یك مسوول در سازمان توسعه تجارت ایران:

200 میلیارد تومان برای حمل هوایی كالای كشاورزی اختصاص یافت

200 میلیارد تومان برای حمل هوایی كالای كشاورزی اختصاص یافت

به گزارش آبیاری مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: پشتیبانی از حمل هوایی محصولات کشاورزی فسادپذیر در دستور کار ویژه این سازمان قرار دارد و 200 میلیارد تومان سال جاری از محل یارانه برای سوخت حمل هوایی این نوع محصولات اختصاص یافته است.


محمود بازاری روز پنجشنبه در نشست میز تخصصی توسعه صادرات محصولات راهبردی استان خراسان جنوبی (زرشک، زعفران، عناب) که در اتاق تجاری بیرجند برگزار شد، اضافه کرد: برای حمل هوایی محصولات کشاورزی فسادپذیر امسال به جد پیگیر هستیم و پارینه نیز یارانه ای در این خصوص برای محصول زعفران پرداخت گردید.
وی گفت: امسال ۳۰ میلیارد تومان برای صادرات محصول زعفران اختصاص یافته است هرچند رقم پایینی است اما دراین زمینه بسته های حمایتی بازاریابی و جهش صادرات نیز به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: امسال ردیفی در بند «م» تبصره یک قانون بودجه درباب محصول زعفران گذاشته شده است همین طور از محل یارانه سوخت ۲۰۰ میلیارد تومان در اختیار ما قرار دارد که حمل هوایی کالاهای کشاورزی فسادپذیر را در دستور کار داریم.
وی عنوان کرد: طرح شناسه کیفیت زعفران که سال ها قبل توسط شورای ملی زعفران پیگیری و اجرا شد باتوجه به شرایط امروز بازار زعفران جزو ضروریات است و در این خصوص در استان برنامه ریزی و در سطح مزارع زعفران امسال این کار با همکاری شورا صورت گیرد.
بازاری اضافه کرد: اگر این طرح ادامه داشت شاید همه مزارع زعفران زیر پوشش قرار می گرفت و حتما در طرح های صادراتی استان خراسان جنوبی باید کار شود و آنچه در حیطه وظایف ماست به استان کمک خواهیم کرد.
وی اظهار داشت: روز گذشته در کارگروه توسعه تجارت خراسان جنوبی مصوب شد سند اقدامات توسعه محصولات راهبردی استان تهیه شود که اعتبار این مساله قسمتی از محل منابع استان و بخشی نیز در سطح ملی است و در شورای عالی صادرات در دستور کار قرار خواهیم داد.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: محصولات زرشک، عناب، زعفران، گیاهان دارویی و حتی عسل در خراسان جنوبی از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردارست اما در همه اینها گرفتاری های منطقه ای و ملی داریم.
وی با اعلان اینکه در بخش کشاورزی همچون محصول زعفران با مشکل تعارض منافع روبه رو شده ایم گفت: برای محصول زعفران میز تخصصی تشکیل شده است اما مشکلات زعفران که باید ۸۰ درصد آن صادر شود با نگاه دولتی و برنامه دولتی حل نمی گردد بدین سبب تا به بخش خصوصی اعتماد نکنیم، کاری پیش نمی رود.
بازاری اضافه کرد: انتظار ما از وزارت جهاد کشاورزی این است هر آنچه در محدوده روستا تولید می شود درباب کاشت، داشت، برداشت و مسئولیت تام آن با جهاد کشاورزی است و باید آنرا مدیریت کند.
وی با اعلان اینکه قسمتی از کار بازاریابی و بازارسازی برای محصولات برعهده دولت می باشد اظهار داشت: از سال ۸۰ تا حالا از هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پولی که برای مشوق ها و یارانه های پرداخت کرده ایم بیش از ۳۵ درصد مربوط به بخش کشاورزی بوده است.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: امسال نیز منابعی به این منظور تخصیص پیدا می کند همین طور در بخش های مختلف مشوق پیش بینی شده است.
وی اظهار داشت: در مورد خرید توافقی زعفران و زرشک اگر برنامه ای برای بازار و فروش نداشته باشیم گرفتار معضل بزرگی خواهیم شد که متاسفانه درباب زعفران با این معضل روبه رو شده ایم.
بازاری با تاکید بر این که کشاورزی قراردادی یا کشت فراسرزمینی با بخشنامه اجرا نمی گردد اضافه کرد: تعدادی از صادرکنندگان زنجیره ارزش، کشاورزی قراردادی یا سایر موارد را دارند پیش از این که این بخشنامه ها ابلاغ شود.
وی اظهار داشت: باید به بخش خصوصی که درگیر مشکلات تولید و صادرات است، اعتماد نماییم و بر کیفی سازی محصول در مرحله تولید کار شود.
بازاری با اشاره به این که در خراسان جنوبی نیازمند تمرکز صادرات خصوصاً برای سه محصول راهبردی هستیم گفت: در این خصوص نیاز نخست تامین زیرساخت ها است که باید در سند الزامات توسعه صادرات مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان کرد: باید برای محصولات راهبردی خراسان جنوبی سند توسعه صنایع تبدیلی در استان تهیه شود که سازمان های جهاد کشارزی و صمت باید برمبنای هدف گذاری برای توسعه صادرات استان این سند را تهیه کنند.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: برخی محصولات راهبردی استان در بازارهای جهانی معرفی شده اما نیاز به پشتیبانی استان دارد، عسل ارگانیک و گیاهی عناب و زرشک می تواند برندی برای استان باشد که بخش دولتی باید دغدغه مند عمل کند.
وی اضافه کرد: برای محصولات راهبردی استان ظرفیت به وجود آمده اما دستورالعمل هایی به شکلی که محصول به طریق تشویقی به سمت استانداردسازی برود، طراحی نشده است.
بازاری اظهار داشت: تعیین اولویت ها در بخش کشاورزی از اهمیت زیادی برخوردارست و صادرات و کالاهایی که مقرر است صادر شود تابع استانداردهای ملی نیست پس باید این مساله مورد توجه واقع شود.
وی اشاره کرد: سه محصول راهبردی خراسان جنوبی با وجود زحمات کشاورزان استان برای نگهداشت و رشد آنها بدون حتی نامی از این استان بر محصولات در بازارهای ملی و جهانی به فروش می رسد.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به وجود تعارض منافع بین بخش دولتی و خصوصی اضافه کرد: در استان باید بخش خصوصی را باور داشته باشیم و ظرفیت های موجود توسعه یابد، همین طور بروکراسی های اداری کم شود.
وی بیان کرد: در آخرین جمع بندی که صنعت خوراک بتواند پنح درصد ظرفیت تولید خودرا صادرات داشته باشد، این پیشنهاد هفته آتی در مرکز تصمیم گیری خواهد شد.
خراسان جنوبی رتبه اول سطح زیر کشت و تولید زرشک و عناب همین طور رتبه دوم تولید زعفران را در کشور دارد و این سه محصول بعنوان محصولات راهبردی استان محسوب می شوند.منبع:

1400/03/29
12:10:49
5.0 / 5
1022
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد