آغاز توزیع جعبه های تخم كرم ابریشم در مازندران

آغاز توزیع جعبه های تخم كرم ابریشم در مازندران

به گزارش آبیاری رئیس اداره توسعه نوغانداری مازندران از آغاز توزیع تخم کرم ابریشم یا همان نوغان با قیمت هر جعبه ۱۵ هزار تومان اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به استقبال جوانان محدودیتی در فروش جعبه های تخم کرم ابریشم وجود ندارد.


حمیده سادات مطهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اظهار این که سال جاری قیمت تخم کرم ابریشم(نوغان) هر جعبه نسبت به سال قبل هفت هزار و ۵۰۰ تومان بیشتر شده است، توضیح داد: قیمت تمام شده هر جعبه تخم نوغان وارداتی و تولیدی داخل ۳۰۰تا ۴۰۰هزار تومان است، اما دولت برای حفظ و توسعه صنعت تولید ابریشم حمایت یارانه ای برای این بخش در نظر گرفته است.
وی با اشاره به اینکه دولت در تولید و توزیع تخم کرم ابریشم، جعبه نوغان و کاشت درخت توت حمایت های ویژه دارد، اظهار داشت: قیمت هر جعبه تخم نوغان برای دولت هزینه چندین برابری به نسبت توزیع دارد و افزایش قیمت سال جاری هم بعد از هفت سال ثبات قیمت اتفاق افتاده است.
رییس اداره توسعه نوغانداری مازندران افزود: از سال ۹۳ با آغاز ساماندهی سیاست های بخش کشاورزی در دولت یازدهم، ریزش در بخش نوغانداری مازندران متوقف گردید به صورتی که آمار توزیع تخم نوغان از ۲ هزار و ۵۰۰ جعبه به سه هزار و ۱۵۷ جعبه در سال ۹۸ رسید و سال جاری هم با عنایت به شرایط مناسب برای پرورش و قیمت رضایبخش پیله تر، پیشبینی می شود ۱۰ درصد افزایش توزیع تخم نوغان را داشته باشیم.
مطهری عنوان کرد: از چهار سال پیش دولت به اهمیت افزایش تولید پیله ابریشم توجه جدی نشان داد و امروز نتایج آن با اقبال کشاورزان به نوغانداری آشکار شده است.
وی با بیان اینکه سال قبل برای اولین بار خرید توافقی پیله ابریشم از نوغانداران با خرید ۹ تن پیله تر ابریشم توسط تعاون روستایی استان گیلان انجام شده است، اظهار داشت: خرید توافقی پیله تر ابریشم در جهت تحقق وظیفه حمایتی، ترغیب و ارتقاء انگیزه تولید نوغانداران با هدف کمک به احیا و توسعه زنجیره ارزش افزوده محصول ابریشم بعنوان یکی از صنایع ماندگار و موثر بر اقتصاد روستاییان انجام گرفته است.
سال گذشته به صورت متوسط پیله تر ابریشم بین ۷۸ تا ۸۲ هزار تومان از نوغانداران خریداری شده است.

افزایش سقف بیمه خسارت پرورش ابریشم
رئیس اداره توسعه نوغانداری مازندران از افزایش سقف خسارت بیمه پرورش کرم ابرشم از ۲۴۰ هزار تومان به ۲۸۸هزار تومان در هر جعبه اطلاع داد و اظهار داشت: توزیع نهال مجانی توت، سی دی های آموزشی و مشاوره مجانی هم به نوغانداران انجام می شود.
مطهری اضافه کرد: به صورت یقین با اصلاح توتستان های استان بعنوان مهم ترین نیاز مواد غذایی کرم ابریشم و همینطور گسترش ارتباطات تجاری ایران در سطح بین المللی، نوغانداری هم توسعه پیدا می کند.
وی با ذکر این نکته که نوغانداری در مازندران باید از حالت کشاورزی فرعی به شغل اصلی تبدیل گردد، اظهار داشت: با عنایت به این که شرایط برای پرورش کرم ابریشم در ۲ نوبت ۴۵ روزه فصل بهار و یک نوبت در فصل پائیز در استان فراهم گشته است، میتوان درآمد خوبی را از این راه بدست آورد.
نوغانداری در مازندران یک شغل جانبی و مکمل در کنار سایر مشاغل سنتی است که در اقتصاد خانوارهای روستایی نقش آفرینی می کند.
براساس آمارها، میزان توزیع جعبه کرم ابریشم در مازندران در دهه ۸۰ بیشتر از ۱۸ هزار جعبه بود، این درحالی است که حالا به حدود سه هزار جعبه رسیده که دلایلی همچون واردات بی رویه پیله و ابریشم، نبود مشتری به دلیل گرانی تولید داخلی و مهاجرت برخی روستائیان علاقمند به این حرفه به شهر عوامل اثرگذار بر این حوزه کشاورزی بوده است.
ابریشمی که از پیله استخراج می شود ۹۵ درصد آن به صورت تک محصوله برای بافت پشم ابریشم استفاده می شود و ۵ درصد دیگر هم خود کشاورز ابریشم کِشی می کند و از ابریشم برای درست کردن پارچه های قدیمی بهره برده تا از این پارچه ها و دستمال ها جهت استفاده تزئینی در مراسم آیینی استفاده کنند.
بر اساس آمارهای سازمان جهاد کشاورزی مازندران، ۴۷۵ هکتار توتستان در استان برای تأمین ماده غذایی کرم ابریشم وجود دارد. روستاییان بخش های بندپی شرقی، غربی و بابلکنار شهرستان بابل، آهنگرکلای قائمشهر و لفور سوادکوه شمالی بیشترین فعالیت نوغانداری را در مازندران انجام می دهند.
پرورش کرم ابریشم یکی از فعالیتهای جانبی روستاییان بخصوص زنان روستایی مازندران است و این استان با تولید سالانه بیشتر از هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی ۱۱ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را در اختیار دارد.منبع:

1400/01/29
21:10:07
5.0 / 5
1169
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد