احیای دست كم ۵۰ هزار هكتار از عرصه های بیابانی كشور امسال

احیای دست كم ۵۰ هزار هكتار از عرصه های بیابانی كشور امسال

آبیاری: مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور از به روزرسانی دستورالعمل های فنی و اجرایی در بخش بیابان خبرداد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا وحید جعفریان افزود: مطالعه، شناسایی و مدیریت پدیده بیابان زایی و کنترل فرسایش بادی در مناطق بیابانی کشور همچون وظایفی است که با سیاستگذاری و برنامه ریزی از جانب سازمان جنگلها در دفتر امور بیابان مدیریت می شود.

وی دسترسی سریع کارشناسان و دست اندرکاران بخش بیابان زدایی به شاخصهای فنی و اجرایی به روز و کارآمد را ضروری دانست و اظهار داشت: شاخصهای فنی و به کارگیری روش های نوین می تواند به اجرای این پروژه ها در حداقل زمان ممکن سرعت ببخشد.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با تکیه بر اینکه دستورالعمل های فنی و اجرایی بر مبنای آخرین دستاوردهای علمی و تجارب پروژه های موفق در کشور و جهان تهیه شده است، از لحاظ کردن فناوری های نوین مقابله با فرسایش بادی برای به روزرسانی نرم های عملیات اجرایی اطلاع داد و اظهارکرد: ضابطه مند کردن دستورالعمل های فنی و اجرایی بخش بیابان با استفاده از بادشکن های زنده و غیرزنده، نهالکاری و مراقبت و آبیاری، مدیریت جنگل های دست کاشت بیابانی، مدیریت رواناب، حفاظت و قرق، بذرپاشی و بذرکاری از آغاز سال ۱۴۰۰ در حال اجراست.

مدیرکل دفتر امور بیابان در ادامه خاطرنشان کرد: به کارگیری شاخص ها و روش های جدید علاوه بر کاهش هزینه ها و ارتقای اثربخشی، بخشی از نیازهای فنی و اجرایی نیروهای دست اندرکار بیابان زدایی و کنترل فرسایش بادی کشور را تأمین می کند.

به گفته جعفریان، مهم ترین رویکرد این دستورالعمل ها بر پایه مشارکت مردم تعریف شده و متاثر از سیاست ها و برنامه های چهارده گانه سازمان جنگلها در سال ۱۴۰۰ است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگلها او در آخر اظهارکرد: امسال حداقل ۵۰ هزار هکتار از عرصه های بیابانی کشور با مشارکت مستقیم مردم، جوامع محلی و بهره برداران مورد حفاظت، احیا و بهره برداری پایدار قرار می گیرد.

منبع:

1400/02/20
10:54:16
5.0 / 5
1105
تگها: آب , جنگل , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد