معاون حفاظت سازمان جنگل ها خبر داد:

كاداستر ۴۰ میلیون هكتار اراضی ملی و دولتی تا آخر شهریورماه

كاداستر ۴۰ میلیون هكتار اراضی ملی و دولتی تا آخر شهریورماه

معاون حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه اجرای طرح کاداستر (حدنگاری) اراضی ملی و دولتی در سال 99 حدود 120 درصد نسبت به مجموع 5 سال ماقبل آن رشد داشته است، اظهار داشت: کاداستر 40 میلیون هکتار اراضی باقی مانده تا آخر شهریورماه انجام می شود.


به گزارش روز سه شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «رضا افلاطونی» با اعلان اینکه از سال ۹۳ تا آخر سال ۹۸ طرح کاداستر اراضی ملی و دولتی در سطح ۳۸ میلیون هکتار به اجرا درآمد، اضافه کرد: تعامل، همگرایی و اقدامات مشترک میان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بعنوان متولی اراضی ملی و دولتی، سازمان امور اراضی متولی اراضی کشاوری و سازمان ثبت اسناد و املاک بعنوان متولی مالکیت در کشور از دلیلهای جهش در اجرای طرح کاداستر اراضی ملی و دولتی است.
معاون حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تعامل این سه سازمان منجر به تدوین یک دستورالعمل سه جانبه کاداستر اراضی ملی، دولتی و کشاورزی شد که به امضای روسای سه سازمان رسید و به استانها ابلاغ گردید و در نتیجه همه سه دستگاه در سطح استانها با هم تعامل کردند.
افلاطونی درباره هزینه اجرای طرح کاداستر اراضی ملی و دولتی اشاره کرد: بطور متوسط هر هکتار کاداستر اراضی ملی و دولتی بین چهار تا ۹ میلیون تومان هزینه دارد.
معاون حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: کاداستر ۵۵ میلیون هکتار اراضی ملی و دولتی در استانهای ساحلی و جنگلی شامل شمال و جنوب کشور و همین طور در استانهای آذربایجان شرقی و غربی که سواحل دریاچه ارومیه را دارند، انجام شد.
وی با اعلان اینکه ۴۰ میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی برای اجرای کاداستر باقی مانده است، گفت: کاداستر ۴۰ میلیون هکتار اراضی ملی و دولتی باقی مانده تا اختتام شهریور ماه امسال انجام می شود.
افلاطونی افزود: اراضی باقی مانده برای اجرای کاداستر شامل اراضی مرتعی، اراضی جنگلی و بیشه ها می شود.
وی، ثبت مالکیت دولت نسبت به اراضی ملی و دولتی را جزو اولویت دارترین کارها در زمینه حفاظت از این اراضی عنوان نمود و اظهار داشت: کاداستر اراضی ملی و دولتی سبب جلوگیری از تعرض به اراضی ملی و زمین خواری و همین طور شناسایی این اراضی برای اجرای طرح های تولیدی و کشاورزی می شود.
افلاطونی، کاهش اختلافات مالکیتی میان مردم و دولت را از دیگر مزیت های اجرای طرح کاداستر اراضی ملی و دولتی دانست.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، طبق گفته مسئولان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در سال ۱۴۰۰ اقدامات حفاظتی این سازمان در جنگلها و مراتع کشور تشدید می شود.
پوشش حفاظتی سازمان جنگلها حالا به ۸۵ درصد ارتقا یافته و برای تقویت ضریب حفاظتی استفاده از بی سیم، راه اندازی مرکز کنترل و پایش اطفای حریق، نصب جی. پی. اس خودرو ها، نصب دوربین در مناطق بحرانی و منتهی به جنگلها و غیره در دستور کار قرار گرفته است.


1400/04/09
10:09:00
5.0 / 5
1093
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد