مدیر طرح های ویژه معاونت امور باغبانی پیش بینی كرد:

تولید 50 درصد میوه های گرمسیری مورد نیاز كشور در سواحل مكران

تولید 50 درصد میوه های گرمسیری مورد نیاز كشور در سواحل مكران

به گزارش آبیاری مدیر طرح های ویژه معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بیشتر از ۵۰ درصد نیاز کشور به میوه های گرمسیری در برنامه هفتم توسعه از اراضی سواحل مکران تأمین می شود.


به گزارش روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « شاهین رستم پور» پیش بینی نمود که با برنامه ریزی های انجام شده و در صورت فراهم شدن زیرساخت ها در اراضی مستعد کشت در سواحل مکران، بیشتر از ۵۰ درصد نیاز مردم به مصرف چهار میوه گرمسیری موز، نارگیل، انبه و آناناس در برنامه هفتم توسعه در کشور تولید شود.
مدیر طرح های ویژه معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به خروج سالانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز بابت واردات موز و حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای واردات سایر محصولات گرمسیری به کشور اظهار داشت: با راه اندازی باغات میوه های گرمسیری در سواحل مکران، تنها در زمینه موز سالانه حداقل بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی طی برنامه هفتم توسعه خواهیم داشت.
رستم پور، توسعه کشت محصولات گرمسیری را از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در بخش باغبانی عنوان نمود و عنوان کرد: سیاست کلان وزارت خانه این است که از ظرفیت بالقوه سواحل مکران در تولید میوه های گرمسیری استفاده نماید.
مشاور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: ما در سواحل مکران، اراضی بسیار مستعد، اقلیم و رطوبت مناسب برای کشت محصولات گرمسیری داریم، اما مشکل اصلی در این مناطق کمبود آب شیرین است.
وی، خرید و نصب دستگاههای آب شیرین کن را جهت استفاده از آب دریا به منظور آبیاری باغات ضروری خواند و اظهار داشت: در سواحل مکران، اراضی مستعد و مناسب را شناسایی، مطالعه و مشخص کرده ایم و شرکتهای بزرگ سرمایه گذاری علاقمند به توسعه کشت و تولید محصولات گرمسیری می توانند با سرمایه های خود، دستگاههای آب شیرین کن را خریداری و نصب کرده و آب مورد نیاز اراضی باغی را فراهم نمایند.
رستم پور عنوان کرد: در یکی از مناطق سواحل مکران بین کنارک و چابهار، پنج شرکت سرمایه گذاری که متقاضی فعالیت در کشت محصولات باغی گرمسیری هستند، کارهای زیرساختی را انجام داده و قرارداد اولیه برای خرید دستگاههای آب شیرین کن را با شرکتهای داخلی و خارجی منعقد کرده اند.
وی اظهار داشت: هدف ما این است که همراه با توسعه کشت و راه اندازی باغات و اجرای طرح ها، از دانش و فناوری های نوین دنیا بخصوص در سواحل مکران استفاده نماییم.
مدیر طرح های ویژه معاونت امور باغبانی افزود: سیاست معاونت امور باغبانی بر این است که از راه دستگاههای آب شیرین کن که با فناوری های نوین انرژی کمتری مصرف می کنند و همینطور با استفاده از پوشش ها و سایبان های باغبانی مناسب و استاندارد، عملکرد تولید در واحد سطح در باغات احداثی در سواحل مکران افزایش یابد و علاوه بر آن تنش های محیطی به حداقل برسد و در مصرف آب صرفه جویی شود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، برپایه آمار وزارت جهاد کشاورزی، سال ۱۳۹۸ حدود ۱۰۰ هزار تن موز در سطح چهار هزار و ۸۳۸ هکتار از اراضی استانهای جنوبی کشور تولید و به بازار ارائه شد که نشان داده است ۲۰ درصد نیاز کشور از این محل تأمین می شود.
این بدان معناست که ۴۵۰ هزار تن موز از محل واردات و نزدیک ۱۰۰ هزارتن از محل تولید داخلی است.منبع:

1400/04/27
11:23:07
5.0 / 5
1040
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد