معاون وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد:

نتایج مطلوب نخستین سال تجربه كشاورزی قراردادی در دانه های روغنی

نتایج مطلوب نخستین سال تجربه كشاورزی قراردادی در دانه های روغنی

به گزارش آبیاری معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت:  در سالجاری برای نخستین بار کشاورزی قراردادی در سطح ۶۰ هزار هکتار با مشارکت فعال ۱۰ کارخانه و صنایع روغن کشی با نظارت معاونت امور زراعت اجرایی شد که تابحال بالغ بر ۱۰۰ هزارتن کلزا توسط کارخانجات روغن کشی خریداری شده است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «جواد وفابخش» درباره برداشت دانه روغنی کلزا اضافه کرد: کار برداشت مزارع کلزا در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از فروردین ماه سالجاری در مناطق جنوبی کشور همچون خوزستان و ایلام آغاز و به تدریج در سایر مناطق معتدل و سرد عملیاتی شده است و این برداشت تا آخر تیر ماه ادامه خواهد داشت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با تلاش کشاورزان و علیرغم کمبود بارندگی در کشور، مقدار خرید دانه روغنی کلزا تا تاریخ ۱۸ اردیبهشت از ۱۲۴ هزار تن گذشت که نسبت به تاریخ مشابه سال قبل که ۸۱ هزار تن خریداری شده بود ۵۳ درصد رشد داشته است.
وفابخش ضمن اشاره به اینکه خوزستان از استان های مهم تولید کننده کلزا در کشور است، اظهار داشت: پارسال کل خرید این استان ۶۷ هزار تن بوده و سال جاری برای نخستین بار مقدار خرید این استان از مرز ۱۰۰ هزار تن عبور کرده است و خرید همچنان ادامه دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به این نکته که یکی از الزامات اجرای الگوی کشت ملی تضمین خرید و بازرگانی از پیش تعیین شده محصول است، تصریح کرد: امسال برای نخستین بار مبحث مهم کشاورزی قراردادی در سطح ۶۰ هزار هکتار با مشارکت فعال ۱۰ کارخانه و صنایع روغن کشی با نظارت معاونت امور زراعت اجرایی شد.
وی اضافه کرد: در نتیجه این اقدام، تابحال از مجموع ۱۲۴ هزار تن محصول خریداری شده در کشور حدود ۱۰۰ هزار تن معادل ۸۰ درصد این خرید توسط کارخانجات بخش خصوصی انجام شده است، همینطور حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان وجه نقد، معادل ۸۰ درصد از وجوه به حساب کشاورزان واریز شده و رابطه کشاورزان با صنعت با کمترین مداخله دولت انجام می شود.
وفابخش با بیان اینکه دستاورد یک سال قبل در ترمیم ابزار قیمتی برای تولید محصولات اساسی همچون دانه های روغنی بسیار چشم گیر بوده است، افزود: این دستاوردها نتیجه هماهنگی میان دولت و مجلس و تصویب قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی است.
وی اضافه کرد: قطعا این توفیقات بدون زحمات کشاورزان، کارشناسان، مدیران و محققین سازمان های جهاد کشاورزی استان ها و دفتر مجری طرح دانه های روغنی و به خصوص پشتیبانی از تولید داخل شرکت ها و صنایع روغن کشی میسر نمی شد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، طبق آمار شرکت بازرگانی دولتی ایران امسال ۱۳۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان خرید تضمینی دانه روغنی کلزا انجام شده است.منبع:

1400/02/22
12:39:03
5.0 / 5
1071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد