غلظت بالای نمك دریاچه ارومیه، تعداد فلامینگوها را كم كرد

غلظت بالای نمك دریاچه ارومیه، تعداد فلامینگوها را كم كرد

آبیاری: آذربایجان غربی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار داشت: جمعیت فلامینگو ها در پارک ملی دریاچه ارومیه به سبب فراهم نبودن شرایط زیستی آنها کاهش 30 تا 35 درصدی دارد.


امید یوسفی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه جزایر دریاچه ارومیه امسال پذیرای ۳۵ تا ۴۰ هزار بال فلامینگو است، اضافه کرد: دریاچه ارومیه در ضمن سال های اخیر پذیرای ۵۰ تا ۶۰ هزار بال فلامینگو بود که امسال به سبب فراهم نبودن شرایط زیستی و غلظت بالای نمک آب دریاچه، این میزان به طرز محسوسی کاهش یافته است.
وی با اعلان اینکه در سالهای قبل روند افزایش سالانه جمعیت فلامینگوها و حضور گونه های دیگر پرندگان بطور متوسط حدودا ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشت، افزود: عمدتاً وجود شرایط مناسبتر زیستی خصوصا در دسترس بودن غذای مناسب و امنیت زیستگاهی، در اوایل سالجاری سبب شده بود که امسال هم جمعیت هایی از پرندگان دریاچه ارومیه و جزایر آنرا برای جوجه آوری انتخاب کنند ولی متاسفانه افزایش میزان شوری آب دریاچه تاثیر بد بر جمعیت پرندگان داشته بطوریکه برابر بررسی های میدانی صورت گرفته، جمعیت پرندگان حاضر در این زیستگاه با ارزش کاهش محسوسی داشته است، هر چند جمعیت های باقی مانده نیز که عمدتاً از منابع غذای موجود در دریاچه که بیشتر شامل آرتمیا است، تغذیه نموده و حتی جوجه آوری نیز داشته اند.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلان اینکه به رغم این که میزان گرفتاری پرندگان در دریاچه بواسطه رسوب و کانالیزه شدن نمک روی بدن در گشت زنی ها به چشم می خورد اما این میزان بسیار کمتر از میزان دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ است، اظهار داشت: هم اکنون تیم هایی از کارشناسان و محیط بانان در داخل دریاچه پرندگان گرفتار را جمع آوری و پس از شستشوی نمک رسوب شده روی بدن، آنها را در تالاب های اقماری رها سازی می کنند.
یوسفی با اشاره به این که تالاب های "سولدوز" و "حسنلو" و درگه سنگی در نقده، "کانی برازان" در مهاباد و پارک ملی دریاچه ارومیه با اهمیت ترین زیستگاه فلامینگوها در استان محسوب می شود، افزود: فلامینگو در پهنه های آبی باز کم عمق و گلی دریاچه های آب شور و لب شور، آب های به شدت قلیایی و نواحی جزر و مدی سواحل به سر می برد برنده ای اجتماعی است و در دسته های چند صدتایی یا چند هزارتایی دیده می شود.
وی اظهار نمود: فلامینگو تک همسر است و جوجه آوری را از اواسط فروردین و با تشکیل کلنی در زمینهای مرطوب و گلی در حاشیه دریاچه ها و تالاب های بازشور و لب شور شروع می کند. تفریخ تخمها ۲۸ تا ۳۲ روز به طول می انجامد از حدود ۳۰ روزگی از غذایی که توسط والدین آورده می شود استفاده می نمایند و در حدود ۷۰ تا ۷۵ روزگی مستقل می شوند.
یوسفی با اشاره به پراکنش و فراوانی این پرنده اضافه کرد: فلامینگوها به تعداد فراوان در دریاچه ارومیه، تالاب های مرکزی استان فارس جوجه آوری می کنند همین طور تعداد زیادی از پرندگان غیر جوجه آور در طول تابستان در تالاب های مرکزی استان خوزستان و در سال های پر باران در منطقه سیستان دیده می شوند تعداد کمی نیز در بخش های جنوبی سواحل خلیج فارس تابستان گذرانی می کنند.1400/04/17
13:09:33
5.0 / 5
1071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد