آغاز كوچ بهاره عشایر استان تهران

آغاز كوچ بهاره عشایر استان تهران

به گزارش آبیاری مدیر امور عشایر استان تهران اعلام نمود: کوچ بهاره عشایر از مناطق گرمسیر (قشلاقی) به مناطق سردسیر (ییلاقی) این استان آغاز شد.


«هاتف ممیزی» روز یکشنبه در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یک هزار و ۸۰۰ خانوار عشایر استان از مناطق قشلاقی (گرمسیر) به سمت مناطق ییلاقی شهرستان های فیروزکوه، دماوند و شمیرانات کوچ خویش را آغاز کردند.
وی اضافه کرد: کوچ بهاره عشایر استان تهران سال جاری هم همچون سال قبل به صورت محدود و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام می شود.
مدیر امور عشایر استان تهران تصریح کرد: تا نیمه خردادماه عشایر در مناطق میانبند (مسیرهای بین قشلاق و ییلاق) قرار دارند و بعد از آن به مدت ۱۰۰ روز در مناطق سردسیر مستقر می شوند.
به گفته وی، تابحال هیچگونه گزارشی در خصوص اینکه فردی از عشایر استان تهران به ویروس کرونا مبتلا شود نداشتیم اما با همکاری استانداری، فرمانداری ها و شبکه های بهداشتی بر سلامت جامعه عشایری نظارت می شود.
مدیر امور عشایر استان تهران تصریح کرد: تأمین امنیت در راه کوچ، تسهیل و هماهنگی لازم برای تردد عشایر و دام از معابر و جاده های برون شهری، ارائه خدمات بهداشتی به عشایر، واکسیناسیون و سایر خدمات دامپزشکی، آبرسانی، مرمت و بازگشایی مسیرهای عشایری از خدمات مهم دستگاههای مربوطه به عشایر است.
به گفته وی، توزیع سیلندر گاز، استفاده از انرژی های سازگار با محیط زیست و همینطور سامانه های مختلفی همچون فانوس، حمام خورشیدی و روشنایی معابر در استقرارگاه های عشایری در نظر گرفته شده و مسیرهای کوچ عشایر هم مرمت و بازگشایی می شود.
ممیزی با اشاره به اینکه عشایر استان با ۷۰۰ هزار راس دام سبک از تولیدکنندگان عمده گوشت قرمز استان تهران هستند، اضافه کرد: این قشر پارسال بیشتر از ۶۵ هزار تن محصولات زراعی، باغی، لبنی و پروتئینی تولید کردند.
جامعه عشایری استان تهران ترکیبی از عشایر سایر استانهای کشور است که حدود ۳۰۰ سال پیش در چارچوب ۴ ایل و ۲۷ طایفه به مناطق عشایری استان تهران آمدند.منبع:

1400/02/12
14:36:54
5.0 / 5
1412
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد