تأثیر درختان بر رشد و تكامل مغز كودكان

تأثیر درختان بر رشد و تكامل مغز كودكان

به گزارش آبیاری خراسان رضوی گفته می شود که با رشد و تکامل کودکان، نورون های مغز کودکان مانند درختان منشعب می شود. قرار گرفتن در اطراف شاخ و برگ های مشابه در واقع می تواند به این روند کمک نماید.به نقل از ساینس آلرت نتایج مطالعه طولانی مدت با شرکت ۳۵۶۸ دانش آموز ۹ تا ۱۵ ساله در لندن نشان داد آن دسته از کودکانی که زمان بیشتری را در کنار جنگلها سپری کرده اند، دارای عملکرد شناختی و سلامت روانی بهبود یافته در دوران نوجوانی هستند.

به نظر نمی رسد که سایر محیط های طبیعی مانند چمنزارها یا دریاچه ها و رودخانه ها تأثیر مشابهی داشته باشد.

محققان می گویند «این یافته ها به درک ما از انواع محیط های طبیعی بعنوان یک عامل حفاظتی مهم برای رشد شناختی و سلامت روانی نوجوانان کمک می نماید و نشان داده است که هر نوع محیط طبیعی نمی تواند به صورت مساوی در این مزایای سلامتی نقش داشته باشد».

اولین بار نیست که محققان ارتباط نادری بین مجاورت درختان و وضعیت ذهنی انسان پیدا می کنند. در ایالات متحده و دانمارک مطالعات همه گیر شناختی در سرتاسر کشور روی کودکان نشان داده که فضای سبز در مناطق مسکونی با خطر کمتری در زمینه بهداشت روان در اواخر زندگی مرتبط می باشد.

در انگلستان تحقیقات مشابه نشان داده است که کودکانی که در محله های شهرهای سبزتر زندگی می کنند، از حافظه کاری فضایی بهتری برخوردار می باشند. البته علت این تأثیر همچنان یک معما است. مشهور است که محیط های غنی شده مغز انسان را شکل می دهند اما هنوز معلوم نیست که چرا فضای سبز، بخصوص درختان بر ذهن جوانان به این میزان اثرگذار است.

نتایج برخی مطالعات نشان می دهد که فضای سبز با تغییرات ساختاری در مغز ازجمله افزایش ماده سفید و خاکستری و هم تغییرات مثبت در آمیگدال(قسمتی از دستگاه کناره ای«لیمبیک» در مغز) مرتبط می باشد که به کنترل احساسات کمک می نماید. ازاین رو این تغییرات می تواند مسئول بعضی از تاثیرات سلامت شناختی و روانی باشد که مشاهده می نماییم اما به نظر می آید درختان می توانند کارهایی انجام دهند که سایر انواع گیاهان چنین توانایی ندارند. مشابه مطالعه جدید انگلستان سایر محققان دریافته اند که فقط درختان و نه چمنزارها با بهبود سلامت روان ارتباط دارد.شاید این ربطی به الگوهای پرشکن موجود در شاخه های درخت داشته باشد. نتایج تحقیقات نشان داده حتی در دوران کودکی، انسان ها یک درک ذاتی از این اشکال دارند که می تواند بخشی از آن چیزی باشد که سبب آرامش ذهن و تقویت بعضی از مسیرهای مغز ما می شود.

با این حال این تحقیق جدید محدودیت هایی هم دارد. بیشتر از نیمی از شرکت کنندگان از خانواده ای بودند که والدین آنان مشاغل مدیریتی یا حرفه ای داشتند.

مقاله ای که در سال ۲۰۱۹ انتشار یافته استدلال می کند، باآنکه کودکانی که در مکان های محصور شده با فضای سبز رشد می کنند، در آزمون های شناختی نمره بهتری نسبت به همسالان خود دارند اما به این مفهوم نیست که علت آن درختان باشند. عوامل اقتصادی اجتماعی هم می توانند در رشد کودک نقش موثری داشته باشند و ما امکان دارد این دو را با هم تلفیق نماییم.

محققان این تحقیق در سال ۲۰۱۹ نتیجه گیری کردند کودکان رشد یافته در محله های سرسبز به صورت کلی توانایی شناختی بهتری از خود نشان می دهند اما شاید این ارتباط به علت عوامل اقتصادی اجتماعی خانواده و محله باشد.

گیاهان سبز می توانند با فراهم کردن پناهگاهی از گرما، سر و صدای شهر یا حتی آلودگی، ذهن ما را تحت تأثیر قرار دهند؛ ازاین رو عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

هنوز خیلی زود است که بگوییم بودن در اطراف درختان کودکان را باهوش تر می کند و اینکه تأثیر این مواجهه یک عمر طول می کشد اما با عنایت به اینکه چشم اندازهای ما به صورت فزاینده ای شهری شده اند، ارزش این را دارد که درک نماییم آیا می توانیم از درختان برای بهتر کردن زندگی مردم در سرتاسر جهان استفاده نماییم یا خیر.

نتایج این تحقیق در مجله Nature Sustainability انتشار یافته است.

منبع:

1400/05/03
14:40:39
5.0 / 5
1001
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد