معاون نظارت و پایش محیط زیست فارس:

هوای شیراز برای گروه های حساس سالم نیست

هوای شیراز برای گروه های حساس سالم نیست

فارس معاون نظارت و پایش محیط زیست فارس اعلام نمود که شاخص کیفیت هوای کلانشهر شیراز در روز دوشنبه 27 اردیبهشت برای گروه های حساس سالم نیست.


قاسم نهاوندی در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: شاخص کیفیت هوای کلانشهر شیراز در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ بامداد ۲۷ اردیبهشت، عدد ۱۲۳ (وضعیت شاخص: ناسالم برای گروه های حساس) و در ساعت ۸ بامداد امروز عدد ۱۳۱ (وضعیت شاخص: ناسالم برای گروه های حساس) است.
او اضافه کرد: شاخص AQI، کیفیت هوا را در شش گروه دسته بندی و هر دسته را به سطوح مختلف سلامت انسان مربوط می کند؛ در وضعیت هوای پاک، میزان AQI بین ۰ و ۵۰ و در وضعیت قابل قبول، این شاخص بین ۵۱ تا ۱۰۰ قرار دارد.
نهاوندی اشاره کرد: برخی از آلاینده ها امکان دارد برای تعداد بسیار کمی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه باشد. بعنوان مثال؛ کسانی که نسبت به ازن حساسیت ویژه ای دارند، در چنین شرایطی شاید علایم تنفسی از خود بروز می دهند.
او همین طور با یادآوری این که قرار گرفتن شاخص AQI بین ۱۰۱ و ۱۵۰ نشان دهنده سالم نبودن وضعیت هوا برای گروه های حساس است، اظهار داشت: برخی از افراد گروه های حساس ممکنست اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند. برای مثال مردمی که دارای بیماری ریه هستند نسبت به عموم مردم خطرات بیشتری را از مواجهه با ازن متحمل می شوند اما مردمی که بیماری ریوی یا قلبی دارند خطر بیشتری را از مواجهه با ذرات معلق متحمل می شوند. اما وقتی آلودگی هوا در این سطح قرار دارد عموم مردم تحت تاثیر قرار نمی گیرند.
نهاوندی افزود: در شاخص هوای ناسالم نیز هر فردی امکان دارد اثرات بهداشتی AQI بالا را زمانی که مقدار آن بین ۱۵۱ و ۲۰۰ قرار می گیرد را تجربه کند و در این بین گروه های حساس بیش از سایرین تحت تاثیر شرایط جوی قرار خواهند داشت.
او تصریح کرد که اگر AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار گرفت، وضعیت کیفی هوا ناسالم اعلام می شود، اظهار داشت: این وضعیت هشداری برای سلامت و بدین مدلول است که تردد در چنین شرایط جوی، امکان دارد بر سلامت هر فرد اثر نامطلوب داشته باشد.
نهاوندی به شاخص هوای خطرناک هم اشاره و با اعلان اینکه AQI در این وضعیت از ۳۰۰ بالاتر و اخطاری جدی برای سلامت انسان و اعلام وضع اضطراری است، اظهار داشت: در این وضعیت احیانا تمام افراد جامعه تحت تاثیر قرار می گیرند.1400/02/27
18:48:12
5.0 / 5
1149
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد