سازمان هواشناسی هشدار داد

تشدید بارش در ۸ استان كشور

تشدید بارش در ۸ استان كشور

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش در استان کشور هشت استان کشور و افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در دریای خزر هشدار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: امروز (۱۸ اردیبهشت ماه) در استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، دامنه و ارتفاعات تهران و کرمان و شرق اصفهان، فردا (۱۹ اردیبهشت ماه) در استان های خراسان رضوی، نیمه جنوبی خراسان شمالی، نیمه شمالی کرمان و شمال خراسان جنوبی و دوشنبه (۲۰ اردیبهشت ماه) در شمال فارس، شرق اصفهان و مناطق مرکزی کرمان وقوع رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ قابل پیش بینی است.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، آب گرفتگی معابر، صاعقه و برق گرفتگی، شکستن درختان و احتمال لطمه رسیدن به سازه های سست وجود دارد بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از تردد وتوقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها، امتناع از کوهنوردی و عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خصوصاً در ساعات بعدازظهر و شب، تحکیم سازه های موقت و سست و خودداری از عبور از جاده های آب گرفته سفارش می کند.

این سازمان با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی با احتمال تگرگ امروز (۱۸ اردیبهشت ماه) در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، اصفهان، قم، مرکزی و ارتفاعات و دامنه در استانهای یزد و کرمان و خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان، یکشنبه (۱۹ اردیبهشت ماه) در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان، دوشنبه (۲۰ اردیبهشت ماه) در استان های گیلان، مازندران و ارتفاعات و دامنه در استان های زنجان، قزوین، قم، مرکزی البرز، تهران، سمنان، اصفهان، گلستان، کرمان، شمال فارس و سه شنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) در استان های گیلان، مازندران، قزوین، البرز، تهران و ارتفاعات استانهای گلستان، سمنان، قم و اصفهان پیش بینی می شود.

از مخاطرات حاکمیت این شرایط جوی می توان به لطمه رسیدن به محصولات زراعی و باغی و به هدف خوردن صاعقه به دام ها اشاره نمود بدین سبب نسبت به پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل‏ ها، استواری نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد و محافظت از باغات به علت احتمال وقوع تگرگ سفارش می شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری آورده است: افزایش ارتفاع موج بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر دوشنبه (۲۰ اردیبهشت ماه) برای دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان و سه شنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) برای نیمه شرقی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گلستان، مازندران پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک و احتمال لطمه دیدن شناورهای سبک و تورهای ماهیگیری وجود دارد بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به ممنوعیت شنا، محدودیت تردد قایق های کوچک و شناورهای سبک و سنگین صیادی و رعایت احتیاط در صنایع فراساحلی سفارش می کند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1400/02/18
22:40:49
5.0 / 5
1226
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد