معاون جهاد كشاورزی كرمان:

نرخ نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومان هم بالا رفته است

نرخ نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومان هم بالا رفته است

آبیاری: معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان اظهار داشت: قسمتی از نهاده ها با ارز 4200 تومانی توسط هیات دولت درحال تامین است و البته باید اظهار داشت که شاهد افزایش قیمت همین نهاده ها نیز بوده ایم.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا به نقل روابط عمومی این سازمان، علی باقری با تشریح مشکلات دامداران در تامین علوفه و نیز تحصن چند روز پیش گاوداران در مقابل استانداری کرمان ضمن این که خشکسالی را از دلیلهای مهم این مشکلات برشمرد با ذکر دیگر دلیلهای اظهارداشت: کرایه حمل نهاده ها از بنادر با افزایش چند برابری روبه رو بوده است و هم اکنون کامیون هایی که از کرمان برای حمل می فرستیم، متاسفانه باید چندین روز در نوبت بمانند که این شرایط را مشکل تر کرده است.
وی درباره دپو شدن نهاده ها در گمرک نیز اظهار داشت: قسمتی از نهاده ها وارد شده که متاسفانه هم اکنون کامیونی نداریم که آنرا از بنادر حمل کند؛ حتی دراین زمینه مکاتبه و از کامیون هایی که مواد معدنی را به بنادر حمل می کنند خواسته شده هنگام بازگشت نهاده را حمل کنند.
باقری با اشاره به تامین ذخیره راهبردی راهبردی نهاده و علوفه اشاره کرد: قسمتی از نهاده هایی همچون جو و ذرت قابل ذخیره سازی راهبردی و تامین هستند اما بخشی نیز همچون کاه، بیده و ذرت علوفه ای که در فصل تولید می شوند باید توسط دامدار خریداری و در طول سال استفاده گردد.

خشکسالی بی سابقه در ۵۰ سال گذشته
به گفته وی خشکسالی سال جاری در ۵۰ سال قبل بی سابقه بوده که با افزایش ناگهانی قیمت نهاده های دامی به ویژه علوفه های خشبی همچون کاه، بیده و سیلو ذرت روبرو شده ایم.
معاون جهاد کشاورزی کرمان اظهارداشت: ۶۰ درصد علوفه دام را علوفه های خشبی همچون کاه، بیده و ذرت علوفه ای تشکیل می دهد که امسال به سبب خشکسالی رویش آنها کم شده است.
به گفته وی با شرایط خشکسالی پیش آمده قیمت نهاده ها و علوفه های خشبی با افزایش چندین برابری روبه رو شده است و به هر روی فشار مضاعفی روی دامدار وجود دارد و دولت هم رضایت ندارد که دامدار در سختی قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه این اتفاق تنها مربوط به استان کرمان نیست بلکه کل کشور را درگیر کرده است اظهارداشت: در اینجا دامداران فشارهای زیادی متحمل می شوند و قیمت شیری که در مغازه به فروش می رسد نسبت به گاوداری زیاد است؛ درآمد و هزینه های آنها با هم همخوانی ندارد و گاوداران شرایط سخت اقتصادی را تحمل می کنند.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کرمان اشاره کرد: اتفاقی که درحال رخ دادن است افزایش قیمت نهاده های دامی است که فشار بسیار زیادی روی گاوداران به ویژه گاوهای شیرده داشته و شرایط طوری شده که آنها حتی انتظار سود در این شرایط سخت اقتصادی ندارند، برای اینکه وضعیت مردم را درک می کنند و می دانند معیشت مردم نیز سخت شده است.
وی ضمن این که از رسانه ها خواست که با مسئولان جهاد کشاورزی همراه شوند و ضمن بازدید از برخی گاوادری ها شرایط را از نزدیک ببیند اظهار داشت: ما می دانیم که بیشتر دامداران علوفه و نقدینگی ندارند و همچون استان هایی هستیم که از شروع سال این موارد را پیش بینی کردیم. حتی استاندار کرمان مکاتباتی با وزارت جهاد داشت که قرار شد یکسری بسته های حمایتی درباب کمک در اختیار گاوداران قرار گیرد.
عذرخواهی بابت افزایش نرخ شیر
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به تعیین قیمت شیر و مواد لبنی اضافه کرد: قیمت شیر بصورت کشوری و توسط ستاد تنظیم بازار کشور مشخص می شود و حتی استان تقاضا داد که ۱۰ درصد از آن در اختیار خود استان قرار گیرد.
دلالانی که همیشه همه جا هستند
وی همین طور با اشاره به فعالیت دلالان در بازار سیاه اظهار داشت: دلالان در همه اصناف فعال می باشند و اهتمام داریم که تشکل های دامی را فعال نماییم که یکسری مغازه هایی در سطح شهر ایجاد که تولید کننده خود بدون واسطه شیر را در اختیار مصرف کننده قرار دهد و اکنون نیز بیشتر مغازه های سطح شهر بطور مستقیم با خود گاوداری ها در تماس هستند.
باقری همین طور از مردم کرمان به سبب افزایش قیمت شیر پوزش خواست.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا کمبود و افزایش قیمت نهاده های دامی طی روزهای گذشته سبب افزایش کشتار دام های مولد شده که زنگ خطر مهمی را در تامین مایحتاج ضروری مردم به صدادرآورده است.
گزارش ایرنا از وضعیت برخی گاوداری ها، شرایط تامین نهاده ها و توضیحات سایر مدیران متولی که طی روزهای اخیر تهیه شده را می توانید اینجا مطالعه کنید.


1400/04/20
22:42:42
5.0 / 5
929
تگها: فروش , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد