پیاز، اشك كشاورزان دزفول را درآورد

پیاز، اشك كشاورزان دزفول را درآورد

آبیاری: ایرنا- بی بازاری و پایین بودن نرخ محصول پیاز در دزفول، کشاورزان را با مشکلات زیادی مواجه کرده بطوریکه برداشت محصول صرفه اقتصادی ندارد و تولیدکنندگان مجبورند از بیم هزینه های برداشت زمین هایشان را همراه با محصول شخم بزنند.


محصول پیاز روی زمین مانده و کشاورز دستش به برداشت نمی رود، ماه ها برای کاشت و داشت زحمت کشیده ولی هنگام برداشت حساب و کتابهایش با هم نمی خوانند و اگر بخواهد محصول را برداشت کند این دفعه با هزینه کارگر و انتقال بار مواجه می شود.
در حالی که نرخ خرید نهاده های کشاورزی چندبرابر شده هر کیلوگرم پیاز با قیمت زیر ۱۰ هزار ریال در بازار به فروش می رسد و برخی کشاورزان وقتی راهی برای برون رفت از این معضل نمی یابند گوشی به دست گرفته و صحنه های غم انگیزی از چرای دام در مزرعه می گیرند و در فضای مجازی منتشر می کنند.
جواد کریمی یکی از کشاورزان پیازکار دزفول در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: ۱۰ هکتار پیاز محلی کاشته ام ولی با وجود کیفیت عالی محصول به فروش نمی رود.
بگفته او هزینه های تولید و فروش برابر است و درنهایت سودی عاید کشاورز نمی شود؛ مسئولان هم هیچ حمایتی از تولیدکننده نمی کنند، زمانی که فروش خوب است نرخ آب بهای کشاورزی را ۲ برابر می کنند ولی هنگامی که کشاورزان گرفتار ضرر و زیان می شوند هیچ بخشودگی شامل حال آنها نمی گردد.
این در حالیست که بگفته کشاورزان، قیمت خرید کود شیمیایی از ۵۵۰ هزار ریال به ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار ریال رسیده و در عمل هیچ حمایتی از تولیدکننده نمی گردد.
بگفته یکی دیگر از کشاورزان دزفول که ۱۵ هکتار از زمین هایش را به کشت پیاز اختصاص داده، برای کاشت، داشت و برداشت هر هکتار پیاز ۳۵۰ میلیون ریال هزینه می شود که فروش نیز به همین میزان است و در حقیقت سودی عاید کشاورز نمی گردد فقط زحمت کار بر دوش تولیدکننده سنگینی می کند.
اسکندر رحیمی با تاکید بر اینکه برداشت پیاز در دزفول صرفه اقتصادی ندارد، به عوامل این وضعیت نظیر کشت زیاد، ورود محصولات سردخانه ای به بازار و نبود صادرات اشاره می کند.
این کشاورز پیازکار با لحنی ملتمسانه خواهان حمایت دولت و درنظر گرفتن مبلغی بعنوان یارانه به صیفی کاران است؛ او می گوید: برای حفظ تولید و رفع اشکال مازاد تولید، صادرات باید تسهیل شود.
سازمان تعاون روستایی به داد پیازکاران برسد
نائب رئیس نظام صنفی کارهای کشاورزی دزفول نیز همصدا با کشاورزان به ایرنا می گوید متاسفانه فروش محصول پیاز هزینه جمع آوری آنرا هم نمی دهد و لازم است سازمان تعاونی روستایی به این مساله ورود کند و پیاز را حداقل با نرخ کارشناسی از کشاورزان خریداری کند.
منوچهر زارع کریمی قیمت هر کیلوگرم پیاز را در میدان بار بین هفت تا ۱۰ هزار ریال و هزینه برداشت و حمل هر کیلوگرم را ۱۰ هزار ریال اعلام و بیان کرد: قیمت تضمینی پیاز پنج هزار و ۹۰۰ ریال درنظر گرفته شده که بسیار کم است.
وی افزود: یکهزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی دزفول به کشت پیاز اختصاص یافته ضمن اینکه این محصول در سطح گسترده ای در شمال خوزستان کشت شده است.
نایب رییس نظام صنفی کارهای کشاورزی دزفول بیان کرد: قیمت سیب زمینی نیز در میدان بار بین هفت تا ۱۰ هزار ریال است و سیب زمینی کاران نیز گرفتار مشکل شده اند که درصورت باز شدن صادرات یا خرید تضمینی به نرخ کارشناسی شده شرایط بهبود می یابد.
رعایت نشدن الگوی کشت پیاز در سایر شهرستان ها موجب مازاد محصول شده است
همواره هنگام ورود مازاد محصول به بازار یعنی زمانی که عرضه بیشتر از تقاضا باشد، بحث الگوی کشت نیز مطرح می شود اینکه چرا کشاورز نباید هنگام کشت هدایت شود تا با مازاد محصول در بازار مواجه نشویم.
اما معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی دزفول با تاکید بر اینکه الگوی کشت پیاز در این شهرستان رعایت شده، می گوید: یکهزار و ۳۰۰ هکتار از زمینهای زراعی دزفول مانند سالهای قبل به کشت پیاز اختصاص یافته و الگوی کشت رعایت شده است.
علی کرمی معتقد می باشد این الگوی کشت در دیگر شهرستان ها رعایت نشده و همین مورد موجب مازاد محصول پیاز و تولید بیش از تقاضا در بازار شده است.
وی با اعلان اینکه نرخ تضمینی پیاز نیز کفاف هزینه های کاشت، داشت و برداشت را نمی دهد، افزود: برای حل مشکل کشاورزان پیازکار دزفول نشست هایی برگزار شده و مسئولان پیگیر حل مشکل هستند.
به نظر می رسد ناهماهنگی کاشت محصولات مختلف در مناطق مختلف کشور و نبود صادرات عامل اصلی بی بازاری و پایین بودن پیاز در دزفول است، این در حالیست که در وضعیت فعلی و به هم ریخته اقتصادی فعلی، طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید از تولیدکنندگان حمایت و موانع برداشته شوند.
انتظار می رود هنگام کاشت محصولات فصلی هماهنگی بین مسئولان کشاورزی استان های مختلف برقرار شود تا هنگام برداشت با انبوه محصول مواجه نشده و بی بازاری نصیب کشاورزان بخت برگشته نشود.
از طرفی انتظار می رود موانع صادرات نیز برداشته شوند تا بتوان با صادرات محصولات مازاد مرهمی بر زخم های اقتصاد کشاورزی گذاشته شود.
سالانه افزون بر ۲ و نیم میلیون تن انواع محصول کشاورزی در شهرستان دزفول تولید می شود.منبع:

1400/02/07
18:42:22
5.0 / 5
1067
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد