فساد مركبات نتیجه پیوند سود و فرصت طلبی دلالان

فساد مركبات نتیجه پیوند سود و فرصت طلبی دلالان

آبیاری: انبار شدن چندین هزار تن مرکبات برای سود بیشتر و در نتیجه فساد این محصولات در بعضی نقاط کشور فرصتی برای توجیه غیرمنطقی پیوند سود و فساد به وجود آورده تا دیواری را کوتاه تر از دیوار دولت نیابند و آنرا مقصر جلوه دهند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، صبوری بیش از اندازه صاحبان مرکبات و دلالان برای افزایش قیمت، سبب کم طاقتی مرکبات شده و در نتیجه شاهد انفجار فساد مرکبات در انبارهای مرکبات به ویژه در شمال کشور بوده ایم که این مساله سبب ایجاد فرصتی برای فرصت طلبان شده تا دولت را مقصر نشان دهند و عامل اصلی کاهش قیمت و فساد مرکبات را دولت بدانند پس این مساله سبب شد تا معاون اول رئیس جمهوری در ستاد تنظیم بازار کشور عکس العمل نشان دهد.
دکتر اسحاق جهانگیری با اعلان اینکه میوه های در معرض فساد ارتباطی به ستاد تنظیم بازار ندارد، اظهار داشت: کسانی که به دنبال فرصت بودند تا میوه های شب عید را ذخیره و آنرا بعد از ایام عید در زمان بالا رفتن قیمت ها عرضه کنند، اگر امروز متحمل ضرر و زیان شده اند، خودشان مسئول هستند.
موضوع را از جهانبخش بهزاد نژاد صادرکننده نمونه کشوری پیگیری کردیم و ایشان علت انبار کردن پرتقال را قیمت بالای سال قبل عنوان نمود و اظهار داشت: افزایش قیمت طی سال ۱۳۹۸ سبب شده تا دلالان، کاسبان، باغداران، میوه فروشان به سمت ذخیره سازی مرکبات حرکت کنند.
این فعال بخش کشاورزی ممنوعیت صادرات پرتقال و سیب توسط دولت را علت دیگر کاهش قیمت اعلام نمود و اظهار داشت: دلالان با پیش بینی سود بیشتر مبادرت به ذخیره سازی مرکبات نمودند که در نتیجه شاهد افزایش بیش از تقاضای بازار بودیم.
بهزاد نژاد اضافه کرد: باتوجه به افزایش محصول شاهد کاهش قیمت و در نتیجه نخریدن محصول و فاسد شدن مرکبات هستیم.
وی افزود: صادرات مرکبات باتوجه به نوسانات ارز سبب افزایش انگیزه ذخیره کنندگان مرکبات شد که در نهایت نه فقط سودی عاید آنها نشد بلکه شاهد ضرر و زیان آنها شد.
صادر کننده نمونه کشوری اظهار داشت: عده ای از باغداران هر ساله برای مصرف مرکبات به ویژه پرتقال در تمامی فصل ها، مبادرت به نگهداری مرکبات در سردخانه ها نموده ولی امسال باتوجه به هجوم همه در این بخش و ممنوعیت صادرات شاهد افت قیمت و افزایش محصول و در نتیجه ضرر و زیان این بخش بوده ایم.
بهزاد نژاد مشکل فاسد شدن محصول پرتقال و سیب را ممنوعیت صادرات توسط دولت برای پشتیبانی از مصرف کننده و از سویی هجوم دلالان برای کسب سود بیشتر عنوان نمود و اظهار داشت: عرضه و تقاضا همیشه قیمت محصول را مشخص می کند.
و اما منطقه جنوب کرمان بعنوان سومین تولید کننده مرکبات کشور عاری از مرکبات دپو شده در سردخانه ها و انبارهاست و این در حالیست که شاهد دپو و فاسد شدن مرکبات در شمال کشور هستیم.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان بعنوان سومین تولید کننده مرکبات کشور سطح مرکبات هفت شهرستان جنوبی استان کرمان را ۳۳ هزار هکتار اعلام نمود و متوسط برداشت از این مقدار سطح زیر کشت ۵۲۰ هزار تن اعلام نمود.
امیر امیرشکاری با اعلان اینکه استان های مازندران و فارس به ترتیب مقام های اول تا دوم مرکبات کشور را به خود اختصاص داده اند، از کسب رتبه سوم مرکبات کشور هم از نظر سطح و هم برداشت منطقه جنوب کرمان در کشور آگاهی داد و این منطقه را بعنوان یکی از سه ضلع اصلی مرکبات کشور دانست.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با اعلان اینکه پرتقال داران این منطقه محصولات خودرا تا ایام عید به فروش رسانده اند، گفت: با وجود سردخانه های مجهز باغداران محصول خودرا تا ایام عید به فروش رسانده و اکنون میزان بسیار ناچیزی در انبارهای این منطقه ذخیره شده است.
وی با اعلان اینکه باغداران جنوب کرمان هر ساله به طور متوسط یک تا ۲ ماه محصول پرتقال خودرا در سردخانه ذخیره می کنند، اظهار داشت: در بازار عید محصولات مرکبات منطقه جنوب کرمان به فروش می رسند.
امیرشکاری قیمت خرید امسال پرتقال را از باغدار خوب ارزیابی نکرد و علت این مساله را ورود دلالان و واسطه ها اعلام نمود.
ذخیره سازی ۱۵۰تن پرتقال والنسیا برای میوه شب عید در جنوب کرمان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان هم در این خصوص اظهار داشت: امسال ۱۵۰ تن پرتقال والنسیا برای توزیع در طرح تنظیم بازار عید با همکاری عاملان در جنوب کرمان ذخیره شد تا مردم در روزهای پایانی سال با کمبود میوه روبرو نباشند.
مسلم مروجی فرد اضافه کرد: طرح تنظیم بازار عید امسال با موفقیت در جنوب کرمان اجرا و طی آن ۸۰ تن پرتقال ذخیره و توزیع شد.
وی اشاره کرد: سال قبل میوه تنظیم بازار بدون دریافت یارانه دولتی، با قیمت مصوب و با همت عاملان ذخیره و توزیع شد که موجب ایجاد ثبات در بازار در کنار رضایت تولید کننده، سود عقلانی برای عاملان و در نهایت دسترسی با قیمت خوب برای مردم شد.
وی اشاره کرد: با توجه به این که خرید و ذخیره این میزان پرتقال بدون یارانه بوده، میزان باقی مانده نیز طی یک صورت جلسه در اختیار مباشران و عاملان جهت عرضه در بازار آزاد قرار گرفت و بصورت آزاد در منطقه توزیع شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان اشاره کرد: پرتقال والنسیا تولید منطقه جنوب کرمان بوده و در صورت ماندن در سردخانه هم تا خرداد ماه ماندگاری دارد و تا حالا هیچ نوع گزارشی درباب فساد این میوه نداشتیم.
ذخیره سازی سه هزار تن مرکبات در سردخانه های جنوب کرمان
دبیر انجمن سردخانه داران جنوب کرمان اظهار داشت: طبق آخرین بررسی سردخانه های هفت شهرستان جنوبی استان کرمان سه هزار تن مرکبات در این سردخانه ها ذخیره شده است.
منصور مروجی فرد ظرفیت سردخانه های منطقه جنوب کرمان را ۳۰۰ هزار تن برشمرد و بیشتر ذخیره سازی سردخانه های این منطقه را در زمینه محصول خرما اعلام نمود.
رئیس انجمن صنایع غذایی جنوب کرمان گفت: طبق آخرین بررسی وضعیت سردخانه های هفت شهرستان جنوبی استان کرمان، فساد مرکبات گزارش نشده است.
وی اضافه کرد: اگر موردی در زمینه فساد میوه باشد در حد استاندارد و بسته به نوع برداشت، گرمادرمانی و بسته بندی است.
مروجی به ذخیره سازی میوه ها در سردخانه ها اشاره نمود و اظهار داشت: هرساله کشاورزان و دلالان و میدان دار مبادرت به خرید و ذخیره سازی جهت تزریق به بازارهای مختلف داخلی و خارجی می کنند.
انگیزه افزایش قیمت سبب ذخیره سازی میوه در سردخانه ها شده
باغدار بزرگ جنوب استان کرمان با اشاره به ذخیره سازی میوه ها در سردخانه ها اظهار داشت: باغداران با انگیزه افزایش قیمت محصولات باغی خودرا در سردخانه ها ذخیره می کنند.
امین سلطانی اضافه کرد: دولت باید تمهیدات لازم را برای پشتیبانی از باغداران برنامه ریزی کند تا از دپو محصولات باغی جلوگیری شود.
وی انگیزه دیگر باغداران را برای ذخیره سازی میوه صادرات اعلام نمود و اظهار داشت: امسال باغ داران شمالی محصولات خودرا در سردخانه ها ذخیره کردند و این مساله سبب افزایش محصولات باغی به ویژه مرکبات شد.
وی اضافه کرد: بعد از ممنوعیت صادرات، باغداران شمالی مجبور به عرضه محصولات خود در بازار شدند و این مساله سبب کاهش قیمت مرکبات در بازار کشور شد.
وی افزود: با افزایش عرضه محصولات باغی شاهد کاهش قیمت محصول بودیم چونکه عرضه بیش از میزان نیاز داخل است.
باغ دار جنوب کرمانی با اعلان اینکه باغداران فقط پرتقال والنسیا را ذخیره می کنند، اظهار داشت: پرتقال معمولی چون زود فاسد می شود پس این محصول را نمی توان ذخیره سازی کرد.
وی زمان شروع برداشت پرتقال والنسیا را بهمن ماه اعلام نمود و اضافه کرد: باتوجه به اوج افزایش قیمت در شب عید، باغداران محصول را مدت کوتاهی در سردخانه نگهداری کرده و در روزهای عید به فروش می رسانند.
سلطانی با اعلان اینکه ۲ هزار تن پرتقال برداشتم کردم، گفت: یک هزار و ۳۰۰ تن را در سردخانه ذخیره کردم و در روزهای عید به فروش رساندم.
رییس اتحادیه صنف میدان داران میوه و تره بار استان کرمان هم اظهار داشت: میوه شب عید این استان به سبب داشتن کیفیت خرابی چندانی نداشته اما با وارد شدن میوه فصلی و توقف صادرات، روی دست ما مانده است.
علی کاظمی با اعلان اینکه سیب درختی و پرتقال میوه شب عید هنوز در انبارها موجود است اضافه کرد: ۴۵۰ تن میوه یارانه ای نوروزی داشتیم که حالا ۱۲۰ تن آن در انبارها باقی مانده که به سبب نداشتن صادرات و خریداری نکردن مردم تا حالا به فروش نرفته است.
وی عنوان کرد: نرخ میوه شب عید استان کرمان نسبت به دیگر استانها بالاتر بود برای اینکه میوه باکیفیت تری را خریداری کردیم و همین مورد سبب کاهش خرابی میوه ما شد و در تمامی بار تنها چند تن خرابی نداشتیم.
کاظمی اضافه کرد: حتما باید فکری برای صادرات کرد و الان با کاهش قیمت در بازار این اقدام توسط دولت ضروری بنظر می رسد برای اینکه مردم با وفور میوه در بازار بهترین پرتقال را به قیمت ۱۰ هزار تومان از ما نمی خرند.
وی با اعلان اینکه هرسال برای تامین میوه شب عید به کمک دولت می آییم اظهار داشت: انتظار داریم که دولت امسال برای فروش باقی مانده بار نوروز به کمک ما بیاید، بصورت اعتباری میوه خریداری کردیم و تا حالا ۶۳۰ تن ضرر داشتیم که با فروش زیر قیمت خرید در حقیقت درآمدی برای ما باقی نمانده است.
هماهنگی بین تشکل های کشاورزی با دولت برای تنظیم بازار و صادرات می تواند از ایجاد چنین مشکلاتی پیشگیری کند و این مهم زمانی محقق می شود که دست دلالان و واسطه حذف شود و سود محصول مستقیم به جیب باغدار وارد شود.


1400/02/21
14:05:56
5.0 / 5
1094
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد