مجوز راه اندازی اولین شهرك گلخانه ای مینودشت صادر شد

مجوز راه اندازی اولین شهرك گلخانه ای مینودشت صادر شد

مدیر جهادکشاورزی مینودشت اظهار داشت که مجوز راه اندازی اولین شهرک گلخانه ای در این شهرستان به مساحت سه هکتار از جانب شرکت شهرک های کشاورزی گلستان صادر شده و بزودی عملیات اجرایی زیرساخت های آن با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال شروع می شود.


حبیب الله زارع روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: این شهرک گلخانه ای در زمینه سبزی و صیفی و توسط یک شرکت تعاونی در روستای "شرکت صحرا" مینودشت و با سرمایه گذاری ۳۵ میلیارد ریال و ایجاد ۲۰ فرصت شغلی راه اندازی خواهد شد.
وی بابیان این که ۱۵ میلیارد ریال منابع دولتی برای ایجاد زیرساخت های شهرک گلخانه ای مینودشت تخصیص یافته اضافه کرد: طی روزهای آینده عملیات اجرایی زیرساخت ها و همزمان هم عملیات راه اندازی سازه های گلخانه توسط سرمایه گذار شروع خواهد شد.
زارع افزود: علاوه بر راه اندازی شهرک گلخانه ای سه هکتاری، مجوز راه اندازی زنجیره تولید آلوئه ورا در زمینی به مساحت یک هکتار در مینودشت صادر شد.
مدیر جهادکشاورزی مینودشت وسعت گلخانه های فعال این شهرستان را ۱.۵ هکتار اعلام نمود و اظهار داشت: عملیات راه اندازی ۲.۵ هکتار دیگر هم درحال انجام است که تا آخر سال جاری به بهره برداری خواهند رسید.
به گفته وی با بهره برداری از گلخانه های در دست راه اندازی، مساحت گلخانه های مینودشت از ۱.۵ هکتار فعلی به هشت هکتار افزایش خواهد یافت.
زارع افزایش هشت تا ۱۰ برابری تولید در واحد سطح نسبت به کشت در فضای باز، تولید در تمام فصل ها، ایجاد اشتغال پایدار برای هفت تا ۱۰ نفر به صورت مستقیم و به همین تعداد به صورت غیرمستقیم در هر هکتار، ارزش افزوده بالا به علت تولید بیشتر و ثبات قیمتی آن در بازار و مصرف بهینه منابع آبی و افزایش بهره روی را از مهم ترین مزایای توسعه کشت گلخانه ای برشمرد.
وی افزود: خشکسالی سال جاری و به احتمال زیاد استمرار آن درسال های آینده و هم کمبود منابع آبی، لزوم توجه به این نوع کشت ها را به منظور تأمین امنیت پایدار غذایی دوچندان کرده است.
مدیر جهادکشاورزی مینودشت همینطور ضمن اشاره به آغاز فصل برداشت محصولات زراعت پاییزه اظهار داشت: الان کار برداشت ۱۸ هزار و ۴۰۰ هکتار مزارع گندم با پیشبینی تولید ۴۰ هزار تُن، هزار هکتار جو با پیشبینی تولید هزار و ۵۰۰ تُن و هزار و ۵۰۰ هکتار مزراع دانه روغنی کلزا با تولید ۲ هزار تُن با استفاده از ۱۱۵ دستگاه کمباین در این شهرستان شروع شده است.
وی ضمن اشاره به کاهش بارش های سال آبی جاری و وقوع پدیده خشکسالی از کشاورزان مینودشت خواست از کشت محصولات با نیاز آبی بالا بخصوص شالی پرهیز کنند.
زارع پیش بینی نمود که سال جاری سطح کشت اراضی نسق شالی در مینودشت با ۵۰ درصد کاهش به هزار و ۲۵۰ هکتار و سایر کشت های تابستانه این شهرستان مانند سویا، آفتابگردان، کُنجد و پنبه که بذر آن تهیه شده، در مجموع به حدود ۸۰۰ هکتار افزایش یابد.
شهرستان مینودشت افزون بر ۸۱ هزار نفر جمعیت و بیشتر از ۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.منبع:

1400/03/05
23:21:09
5.0 / 5
1028
تگها: آب , باغ , دستگاه , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد