رییس شورای تامین دام كشور:

فاصله عمیق قیمت پایه دام تا گوشت در بازار به سود دلالان است

فاصله عمیق قیمت پایه دام تا گوشت در بازار به سود دلالان است

رئیس شورای تأمین دام کشور اظهار داشت: هم اکنون قیمت پایه دام سبک و سنگین زنده بین ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان است در حالیکه گوشت قرمز بیشتر از ۱۵۰ هزارتومان در بازار به فروش می رسد؛ این فاصله عمیق قیمتی، سبب شده تولیدکننده و مصرف کننده نهایی متضرر شوند و سود به جیب دلالان برود.


«منصور پوریان» روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: لازم است دو مبحث قیمت پایه دام زنده و لاشه گوشت قرمز از قیمت گوشت در بازار متفاوت دیده شود چونکه تولیدکنندگان هم از این سود کلان فاصله قیمتی منتفع نمی شوند.
رییس شورای تأمین دام کشور اظهارداشت: قیمت واقعی هر کیلوگرم دام زنده سبک و سنگین برای دامدار با عنایت به قیمت بالای خوراک دام و دیگر هزینه های تمام شده تولید، بین ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان تمام می شود، این در شرایطی است که قیمت هر کیلو دام زنده در بازار با قیمت ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان به فروش می رسد و بخش عمده سود این بخش هم به جیب چوب دارها و دلالان می رود.
پوریان خاطرنشان کرد: همینطور قیمت تحمیلی لاشه دام سبک گوسفندی ۱۰۵ هزار تومان و لاشه گوساله ۹۵ تا ۹۸ هزارتومان است، در حالیکه در بازار قیمت این محصول به علت تفکیک اجزا دو برابر قیمت پایه به فروش می رسد؛ ازاین رو دامدار سبب گرانی قیمت گوشت قرمز نیست.
کم آبی و تلفات بالای دام سبک و سنگین نگران کننده است
رییس شورای تأمین دام کشور اظهار داشت: حالا در جنوب کشور بخصوص خوزستان با مشکل تشدید گرما و کم آبی روبرو می باشیم که همین مساله سبب افزایش تلفات بالای روزانه دام های گوسفندی، گوساله و گاو میش شده است و این ضرر سنگینی برای سرمایه ملی کشور در بخش دامداری و دامپروری است.
وی اضافه کرد: حالا دامداران و دامپروران برای تأمین آب دام هایشان برای زنده ماندن روزانه، بابت هر تانکر آب ۴۰۰ هزارتومان پول پرداخت می کنند که با عنایت به بالا بودن قیمت نهاده ها و دیگر هزینه های تولید، هزینه سرسام آوری است که به تولیدکنندگان تحمیل می شود. به صورت مثال تولیدکننده ای که ۵۰۰ راس دام دارد، روزانه باید دست کم چهار تانکر آب با قیمت بالای یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تأمین کند.
کاهش تقاضای گوشت قرمز و افزایش جمعیت دامی
پوریان خاطرنشان کرد: طی ماه های اخیر، با افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار با کاهش تقاضا روبرو شده ایم تا جایی که دام روی دست تولیدکنندگان باقی مانده است.
وی با اشاره به اینکه با وجود تشدید خشکسالی و کم آبی، افزایش جمعیت دامی می تواند تلفات را افزایش دهد که این مورد نگران کننده است، اضافه کرد: این درحالی است که دولت قرار بود گوشت قرمز مازاد را از تولیدکنندگان به صورت خرید حمایتی دریافت کند یا این که شرایط را برای صادرات دام زنده فراهم آورد.
بیش از ۵ میلیون راس دام سبک در معرض نابودی به علت کم آبی
رییس شورای تأمین دام کشور اظهار داشت: طبق آمارهای موجود بیشتر از ۷۰ میلیون راس دام سبک در کشور داریم که ۱۸ میلیون راس دام سبک نر باید روانه کشتار شوند اما به علت کاهش تقاضا روی دست تولیدکنندگان باقی مانده اند.
وی اضافه کرد: از این میزان جمعیت دامی بین ۵ تا ۶ میلیون راس دام در معرض نابودی کم آبی هستند.
پوریان افزود: در بحث مشکلات عدیده تولیدکنندگان، بخشی از دام زودهنگام روانه کشتارگاه ها می شود در حالیکه بعضی از دام ها آبستن هستند و این مورد در آینده نه چندان دور ضربه مهلکی به صنعت خواهد بود که باید مورد توجه قرار گیرد.
پوریان از دولت خواست برای کمک به صنعت دامداری و دامپروری کشور، شرایط خرید حمایتی گوشت گوساله از دامداران و همینطور صادرات دام زنده را فراهم آورد تا تولیدکنندگان بیشتر از این متضرر نشوند در غیر اینصورت این شرایط می تواند صنعت دامی کشور را با خطر نابودی روبرو کند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، طبق آمارها نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز حدود یک میلیون تن است که بیشتر از ۸۰۰ هزار تن آن در داخل کشور و کمتر از ۱۰ درصد نیاز از محل واردات تأمین می شود.
با این وجود قیمت گوشت قرمز در بازار ایران متغیر است به صورتی که حالا قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی در بازار خرده فروشی ها به شکل تفکیکی، بیشتر از ۱۵۰ هزارتومان به فروش می رسد.
ستاد تنظیم بازار در ۱۹ آبان ماه سال ۹۹، برای متعادل سازی بازار گوشت قرمز در بخشنامه ای، تأمین و تنظیم بازار گوشت قرمز تا مرحله عمده فروشی را به وزارت جهاد کشاورزی محول کرده بود.


1400/05/07
11:32:04
5.0 / 5
927
تگها: آب , فروش , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد