مرغداری های درگیر با آنفلوانزا در خراسان جنوبی به چرخه تولید برگشتند

مرغداری های درگیر با آنفلوانزا در خراسان جنوبی به چرخه تولید برگشتند

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار داشت: باتوجه به پیگیری های صورت گرفته غرامت تمامی مرغداری های درگیر با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پرداخت گردید و 25 مرغداری در خراسان جنوبی به چرخه تولید برگشتند.


محمد اصغرزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: نخستین کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بعد از سال ها عاری بودن خراسان جنوبی، زمستان سال قبل در یکی از واحدهای تخمگذار با تلفات غیرطبیعی شناسایی شد و در مدت کوتاهی تعداد قابل توجهی از واحدهای استان را درگیر کرد.
وی گفت: تعداد ۲۵ واحد صنعتی و نیمه صنعتی طیور شامل واحدهای مرغ تخمگذار، مرغ مادر گوشتی، مرغ نیمچه گوشتی، شتر مرغ و بوقلمون با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درگیر شد که بیشتر این واحدها در شهرستان های بیرجند، سربیشه و خوسف بود.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی ناظران بهداشتی، بیماری در استان مهار و در طول این مدت یک میلیون و ۲۰۰ هزار پرنده معدوم شد.
وی اشاره کرد: همین طور بیش از ۱۹۴ تن تخم مرغ و بیش از ۴۲ تن انواع نهاده های خوراکی طیور از این واحدها معدوم و مشمول پرداخت غرامت شد.
اصغرزاده اضافه کرد: در بخش تخم مرغ، نهاده ها و شانه تخم مرغ به واحدهای لطمه دیده ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت گردید و واحدهایی که بیمه داشتند نسبت به ستاندن غرامت از بیمه اقدام نموده اند.
وی اظهار داشت: با بررسی های صورت گرفته ویروس آنفلوآنزا در واحدهای مرغ تخمگذار، مرغ مادر گوشتی، مرغ نیمچه گوشتی، شتر مرغ و بوقلمون مشاهده شد که بعد از سال ها عاری بودن استان از این بیماری باید مرغداران نسبت به تامین امنیت زیستی همیشه توجه داشته باشند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: باتوجه به لزوم صیانت از سرمایه دامی و طیور استان جوجه ریزی در تمامی واحدهای گوشتی از این پس فقط با مجوز دامپزشکی و داشتن بیمه مرغداری انجام می شود و مرغداری های تخمگذار علاوه بر آن باید از واکسن هم استفاده کنند.
خراسان جنوبی با زنجیره کامل تولید، عرضه و توزیع طیور یکی از صادرکنندگان فرآورده های این حوزه بشمار می رود.
بیش از ۸۰۰ مرغداری در استان خراسان جنوبی فعالیت می نمایند که در هر دوره بیش از ۴۰۰ مرغداری فعال است.
تولید تخم مرغ مرغداری های خراسان جنوبی روزانه به ۲۵ تن می رسد.


1400/02/01
22:57:47
5.0 / 5
1044
تگها: بهداشت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد