خشكسالی 85 میلیارد تومان به مراتع استان همدان خسارت زد

خشكسالی 85 میلیارد تومان به مراتع استان همدان خسارت زد

آبیاری: ایرنا- رئیس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار داشت که بروز خشکسالی ناشی از کاهش بارندگی در طولانی مدت منجر به خسارت 85 میلیارد تومانی مراتع این استان شده است.


«سعید الیاسی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: میانگین بارش های استان همدان نسبت به دوره طولانی مدت کاهش شایان توجهی داشته و بررسی ۱۳ ایستگاه هواشناسی استان نشان میدهد که میانگین ۳۳۲ میلی متر بارش دوره طولانی مدت با ۷۳ میلی متر کاهش به ۲۵۹ میلی متر امسال رسیده است.
وی گفت: هر میلی متر کاهش بارندگی سبب افت تولید علوفه به میزان هفت دهم کیلوگرم در هکتار می شود که باتوجه به وسعت ۸۲۲ هزار هکتاری مراتع استان همدان می توان پیش بینی کاهش ۴۲ هزار تنی میزان تولید علوفه را در سال زراعی جاری کرد.
رئیس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار داشت: میزان تولید علوفه با میانگین بارش ۳۳۲ میلیمتر به ۱۱۱ هزار تن می رسد که امسال با کاهش بارندگی این رقم به حدود ۶۹ تن کاهش یافته است.
الیاسی افزود: همین طور هر کیلوگرم علوفه مرتعی ۲ هزار و ۳۰ تومان قیمت گذاری شده که با در نظر گرفتن این رقم می توان عنوان نمود کاهش بارندگی و خشکسالی دست کم حدود ۸۵ میلیارد تومان به سطح تولید مراتع استان همدان خسارت زده است.
وی، یکی از لطمه های جدی کاهش تولید علوفه را بروز تنش و درگیری بین دامدار و عشایر برای تامین علوفه مورد نیاز دام عنوان نمود و اظهار داشت: درهمین ارتباط بتازگی شاهد بروز درگیری میان عشایر با کشاورزان در اراضی شهرستان اسدآباد بودیم.
رئیس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار داشت: خشکسالی در نواحی خوزستان، لرستان و ایلام سبب تغییر تقویم کوچ با نظر کارگروه ملی تنظم تقویم کوچ شده و عشایر بجای نیمه اردیبهشت، اول اردیبهشت امسال وارد این استان شدند.
الیاسی افزود: عشایر باید در ۵۹ سامان عرفی استان همدان مستقر شوند اما به سبب ورود سریع و برفگیر بودن تعدادی از این سامان ها در شهرهای همدان و بهار، عشایر کوچ رو مجبور به ورود به مزارع و اراضی کشاورزی شده که این رویه سبب بروز تنش بین آنها و کشاورزان شده است.
وی بیان کرد: یک هزار و ۲۹۰ خانوار دامدار کوچ رو و نیمه کوچ رو مجاز هستند که از مراتع استان همدان بعنوان مراتع ییلاقی استفاد کنند و ۵۹ سامان عشایری با مساحتی افزون بر ۸۲ هزار و ۹۲۶ هکتار میزبان ۵۹ هزار و ۹۰۴ واحد دامی مجاز دامداران عشایری است.
رئیس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار داشت: ممیزی انجام شده در زمینه مرتع مربوط به ۲ دهه گذشته است و بطور مسلم مساحت زمین افزایش نمی یابد اما با بزرگ شدن فرزندان عشایر و ازدواج آنها به تعداد خانوار و دام های عشایر افزوده می شود.
الیاسی اضافه کرد: خانوارهای جدید دارای سامان عرفی برای استقرار نیستند بدین سبب از اداره امور عشایری انتظار می رود برای ساماندهی خانوارهای جدید عشایری و حل این مشکل پیشگام شده و با پیش بینی محل استقرار یا هدایت آنها به سمت دامداری صنعتی از بروز مشکل و تنش های احتمالی پیشگیری کند.
مراتع استان همدان به وسعت ۸۲۲ هزار هکتار در صورت تولید ۱۲۰ هزار تن علوفه جوابگوی حدود ۵۴۸ هزار و ۲۹ واحد دامی است که ۶۴ هزار هکتار مراتع درجه یک با ظرفیت ۱۰۲ هزار و ۴۶۱ واحد دامی، ۳۲۴ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با ظرفیت ۲۳۳ هزار و ۸۱۹ واحد دامی و مابقی معادل ۴۴۹ هزار و ۹۰۰ هکتار مراتع درجه سه با ظرفیت ۲۱۱ هزار و ۷۵۰ واحد دامی در یک فصل چرایی ۶ ماهه را می سازند.منبع:

1400/02/10
22:52:08
5.0 / 5
1246
تگها: آب , كشاورزی , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد