مدیركل دفتر بهبود كیفیت آبزیان:

سرانه مصرف آبزیان كشور به ۱۳ و سه دهم كیلو افزایش یافت

سرانه مصرف آبزیان كشور به ۱۳ و سه دهم كیلو افزایش یافت

به گزارش آبیاری مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اظهار داشت: سرانه مصرف آبزیان کشور با افزایش 3.9 درصدی در سال قبل به 13.3 کیلوگرم رسید.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «عیسی گلشاهی» اضافه کرد: باتوجه به اهداف فائو و سازمان شیلات که مساله امنیت غذایی در دستور کار آنها قرار دارد، کنترل قیمت آبزیان و جلوگیری از افزایش بی رویه آنها برای توسعه غذای سالم بین مردم همیشه مورد توجه سازمان شیلات ایران قرار دارد.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران با بیان این که سرانه مصرف آبزیان کشور سال به سال درحال بالا رفتن است، گفت: سرانه مصرف آبزیان کشور در سال قبل به ۱۳.۳ کیلوگرم رسیده، درحالی که سرانه مصرف آبزیان کشور در سال پیش از آن (۱۳۹۸) ۱۲.۸ کیلوگرم بود.
وی با اشاره به ارزش بالای غذایی ماهی در مقایسه با گوشت قرمز و مرغ، اشاره کرد: حالا شاهدیم که مردم در مقایسه با سالهای قبل نسبت به خرید ماهی و افزودن آن در سبد غذایی خود رغبت بیشتری نشان می دهند.
گلشاهی ابراز امیدواری کرد: اطلاع رسانی ها درباره مزایای مصرف آبزیان در مقایسه با گوشت قرمز بیش از پیش افزایش یابد تا شاهد رشد قابل توجه سرانه مصرف آبزیان کشور در سال های آتی باشیم.
افزایش قیمت قزل آلا به سبب رشد نرخ نهاده ها
وی به افزایش نرخ ماهی قزل آلا از ۲۹ هزار تومان به ۴۲ هزار تومان در هر کیلوگرم اشاره نمود و اضافه کرد: با اهمیت ترین دلیل آن، افزایش قیمت نهاده های پرورش اینگونه ماهی است که تاثیر زیادی در افزایش قیمت فروش آن داشته است.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران، همین طور به تولید سه میلیون عدد کنسرو ماهی قزل آلا بعنوان گونه پرطرفدار در کشور طی سال قبل اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد: این روند امسال نیز ادامه داشته باشد.
وی همین طور درباب ماهی تیلاپیا اظهار داشت: اینگونه ماهی از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردارست که با کاهش واردات آن، حالا شاهد افزایش تولیدات داخلی اینگونه ماهی پرطرفدار هستیم.
گلشاهی درباره تن ماهی و عرضه آن در بازار داخلی، بیان داشت: تن ماهی همیشه مورد استفاده مردم قرار داشته و بر این اساس سازمان شیلات ایران نیز بر قیمت عرضه این محصول شیلاتی نظارت کامل خواهد داشت تا این محصول با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، بر طبق آمار ۹ ماهه سال قبل (۱۳۹۹) بیش از ۵۰۲ هزار تن انواع آبزیان در آب های شمال و جنوب کشور صید شد که این میزان نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۴ درصد کاهش نشان میدهد.
سال قبل از آن (۱۳۹۸) نیز یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصولات شیلاتی از محل صید و آبزی پروری در کشور تولید شد که با وجود تحریم ها و انتشار ویروس کرونا، تراز تجاری این بخش از ۴۴۰ میلیون دلار عبور کرد.
طبق آمارها تولیدات شیلاتی کشور در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۴۰ برابر رشد یافته که روند شتابنده ای را در حوزه آبزی پروری نشان میدهد.منبع:

1400/01/31
13:06:49
5.0 / 5
1082
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد