معاون وزیر جهاد كشاورزی:

تولید میگو در كشور امسال به 60 هزارتن می رسد

تولید میگو در كشور امسال به 60 هزارتن می رسد

آبیاری: ایرنا- معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران از طرح پرورش میگو بعنوان یکی از طرح های شاخص دولت در زمینه شیلات نام برد و اظهار داشت که تا اختتام امسال، میزان تولید آن به 60 هزارتن افزایش می‎ یابد.


نبی الله خون میرزایی روز دوشنبه در آیین بهره برداری از ۹ طرح شیلاتی در استان هرمزگان که بصورت ویدئوکنفرانسی که با دستور رئیس جمهوری در بندرچارک شهرستان بندرلنگه برگزار شد، اظهارداشت: ۱۴ طرح شیلاتی با نزدیک به شش هزار میلیاردریال سرمایه گذاری و اشتغال آفرینی برای یک هزار و ۱۰۲ نفر و بسترسازی برای تولید پنج هزار تن محصول شیلاتی آماده بهره برداری شدند.
وی افزود: مجموع تولیدات شیلاتی کشور از ۸۸۵ هزارتن در سال ۹۲ به بالای یک میلیون و ۲۲۲ هزارتن در سال ۹۹ رسیده است.
رییس سازمان شیلات ایران اضافه کرد: هم چنین مصرف سرانه تولیدات شیلاتی از ۸.۵ کیلوگرم به بالای ۱۳.۵ کیلوگرم در سال قبل رسیده است.
خون میرزایی، رشد تولید خاویار را یکی از اقدامات درخشان دولت تدبیر وامید در مدت این هشت سال عنوان نمود و افزود: در بخش ماهیان خاویاری نیز در این دولت رشد ۱۲ برابری را شاهد می باشیم.
وی در بخش پایانی سخنان خود اشاره کرد: در حال حاضر درحوزه پرورش ماهیان زینتی بیش از یک هزار و ۶۰۰ مزرعه در سطح کشور فعال است و عملکرد شیلات در این بخش سال ۹۹ بیش از ۲۷۵ میلیون قطعه بوده که بیش از ۱۰۰درصد تکلیف برنامه ای بوده است.
تولید ۱۰۰هزارتن ماهی در دریا تا سال ۱۴۰۴
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: اشتغال در این بخش بیش از ۱۱هزار نفر بواسطه اجرای طرح ها بوده و همین طور صادرات این ماهیان در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ از نظر ارزشی بیش از ۶.۳ دهم برابر بالا رفته است.
به گفته خون میرزایی، در طرح های پرورش ماهی در دریا، زیرساخت موجود به ۲۳ هزارهکتار رسیده و برای تولید ۱۰۰هزارتنی تکلیف برنامه سال ۱۴۰۴ کفایت می کند.
هرمزگان استانی ویژه در زمینه شیلاتی کشور است
وی با اعلان اینکه استان هرمزگان استانی ویژه در زمینه شیلاتی کشور شمرده می شود، اشاره کرد: این استان رتبه نخست شیلاتی کشور را به خود مختص کرده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی از اولین مرحله زنجیره پرورش میگو در بندرلنگه با سرمایه گذاری یک هزارو ۴۲۰ میلیاردریال و ایجاد اشتغال برای ۲۷۰نفر بعنوان طرح شاخص شیلات هرمزگان نام برد.
۹ طرح شیلاتی در استان هرمزگان با سرمایه گذاری پنج هزار و ۵۸ میلیاردریال روز دوشنبه به دستور رئیس جمهوری و با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان به بهره برداری رسید.
این طرح ها شامل پنج طرح مزرعه پرورش میگو در مجموع با ۹۵۲ هکتار مساحت، ۲ طرح پرورش ماهی، یک طرح تکثیر میگو و طرح تکمیل بندر صیادی چیروئیه با وسعت ۱۹ هکتار توسط بخش خصوصی بود.
از این ۹ طرح، چهارطرح مربوط به شهرستان بندرلنگه(طرح پرورش ماهی در قفس در منطقه چیروییه، طرح مرکز تکثیر میگو، طرح تکمیل بندر صیادی چیروئیه و طرح پرورش میگو ۵۴۰ هکتاری) است.
۲ طرح پرورش میگو در بندرعباس، ۲ طرح پرورش میگو در میناب و یک طرح پرورش ماهی در قفس در منطقه ریکو جزیره قشم از دیگر طرح هایی بود که همزمان به بهره برداری رسید.
استان هرمزگان با ۲۲ بندر صیادی و بهره مندی از ۴هزارو۵۰۰ فروند شناور صیادی، اشتغال پایدار برای ۳۱ هزار صیاد، صید سالانه افزون بر۲۷۰ هزار تن انواع آبزی، ۳۰درصد بندرهای صیادی و ۳۶ درصد صید انواع آبزیان کشور را به خود مختص کرده است.منبع:

1400/04/29
12:18:21
5.0 / 5
1017
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد