منشا بوی نامطبوع تهران همچنان مبهم

منشا بوی نامطبوع تهران همچنان مبهم

طی دو سال قبل شهروندان تهرانی گزارش هایی از استشمام بوی نامطبوعی در بعضی مناطق پایتخت دادند و گمانه زنی های زیادی درباره منشا و علت این بو شد كه سیستم فاضلاب شهری، مركز دفع و پردازش پسماند آرادكوه، گوگرد، آمونیاك همچون آنها بود اما معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران می گوید: هنوز منشا مشخصی برای بوی نامطبوع تهران شناسایی نشده است.محمد رستگاری در گفت و گو با ایسنا ادامه داد: منشا بوی نامطبوعی که سال قبل در تهران انتشار یافت، شناساسایی نشده است البته فرضیه های مختلفی برای آن عنوان شد، جلسات مختلفی هم برای آن برگزار کردیم و استاندار تهران هم به جد پیگیر این مورد بود و چند جلسه هم بدین منظور برگزار کرد اما در نهایت به این نتیجه رسید که از یک مجموعه دانشگاهی کمک بگیریم چون محیط زیست از لحاظ علمی نتوانست منشا این بو را شناسایی کند.

وی درباره همکاری با مجموعه های دانشگاهی اظهار داشت: جلسات گوناگونی با دانشگاه ها برگزار گردید که همچنان ادامه دارد اما هنوز به نتیجه قابل ارائه ای منتج نشده است.

رستگاری در ادامه با اشاره به اینکه قوی ترین فرضیه درباره منشا بوی نامطبوع شهر تهران این است که این بو همان بوی جنوب تهران (مسیر فرودگاه امام خمینی) است، اظهار نمود: کانون های مختلفی در جنوب تهران وجود دارند که بوی نامطبوع را تولید می کنند و در تمام مواقعی که بوی نامطبوع در شهر تهران استشمام شد جهت باد هم جنوب به شمال بود.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران افزود: یک سری از پارامترهای هواشناسی همچون جهت باد، سرعت باد و فشار باید مدنظر قرار گیرد و همکاران ما در حال بررسی هستند تا مشخص کنند آیا امکان دارد اثرات تجمعی این پارامترها منجربه انتشار بوی نامطبوع جنوب تهران به شهر تهران شود؟ با این وجود واقعیت این است که منشا بوی نامطبوع شهر تهران برای ما هم ابهام دارد.

رستگاری در پاسخ به این پرسش که خریداری و نصب دستگاه های شناسایی منشا بو به کجا رسید و آیا کمکی به شناسایی منشا بوی نامطبوع کرده است، اظهار داشت: شهرداری تهران چند دستگاه تشخیص بو و اداره کل محیط زیست استان تهران هم تعدادی دستگاه پرتابل خریداری نموده است ازاین رو هر جایی که بویی استشمام می شود همکاران ما خودشان را به آن نقطه می رسانند چونکه تعداد دستگاه ها محدود است.

وی افزود: منشا بوی نامطبوع را نمی توان با کمک این دستگاه ها پیدا کرد اما می توانیم نوع بو را به کمک آنها تشخیص دهیم یعنی چه نوع گاز یا آلاینده ای در آن نقطه ای وجود دارد که بوی نامطبوع استشمام می شود؟

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران درباره نوع بوی نامطبوعی که در شهر تهران استشمام شد، اظهار نمود: طی روزهایی که این بو استشمام شد، پارامترهای مختلفی را اندازه گیری کردیم. در آن زمان هم آمونیاک و هم H2S(سولفید هیدروژن) را اندازه گیری کردی. این دو پارامتر در هوا وجود داشتند اما غلظت آنها به اندازه ای نبود که بتواند با این شدت بو ایجاد کند.

رستگاری در انتها با اشاره به اینکه برای شناسایی منبع بو باید مطالعات علمی تری صورت گیرد، اظهار داشت: درباره منشا بوی نامطبوع شهر تهران باید به یک نتایجی دست پیدا نماییم سپس آنرا اعلام خواهیم کرد.
1399/04/17
14:04:50
5.0 / 5
2228
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد