اخطار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و وزش باد شدید در ۱۱ استان

اخطار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و وزش باد شدید در ۱۱ استان

به گزارش آبیاری سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و وزش باد شدید در ۱۱ استان و افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان تا ۲ متر اخطار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ وقوع رگبارو رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد رخداد تگرگ را امروز (۲۴ فروردین ماه) در استان های فارس، کرمان، یزد، بوشهر، نیمه غربی خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان و شمال سمنان، فردا (۲۵ فروردین ماه) در استان های فارس، کرمان، یزد، خراسان رضوی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، شمال سمنان، جنوب و شرق اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد پیشبینی می کند.

حاکمیت این شرایط جوی پنج شنبه (۲۶ فروردین ماه) در استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان و شمال و شرق سمنان و جمعه (۲۷ فروردین ماه) در استان های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و شمال سمنان قابل پیشبینی است و لغزندگی جاده ها، احتمال جاری شدن آب در مسیل های خشک و نفوذ ناپذیر، احتمال صدمه رسیدن به محصولات کشاورزی و احتمال برخورد صاعقه دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد جاده ای و عبور از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو و چرای دام در مناطق مرتفع سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید تا خیلی شدید موقتی همراه با خیزش گرد و خاک و در مناطق مستعد برخورد صاعقه و بارش تگرگ فردا (۲۵ فروردین ماه) در استان خراسان جنوبی پیشبینی می شود.

از اثرات حاکمیت این شرایط جوی میتوان به احتمال جاری شدن روان آب، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال برخورد صاعقه، لغزندگی جاده ها، احتمال صدمه به محصولات کشاورزی اشاره نمود و سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از اتراق در اطراف رودخانه ها، بازگشایی آبراه ها، انجام اقدامات مدیریتی رودخانه و سیلاب، آمادگی دستگاههای اجرایی خدمت رسان و عدم قرارگرفتن عشایر کوچ رو و چرای دام در مسیل ها و ارتفاعات اشاره نمود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: افزایش ارتفاع موج ۱ تا ۱.۵ متر و در فراساحل تا ۲ متر پنج شنبه (۲۶ فروردین ماه) در خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و شرق دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، غرب هرمزگان و سیستان و بلوچستان، جمعه (۲۷ فروردین ماه) در نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، شنبه (۲۸ فروردین ماه) در نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و شرق دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، صدمه دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیتهای دریایی در ساحل و فعالیتهای فراساحل وجود داد ازاین رو سازمان هواشناسی به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و نیمه سبک و فعالیتهای شیلاتی سفارش می کند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ هم به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1400/01/25
12:08:36
5.0 / 5
1112
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد