01/16
11:19:05
5.0 / 5
1220
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد