وزیر نیرو:

كمیته استانی سازگاری با كم آبی در مورد كشت فصلی تصمیم گیری می كند

كمیته استانی سازگاری با كم آبی در مورد كشت فصلی تصمیم گیری می كند

ایرنا- وزیر نیرو اظهار داشت: برابر تایید نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کمیته استانی سازگاری با کم آبی در قانون لایحه بودجه برای تصمیم گیری درمورد کشت فعلی و محدودیت های احتمالی آن از اختیارات لازم برخوردار می باشد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا رضا اردکانیان روز شنبه در نشست مشترک ستاد مدیریت بحران و شورای کشاورزی در محل استانداری خوزستان ضمن اشاره به دغدغه برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همینطور مردم استان خوزستان در مورد انتقال بین حوضه ای از سرچشمه های کارون عنوان کرد: مطابق با سیاست های دولت، هیچگونه انتقال آب حوضه به حوضه ای بدون مجوز زیست محیطی صورت نگرفته است.
وی افزود: تنها انتقالی که تکمیل پروژه آن در دست پیگیری است، شیرین سازی آب دریا به منظور تأمین نیاز فلات مرکزی ایران است.
وزیر نیرو به پیشبینی میزان منابع آبی ویژه کشت در ابتدای سال آبی و نحوه تخصیص آن اشاره نمود و اظهار داشت: برای تأمین نیاز بخش کشاورزی جداول زمان بندی تعریف و بر مبنای آنها مطابق با پیشبینی های هواشناسی از میزان بارندگی ها، اقدام می شود.
اردکانیان به اختیارات کمیته استانی سازگاری با کم آبی اشاره نمود و اظهار داشت: تصمیم گیری درباره ممنوعیت و محدودیت منابع آب بویژه در بخش کشاورزی هم برابر تایید نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل گشته است.
تاخیر در بارش ها کشت پاییزی در خوزستان را تحت تأثیر قرار می دهد
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به رهاسازی آب ذخیره شده در سدهای استان خوزستان ویژه تأمین آب مورد نیاز زمینهای کشاورزی که مبادرت به کشت شلتوک کرده اند اظهار داشت: درصورتی که بارش ها با تاخیر صورت بگیرد، امکان دارد که تأمین آب کشت پاییزه در استان خوزستان تحت تأثیر این رهاسازی قرار گیرد.
وزیر نیرو بیان داشت: با این وجود با همکاری وزیر جهادکشاورزی در شب گذشته با پذیرش برخی ملاحظات، برای تأمین کشت تابستانه استان برنامه ریزی لازم انجام شد.
مشکلات آب و فاضلاب در خوزستان نیازمند منابع مالی قابل توجهی است
اردکانیان با اشاره به اینکه هم اکنون مبحث جمع آوری آب های سطحی هم توسط شبکه های فاضلاب شهری در استان خوزستان انجام می شود اظهار داشت: ایجاد شبکه مجزا و همینطور کافی برای دفع آب های سطحی در خوزستان نیازمند منابع مالی قابل توجهی است.
وی بیان داشت: دولت گرفتار محدودیت های مالی خاصی است و در صورت برخی گشایش ها (رفع تحریم ها) امکان تأمین منابع دولتی برای اجرای پروژه های در ارتباط با حوزه آب و فاضلاب، از شرایط بهتری برخوردار خواهد شد.


1400/05/03
23:20:13
5.0 / 5
912
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد