پرونده صید ماهیان دریایی مازندران با كاهش ۲۸ بسته شد

پرونده صید ماهیان دریایی مازندران با كاهش ۲۸ بسته شد

به گزارش آبیاری صیادان مازندرانی در حالی امروز چهارشنبه ۲۵ فروردین تورهایشان را در انتها وقت اضافه از دریا جمع و به فصل صید ماهیان استخوانی آخر داده می شود که آمار حاکی از کاهش حدود ۲۸ درصدی صید نسبت به فصل گذشته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، آخرین فرصت فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر در مازندران ۱۵ فروردین ماه بود که سازمان شیلات ایران در پاسخ به درخواست ماهیگیران آنرا به مدت ۱۰ روز در آب های ساحلی شرقی و پنج روز برای مناطق مرکزی و غربی مازندران تمدید کرده بود.
طبق دستورالعمل شیلات ایران، تنها صیادان عضو ۱۳ شرکت تعاونی پره در شرق مازندران همچون منطقه میانکاله تا آخر امروز به صید ماهیان استخوانی ادامه می دهند و بقیه صیادان تورهایشان را از ۲۰ فروردین جمع کردند.
مازندران چهار هزار و ۲۰۰ صیاد رسمی دارد که در چارچوب ۵۴ شرکت تعاونی پره فعالیت دارند.
اگر چه شیلات مازندران عرضه آمار نهایی میزان صید را به چند روز آینده و جمع بندی آمار تمامی شرکت ها موکول کرده است، ولی طبق آخرین گزارش رسمی، صیادان مازندرانی تا ۲۰ فروردین اندکی بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ تن ماهی صید کرده بودند و احیانا آمار نهایی صید از ۲ هزار و ۶۰۰ تن فراتر نخواهد رفت.
صیادان مازندرانی در فصل صید سال ۹۹ -۹۸ که تا آخر روز ۱۵ فروردین ۹۹ ادامه داشت، در مجموع سه هزار و ۶۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی را از دریای خزر صید کرده بودند که نسبت به فصل صید ۹۸ -۹۷ کاهش ۴۸ درصدی داشت.
با این و صف، بررسی آماری میزان صید دو فصل متوالی نشان داده است که میزان صید در فصلی که امروز تمام می شود با وجود تمدید دو مرحله ای، یکهزار تن معادل حدود ۲۸ درصد نسبت به فصل صید ۹۹ -۹۸ کاهش دارد.

تمدید هم کارساز نشد
در حالی که صیادان مازندرانی برای جبران کاهش میزان صید درخواست تمدید دوره را کرده بودند، ولی آمار نشان داده است که روند کاهشی میزان صید اساسی بوده و نسبت به فصل صید ۹۸ -۹۷ حدودا به یک سوم رسیده است.
بررسی های آماری صید ماهیان استخوانی شیلات مازندران نشان داده است که صیادان در فصل سال ۹۸-۹۷، حدود هفت هزار تن انواع ماهی را به روش پره از آب های ساحلی دریای خزر صید کرده بودند.
اگرچه طبق آمار شیلات مازندران، صید ماهیان استخوانی سال جاری نسبت به فصل صید گذشته حدود هزار تن کمتر را نشان داده است اما به لحاظ ارزش اقتصادی صید سال جاری برابر با ۱۴۸میلیارد تومان حدودا درآمدی مشابه سال قبل است.
صیادان مازندران شیوع ویروس کرونا، سرمای پاییزی و شرایط نامساعد جوی را در کنار فرسودگی تجهیزات، افزایش فعالیت قاچاقچیان و مهم تر از همه مستهلک شدن ذخایر آبزیان دریای خزر بعنوان عوامل کاهشی شدن روند صید ماهیان استخوانی می دانند.
کفال، کپور و سفید سه گونه مهم ماهیان استخوانی دریای خزر هستند که تحت تأثیر شرایط جوی میزان صیدشان در روش پره کاهش یا افزایش می یابد.
روش صید پره که محلی ها آنرا " پره کشی " می گویند، به این صورت است که تورهایی با ارتفاع هفت تا ۱۰ متر و به طول یک هزار و ۲۰۰ متر به کمک یک قایق به صورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل تا ۱۴ متری عمق دریا پهن می شود و بعد از انباشته شدن از ماهیان استخوانی به وسیله تراکتور به ساحل کشیده می‎ شود. در این روش شرایط جوی و موج دریا یکی از مهم ترین عوامل برای پهن کردن تور در دریا است.
طبق آمار به صورت میانگین هر یک از شرکتهای تعاونی در شرایط مناسب امواج دریا تا سه مرحله تور کشی در روز انجام می دهند.


1400/01/25
21:44:01
5.0 / 5
1175
تگها: آب , تجهیزات , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد