دولت ۸۵درصد اعتبارات طرح های نوین آبیاری درخوزستان را پرداخت می كند

دولت ۸۵درصد اعتبارات طرح های نوین آبیاری درخوزستان را پرداخت می كند

رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان اظهار داشت: دولت ۸۵درصد اعتبارات طرح های نوین آبیاری در استان را از محل تبصره های ۴ و ۱۸ قانون بودجه به صورت بدون عوض پرداخت می کند و سهم آورده کشاورز و بهره بردار تنها ۱۵درصد است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا خدارحم امیری زاده روز سه شنبه درحاشیه بهره برداری از طرح ۱۴۲هکتاری آبیاری نوین روستای نثاره بزرگ از توابع شهرستان شادگان در گفتگو با خبرنگاران اضافه کرد: اجرای طرح آبیاری نوین(زیرفشار، قطره ای و نشتی) تا ۷۰درصد در مقایسه با آبیاری سنتی(غرقابی) آب کمتری مصرف می کند که با عنایت به خشکسالی و کمبود منابع آب، اجرای این طرح ها یک فرصت استثنایی برای توسعه بخش کشاورزی خوزستان است.
وی از همه کشاورزان خوزستانی خواست با اجرای طرح های آبیاری نوین از اعتبارات بدون عوض دولتی در جهت بهبود تولیدات کشاورزی و استفاده مطلوب از منابع آب استفاده کنند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان هزینه آبیاری نوین هر هکتار زمین کشاورزی را ۲۲۰میلیون ریال بیان کرد و اضافه کرد: حدود۲۰۰میلیون ریال از مبلغ را دولت به صورت بدون عوض به کشاورزان پرداخت می کند.
امیری زاده افزود: در آینده برای پیشگیری از هدررفت آب چاره ای جز استفاده از طرح های آبیاری نوین در خوزستان نداریم و دیر یا زود باید به سمت اجرای این طرح ها برویم.
وی ضمن اشاره به این که الان ۱۲۰هزار هکتار از زمینهای خوزستان زیرپوشش طرح های آبیاری نوین قرار دارند اضافه کرد: خوزستان در سال ۱۳۹۸ از نظر اجرای طرح های آبیاری زیرفشار رتبه ۱۳کشوری قرار داشت ولی در سال ۱۳۹۹ با اجرای ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار آبیاری زیرفشار به رتبه چهارم کشوری ارتقا یافت و سال جاری اجرای چهار هزار هکتار در استان هدف گذاری شده که الان عملیات اجرایی یک هزار و ۸۰۰هکتار آن در حال اجرا می باشد.
وی با اشاره به اینکه خوزستان ۲.۲میلیون هکتار زمین قابل کشت دارد ولی الان حدود یک میلیون و ۲۵۰هزار هکتار زمین زیرکشت است بیان نمود: با اجرای طرح های آبیاری زیرفشار قادرهستیم همه زمین هایی که در خوزستان قابلیت کشت را دارند احیا نماییم.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا اولین طرح آبیاری نوین در روستای نثاره بزرگ از توابع شهرستان شادگان در سطح ۱۴۲هکتار با اعتباری بالغ بر ۳۸میلیارد ریال روزسه شنبه با حضور نماینده ولی فقیه درخوزستان و تعدادی از مسئولان استانی و محلی به بهرداری رسید.
استان خوزستان با تولید سالانه ۱۷.۵میلیون تن محصولات زراعی، باغی، شیلات، فرآورده های خام دامی و عسل در جایگاه نخست کشوری ایستاده است.
با اجرای کامل طرح ۵۵۰هزارهکتاری رهبر معظم انقلاب تولیدات بخش کشاورزی خوزستان به ۲۵میلیون تن در سال خواهد رسید.


1400/04/01
20:56:26
5.0 / 5
1118
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد